
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Провадження № 2-а/711/40/18
Справа № 711/110891/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2018 року
Придніпровський районний суд м.Черкаси
в складі: головуючого-судді Колода Л.Д.
при секретарі Василенко О.Г.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про захист і поновлення порушених прав на перерахунок пенсії та про зобов’язання стягнення недоотриманих пенсійних сум. Позовні вимоги мотивує тим, що він, ОСОБА_1, в жовтні 1990 року звільнився з військової служби за станом здоров’я з посади старшого офіцера-оператора повітряного командного пункту Головнокомандувача військами ППО Збройних Сил. 1990 року йому призначена пенсія за вислугою років, довічно, яка перераховувалася відповідно до пенсійних законів і постанов при настанні для цього відповідних обставин. Разом з тим, перерахунок розміру раніше призначеної пенсії ГУ ПФ України в Черкаській області проводився з системним порушенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», і починаючи з 01.01.2008 року регулярно не враховувалися підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що відбувалися відповідно наказів Міністра оборони України та «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за №638/15329, які видані ним на підставі делегованих Кабінетом Міністрів України повноважень. І якщо для звільнених в запас військовослужбовцям ЗСУ в період дії такого наказу при призначенні пенсії враховувалися підвищення, то вони не враховувалися для проведення відповідних перерахунків розміру пенсії позивача. Це стосується постанов КМУ та наказів Міністра оборони України, які видані ним в межах наданих йому повноважень про підвищення розміру посадових окладів для військовослужбовців та про підвищення розміру додаткових видів грошового забезпечення і преміювання, що в порушення п.4 та абз.7 п.5 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12), затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. №45 (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ №318 (318-2010-п) від 21.04.2010) не враховувалися при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у зв’язку з набранням з 01.01.2008 року чинності постанови КМУ від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідач, незважаючи на його право, надане п.9 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12), затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. №45, з причин протиправної бездітності не перевіряв правильність складання Черкаським обласним військовим комісаріатом довідок та необхідної інформації про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Внаслідок такої протиправної бездіяльності настало порушення матеріального права позивача на підвищення розміру посадового окладу, який приймається як основа для перерахунку раніше призначеної пенсії, та зменшено розмір премії, яка є невід’ємною частиною грошового забезпечення з якого перераховується пенсія.
06.10.2017 р. та 29.11.2017 р. позивач з метою досудового вирішення спору звернувся до ГУПФ у Черкаській області з проханням прийняти рішення та перерахувати раніше призначену пенсію починаючи з дат настання відповідних обставин підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пов’язаних з підвищенням посадових окладів, установлення додаткових видів грошового забезпечення надбавок та премій.
Згідно листа-відповіді від 26.10.2017 року №839/К-10, отриманого позивачем 30.1.02017 року, начальник ГУПФ України в Черкаській області фактично відмовився прийняти рішення щодо задоволення законних вимог позивача.
З такими рішеннями відповідача не погоджується, оскільки головним аргументом щодо настання права на перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.63 Закону України 2262-ХІІ в редакції на час призначення пенсії позивачу є збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. Такі збільшення грошового забезпечення відбулися у зв’язку з набранням чинності постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 та наказів МОУ, що були видані ним в межах наданих п.5 цієї ж постанови повноважень.
Перерахунок раніше призначеного пенсійного забезпечення здійснюється згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.04.1992 №393», який затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 і є чинним.
Відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право позивача на перерахунок та виплату раніше призначеного пенсійного забезпечення пов’язано з датою набрання чинності постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 (посадовий оклад відповідно додатку 1 – 1200 грн.), наказами МОУ від 25.05.2008 р. та 26.08.2014 р. №565, якими відповідно повноважень, передбачених п.5 постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністром оборони, як керівником державного органу, установлені схеми посадових окладів офіцерського складу Збройних Сил України.
