Постанова № 74122869, 14.05.2018, Апеляційний суд Львівської області

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
461/55/18
Номер документу
74122869
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 461/55/18 Головуючий у 1 інстанції - Лялюк Є.Д.

Провадження № 33/783/268/18 Доповідач - Калиняк О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року м. Львів

Апеляційний суд Львівської області в складі:

судді - Калиняк О.М.

з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1

захисника - ОСОБА_2

представників Львівської митниці ДФС - Рибака Н.Я., Зирянова О.Ю., Галкіної Є.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 за апеляційною скаргою представника Львівської митниці ДФС Рибака Н.Я. на постанову судді Галицького районного суду м. Львова від 20 лютого 2018 року,

в с т а н о в и в :

Постановою судді Галицького районного суду м. Львова від 20 лютого 2018 року

ОСОБА_1,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

проживає за адресою: АДРЕСА_1.,

визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та на нього накладено стягнення - штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил №6396/20900/17 від 14 грудня 2017 року товар (парфуми в асортименті 187 шт.) повернуто ОСОБА_1 після проведення митного оформлення або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.

Вилучені, відповідно до протоколу про порушення митних правил №6396/20900/17 від 14 грудня 2017 року грошові кошти в сумі 84100 (вісімдесят чотири тисячі сто) доларів США, повернуто ОСОБА_1

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці витрати за зберігання на складі митниці в розмірі 410,31 грн.

Стягнуто з ОСОБА_1 352,40 грн. судового збору.

ОСОБА_1 визнаний винним у тому, що 13 грудня 2017 року о 18 год. 15 хв. разом з пасажиром ОСОБА_6 на автомобілі марки «Volkswagen Passat» реєстраційний номер НОМЕР_1 він повертався з Республіки Польщі до України через м/п «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор». В ході митного контролю, шляхом усного опитування, ОСОБА_1 заявив про наявність у нього та пасажира грошових коштів у загальній кількості 10000 євро та 84187 доларів США, а ОСОБА_6 заявив про наявність у нього 10 000 Євро. Автомобіль було скеровано зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів, де громадянин ОСОБА_1 пред'явив до митного контрою вищезазначені грошові кошти. Також під час огляду автомобіля було виявлено парфуми в асортименті, що знаходились в поліетиленових пакетах в салоні та багажному відділенні автомобіля без ознак приховування.

В апеляційній скарзі представник Львівської митниці ДФС Рибак Н.Я. просить постанову судді скасувати та винести нову, якою ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього стягнення 1700 грн. штрафу; валюту, вилучену згідно з протоколом про порушення митних правил №6396/209000/17, а саме 84187 доларів США, конфіскувати в дохід держави. Вважає висновок суду в частині повернення вилученого товару помилковим та необгрунтованим, а постанову в цій частині незаконною. В обґрунтування апеляційних вимог покликається на такі доводи: ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на вивезення за межі митної території України валюти в сумі, що значно перевищує розміри, встановлені п.4 р.2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України смугою спрощеного митного контролю без письмового декларування. ОСОБА_1, прямуючи смугою руху спрощеного митного контролю - «зелений коридор», порушив встановлений порядок проходження митного контролю, тобто намагався перемістити товар, який відповідно до постанови Правління НБУ від 27.05.2008 № 148 є обмеженим для переміщення через митний кордон України. Суд дійшов хибного висновку про те, що предмети правопорушення не підлягають конфіскації. ОСОБА_1 з валютою переміщувався смугою руху спрощеного митного контролю «зелений коридор» без пред'явлення належних документів для митного оформлення, а не через «червоний коридор» із пред'явленням відповідних документів про походження вказаної суми валюти, як це належить при умові переміщення товару через митний кордон України із подачею відповідної митної декларації з вписаною до неї сумою переміщуваної валюти. Судом не було враховано, що конфіскація товарів в даному випадку є невід'ємною частиною санкції ст. 471 МК України та застосовується одночасно із накладенням на особу порушника штрафу.

При апеляційному перегляді ОСОБА_1, захисник ОСОБА_2 апеляційну скаргу заперечили, просять постанову судді залишити без змін.

Представники Львівської митниці вважають постанову судді незаконною та необґрунтованою, просять апеляційну скаргу задоволити.

Заслухавши представників Львівської митниці, пояснення ОСОБА_1 та його захисника ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що постанову судді слід скасувати та прийняти нову постанову.

Апеляційним судом встановлено, що 13 грудня 2017 року о 18 год. 15 хв. ОСОБА_1 разом з пасажиром ОСОБА_6 на автомобілі марки «Volkswagen Passat» реєстраційний номер НОМЕР_1 поверталися з Республіки Польщі до України через м/п «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС, обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор». В ході митного контролю ОСОБА_1 заявив про наявність у нього грошових коштів у загальній кількості 10 000 євро та 84 187 доларів США. Автомобіль було скеровано зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів, де ОСОБА_1 пред'явив вищезазначені грошові кошти. ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України валютних цінностей в розмірі 84 187 доларів США, що відповідно до постанови КМУ № 436 від 21.05.2012 обмежені до переміщення через митний кордон України, а також дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товарів, в кількості, що перевищує неоподатковані норми ввезення товарів громадянами на митну територію України, встановлені ст. 374 МК України.

