
Справа № 461/1712/17 Головуючий у 1 інстанції: Зубачик Н.Б.
Провадження № 22-ц/783/7256/17 Доповідач в 2-й інстанції: Крайник Н. П.
Категорія: 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючої: Крайник Н. П.
суддів: Мельничук О. Я., Савуляка Р. В.
при секретарі: Куцику І. Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на рішення Галицького районного суду міста Львова від 13 листопада 2017 року у справі за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеними субсидіями, -
в с т а н о в и л а:
06.03.2017 року Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулося з позовом до ОСОБА_2, в якому просило стягнути з відповідача в користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР кошти, надміру виплачені за призначеною субсидією в сумі 5630,86 грн.
Позовні вимоги обґрунтовувало тим, що відповідно до заяви ОСОБА_2 від 24.11.2015 року Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР ОСОБА_2 було призначено субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року. При зверненні за призначенням субсидії, ОСОБА_2 подав заяву та декларацію про доходи та витрати. Однак, в результаті проведеної перевірки встановлено, що відповідачем подано недостовірну інформацію щодо його майнового стану, що вплинуло на встановлення права на отримання субсидії. Зокрема, відповідачем не було вказано, що 14.11.2014 року ним здійснено оплату на суму більше як 50000 грн., зокрема придбано квартиру вартістю 87000 грн. за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 40,9 кв.м. На листи про добровільне повернення коштів відповідач не реагує. Просить позов задоволити.
Оскаржуваним рішенням у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржилоУправління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Вважає його незаконним, необгрунтованим, таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального права та з невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Зазначає, щорайонним судом не враховано, що при зверненні за призначенням субсидії ОСОБА_2 не вказав, що ним здійснено 14.11.2014 року оплату на суму більше 50 тисяч гривень, а саме - придбано у власність квартиру вартістю 87 000 грн. за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 40,9 кв.м., що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об»єктів нерухомого майна щодо суб»єкта від 02.08.2016 року № 64891091. Таким чином, субсидія призначена неправомірно за період з 01.01.2015 року по 30.09.2016 року з вини заявника, який свідомо приховав відомості, що вплинули на встановлення його права на призначення субсидії. Вважає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що субсидія - це щомісячна компенсація і надається з першого числа місяця звернення, про що відповідач знав та свідомо не попередив орган соціального захисту про купівлю нерухомого майна. Звертає увагу суду на те, що не може бути виділено окремих дат в розрахунку періоду (12 місяців перед місяцем звернення) купівлі на суму більше 50 тисяч гривень, вказаного в декларації, а тільки повні календарні місяці. Зазначену позицію визначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02.08.2006 року у справі № 4-748/05/06. Відтак, з відповідача підлягає стягненню сума заборгованості в розмірі 5630,86 грн.
Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
В засіданні колегії суддів представник Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради скаргу підтримав, просив скаргу задовольнити, ухвалити рішення по суті позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_2 проти скарги заперечив. Просить рішення суду залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали та обставини справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Порядок надання населенню субсидій регулюється відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції станом на (далі - Положення).
Пунктом 2 Положення встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п.3 Положення).
Згідно п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами 8-12 п.13 Положення.
Пунктом 14 Положення передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Згідно п.5 вказаного Положення субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення йому субсидії 24 листопада 2015 року.
За результатами розгляду звернення відповідачу призначено субсидію на період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року, що підтверджується листом Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 09.08.2016 року.
Як вбачається зі змісту заяви ОСОБА_2 про призначення субсидії від 24.11.2015 року, у такій не зазначено, що він просить призначити йому субсидію з жовтня, чи з листопада 2015 року. В засіданні колегії суддів Бєлов Д.В. пояснив, що подаючи заяву на отримання субсидії 24.11.2015 року бажав отримати субсидію на наступний 2016 рік.
Крім того, як вбачається із змісту заяви ОСОБА_2 про призначення субсидії, на такі стоїть дата 24.11.2014 року, хоча сторони не заперечують, що така заява подана 24.11.2015 року.
Враховуючи, що ОСОБА_2 за призначенням субсидії звернувся вперше, до того органами соціального захисту субсидія ОСОБА_2, який є інвалідом 2 групи, хворіє цукровим діабетом, не призначалася, при подачі заяви для призначення субсидій його не було ознайомлено з порядком призначення субсидій, зокрема яким чином період призначення субсидії пов»язаний з датою подачі заяви, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Крім того, ОСОБА_2 придбав у власність квартиру АДРЕСА_1 на суму 87000,00 грн. 14.11.2014 року, а звернувся до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за призначенням субсидії 24.11.2015 року, тобто вищевказане майно відповідачем було придбано за 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії.
Керуючись ст. 367, ст. 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст. 381, ст. 382, ст. 384 ЦПК України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Галицького районного суду міста Львова від 13 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повний текст постанови складено 21.05.2018 року.
Головуючий: Крайник Н. П.
Судді: Мельничук О. Я.
Савуляк Р. В.