
Справа № 591/1766/17
Провадження № 2-а/591/12/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі – Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про зобов»язання вчинити дії -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що згідно з протоколом №27183 від 06.11.2012 року їй була призначена пенсія за вислугу років з 01.10.2012 року на підставі статті 55 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" . Після призначення пенсії за вислугу років Позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку єдиний соціальний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Згідно із її заявою від 03.02.2017 року розпорядженням Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №813400 від 08.02.2017 року Позивачці з 03.02.2017 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 1091,19 грн..
15 березня 2017 року Позивачка звернулася із заявою до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області привести розмір пенсії у відповідності з чинним законодавством та надати копії документів про призначення пенсії.
27 березня Відповідачем наданий лист за №130/П "Про розгляд заяви" у якому повідомлено про обчислення пенсії, розмір заробітної плати Позивачки, коефіцієнти для призначення пенсії, розмір пенсії. До листа надані копії документів, на підставі яких Позивачці призначалась пенсія за вислугою років та пенсія за віком.
Із наданих документів вбачається, що при призначенні Позивачці пенсії за віком Відповідачем взята для обчислення середня заробітна плата за 2011 рік.
Позивачка вважає дії Відповідача щодо обчислення та призначення пенсії за віком такими, що суперечить чинному законодавству виходячи з наступного: Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014, 2015 та 2016 роки.
При цьому, середня заробітна плата в Україні за 2014 рік – 3149,95 грн., за 2015 рік – 3661,41 грн., за 2016 рік – 4482,35 грн. Середня заробітна плата за три роки становить – 3764,57 грн.
Відповідач під час призначення пенсії безпідставно взяв для обчислення пенсії середньомісячну заробітну плату в Україні за 2011 рік, а не за три календарні роки, що передували зверненню за призначенням пенсії за віком. Тобто Відповідач діяв всупереч вимогам закону, а тому прозивач просить суд зобов»язати Сумське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок та виплату з 03.02.2017 року пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014, 2015 та 2016 роки.
Представник Позивача в письмовій заяві підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просить суд слухати справу у його відсутність.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що пенсія Позивачці призначена у відповідності з вимогами чинного законодавства, а тому просить суд в позові відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав:
Згідно з протоколом №27183 від 06.11.2012 року позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років з 01.10.2012 року на підставі статті 55 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення".
Після призначення пенсії за вислугу років, Позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку єдиний соціальний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Після досягнення віку, необхідного для призначення пенсії за віком, Позивачка 03.02.2017 року звернулася до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування".
Розпорядженням Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №813400 від 08.02.2017 року Позивачці з 03.02.2017 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) в розмірі 1091,19 грн..
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов»язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв»язку з втратою годувальника.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ⋅ Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно з вимогами частини 2 ст. 40 З Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме у даному випадку: за 2014, 2015 та 2016 роки.
При цьому, середня заробітна плата в Україні становить: за 2014 рік – 3149,95 грн., за 2015 рік – 3661,41 грн., за 2016 рік – 4482,35 грн.
Середня заробітна плата за три роки становить – 3764,57 грн.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п»яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком) регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/63704016), у постанові від 9 червня 2015 року (справа № 21-550а15), у постанові від 31 березня 2015 року (справа № 21-612а14).
В зазначених судових рішеннях суди дійшли висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за іншими законами, котрі передбачають інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування", у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Позивачці було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" вона звернулася вперше.
Отже, Відповідач під час призначення Позивачці пенсії за віком безпідставно взяв для обчислення пенсії середньомісячну заробітну плату в Україні за 2011 рік, а не за три календарні роки, що передували зверненню за призначенням пенсії за віком: за 2014, 2015 та 2016 роки. Тобто Відповідач діяв всупереч вимогам Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком).
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, необхідно стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-7, 72-79, 90, 229, 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити.
Зобов»язати Сумське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок та виплату з 03.02.2017 року пенсії за віком ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2014, 2015 та 2016 роки відповідно з вимогами Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на дату призначення пенсії за віком).
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в сумі 640,00 гривень сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ А.Я.КЛИМЕНКО