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, відповідає фактичним обставинам справи й підтверджується наступними доказами у справі:

протоколом про порушення митних правил № 6396/20900/17 від 14 грудня 2017 року (а.с.4-17);

копією контрольного талону для проходження 13 грудня 2017 року по "зеленому коридору" транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_1 (а.с.23);

актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 13.12.2017, згідно з яким автомобіль було скеровано зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів, де ОСОБА_1 пред'явив до митного контролю грошові кошти в кількості 10 000 євро та 84 187 доларів США. Також під час огляду автомобіля було виявлено парфуми в асортименті, що знаходились в поліетиленових пакетах в салоні та багажному відділенні автомобіля без ознак приховування (а.с.24);

описом предметів, вилучених згідно з протоколом про порушення митних правил №6396/20900/17 у ОСОБА_1 (а.с.27-31);

доповідною запискою державного інспектора ВПС ПМП УПМП та МВ Львівської митниці ДФС ОСОБА_7 (а.с.32-33):

показаннями в суді апеляційної інстанції свідка державного інспектора ВПС ПМП УПМП та МВ Львівської митниці ДФС ОСОБА_7 про те, що 13 грудня 2017 року він здійснював службові обов'язки на митному посту «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС. ОСОБА_1 з пасажиром переміщувались на транспортному засобі по «зеленому коридору». На запитання, що вони переміщують, ОСОБА_1 заявив, що переміщує продукти харчування і до 100 шт. парфумів. На запитання, чи є щось у транспортному засобі, відповів, що немає, крім продуктів і парфумів. У когось з них на плечах був рюкзак. Він запропонував відкрити рюкзак, і коли рюкзак відкрили, побачив там готівкові кошти. Тоді ОСОБА_1 сказав, що це його готівкові кошти в сумі приблизно 80 000 доларів США. Після цього він скерував автомобіль зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого догляду транспортних засобів, де і були виявлені готівкові кошти. ОСОБА_1 не заявляв усно, що переміщує валюту. Обравши «зелений коридор», ОСОБА_1 своїми діями заявив про відсутність у нього будь-яких товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню та оподаткуванню, або на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження.

За змістом п.1, п.57 ст. 4 МК України валютні цінності, в тому числі іноземна валюта, відносяться до товарів.

Відповідно до ч.4 ст. 374 МК України товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10 000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України).

Статтею 366 МК України встановлено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор») призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно з Додатком № 10 до постанови Кабінету Міністрів України № 436 від 12.05.2012 валютними цінностями, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, зокрема, є готівкова іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнот і монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної держави.

Пунктами 1, 2 глави 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ 27.05.2008 № 148, передбачено, що фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу. Фізична особа-резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Такі вимоги національного законодавства узгоджуються з практикою Європейського Суду з прав людини, який у п.33 рішення від 06 листопада 2008 року у справі «Ісмаїлов проти Росії» зазначив, що загальна вимога щодо декларування товарів, що переміщуються через державний кордон, яка поширюється на кожну особу, котра перетинає державний кордон, запобігає неконтрольованому ввезенню готівки в державу чи її вивезенню з неї, тому конфіскація у випадку недекларування готівки під час проходження митного контролю є частиною регуляторного механізму, який відповідає загальним інтересам суспільства.

Отже, маючи при собі готівкову іноземну валюту в сумі, що перевищує 10 000 євро і підлягає обов'язковому письмовому декларуванню, ОСОБА_1 разом з тим самостійно обрав «зелений коридор» для проходження митного контролю; своїми діями заявив, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню і не підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України, а отже порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 МК України.

Твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_1 був позбавлений можливості здійснити декларування через недосконалість організації системи митного пропуску, що він мав намір задекларувати кошти, але йому не надали декларацію, апеляційний суд до уваги не бере, оскільки ОСОБА_1, самостійно обравши «зелений коридор», своїми діями заявив, що переміщувані ним товари, в тому числі готівкові кошти, не підлягають письмовому декларуванню.

З огляду на викладене апеляційний суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Постановою судді від 20 лютого 2018 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України. У той же час виклад у судовому рішенні обставин, установлених під час розгляду справи, та накладення стягнення не відповідають у повній мірі вимогам закону, а тому постанова судді підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови відповідно до п.3 ч.8 ст. 294 КУпАП.

Санкція ст. 471 МК України передбачає стягнення у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Оскільки безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України, то на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та конфіскацію коштів у сумі 84187 доларів США.

Вилучені в ОСОБА_1 згідно з протоколом про порушення митних правил №6396/209000/17 від 14 грудня 2017 року товари - парфуми в асортименті в кількості 187 шт., щодо яких відсутнє будь-яке прохання в апеляційній скарзі, слід повернути ОСОБА_1

Керуючись ст. 294 КУпАП, ст.ст. 527, 528 МК України, апеляційний суд,

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу представника Львівської митниці ДФС Рибака Н.Я. задоволити.

Постанову судді Галицького районного суду м. Львова від 20 лютого 2018 року в справі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 за ст. 471 МК України скасувати.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Накласти на ОСОБА_1 стягнення - штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Вилучені в ОСОБА_1 згідно з протоколом про порушення митних правил №6396/209000/17 від 14 грудня 2017 року кошти в сумі 84187 (вісімдесят чотири тисячі сто вісімдесят сім) доларів США конфіскувати в дохід держави.

Вилучені в ОСОБА_1 згідно з протоколом про порушення митних правил №6396/209000/17 від 14 грудня 2017 року товари - парфуми в асортименті в кількості 187 шт. повернути ОСОБА_1 після проведення митного оформлення або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці 410 грн. 31 коп. за зберігання товару.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 352 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова апеляційного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Калиняк О.М.