На підставі викладеного просить визнати неправомірними дії та бездіяльність відповідача – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, якими порушено право ОСОБА_1 на перерахунок розміру пенсійного з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати раніше призначену ОСОБА_1 пенсію та виплатити її за минулий час з урахуванням: військового звання полковник – 135 грн.; посадового окладу – 1200 грн.; надбавки за вислугу 40% - 534 грн.; додаткових видів грошового забезпечення, надбавок та доплат установлених «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» - з дати набрання чинності наказом МОУ від 11.06.2008 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р. №638/15329: - надбавки за виконання особливо важливих завдань100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років – 1869,3 грн. (як особі офіцерського складу, яка відповідно до п.15.1 – 15.2 Інструкції розділу ХV, проходить службу в командуваннях видів ЗСУ) і за своїми функціональними обов’язками та положеннями про відповідні структурні підрозділи безпосередньо розробляє, проводить експертизу проектів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів, наказів міністерства оборони України з дати набрання чинності; доплати за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу – 180 грн.; 15% від посадового окладу – 180 грн. надбавки за режимні умови служби та допуск до державної таємниці (допуск по формі 2); 40% від посадового окладу за проходження служби на посадах льотного складу та польоти в складі екіпажів літаків і вертольотів – 480 грн. згідно п.14.1.2 Інструкції; 35% від посадового окладу, як особі офіцерського складу, яка проходить військову службу і яка займає посаду льотного складу і виконує польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів (повітряних пунктів управління, літаючих лабораторій) – 420 грн. згідно п.14.2.7 Інструкції; 12% від посадового окладу за класну кваліфікацію, як особа офіцерського складу – військовий льотчик 1 класу – 144 грн. згідно п.19.1.3 розділу ХІХ Інструкції; 7% посадового окладу за здійснені стрибки з парашутом (49 стрибків по запису в політній книжці) – 59,5 грн. згідно п.26.1 розділу ХХVІ Інструкції; премії: 84% суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року згідно наказу міністра оборони України від 14.04.2007 року №175; 33,3% суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року; 90% від посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.06.2013 року з 01.06.2011 року. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати раніше призначену ОСОБА_1 пенсію та виплатити її за минулий час з урахуванням грошової допомоги: для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення, що виплачується відповідно до п.30.1 Інструкції особам офіцерського складу один раз на рік починаючи з 2008 року; матеріальної допомоги один раз на рік в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, для вирішення соціально-побутових питань, що виплачується відповідно до п.33.1 розділу ХХХІІІ Інструкції починаючи з 2008 року; 86 % грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовця (вислуга років - 23). Стягнути з відповідача – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням: військового звання полковник – 135 грн.; посадового окладу – 1200 грн.; надбавки за вислугу років 40% - 534 грн.; додаткових видів грошового забезпечення, надбавок та доплат установлених «Інструкцією пр. порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» - з дати набрання чинності наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р. за 3638/15329: - надбавки за виконання особливо важливих завдань100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років – 1869,3 грн. (як особі офіцерського складу, яка відповідно до п.15.1 – 15.2 Інструкції розділу ХV, проходить службу в командуваннях видів ЗСУ) і за своїми функціональними обов’язками та положеннями про відповідні структурні підрозділи безпосередньо розробляє, проводить експертизу проектів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів, наказів міністерства оборони України з дати набрання чинності; доплати за науковий ступінь кандидата наук 15% від посадового окладу – 180 грн.; 15% від посадового окладу – 180 грн. надбавки за режимні умови служби та допуск до державної таємниці (допуск по формі 2); 40% від посадового окладу за проходження служби на посадах льотного складу та польоти в складі екіпажів літаків і вертольотів – 480 грн. згідно п.14.1.2 Інструкції; 35% від посадового окладу, як особі офіцерського складу, яка проходить військову службу і яка займає посаду льотного складу і виконує польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів (повітряних пунктів управління, літаючих лабораторій) – 420 грн. згідно п.14.2.7 Інструкції; 12% від посадового окладу за класну кваліфікацію, як особа офіцерського складу – військовий льотчик 1 класу – 144 грн. згідно п.19.1.3 розділу ХІХ Інструкції; 7% посадового окладу за здійснені стрибки з парашутом (49 стрибків по запису в політній книжці) – 59,5 грн. згідно п.26.1 розділу ХХVІ Інструкції; премії: 84% суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року згідно наказу міністра оборони України від 14.04.2007 року №175; 33,3% суми грошового забезпечення з 01.01.2008 року; 90% від посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.06.2013 року з 01.06.2011 року. Стягнути з відповідача – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошової допомоги: для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення, що виплачується відповідно до п.30.1 Інструкції особам офіцерського складу один раз на рік починаючи з 2008 року; матеріальної допомоги один раз на рік в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, для вирішення соціально-побутових питань, що виплачується відповідно до п.33.1 розділу ХХХІІІ Інструкції починаючи з 2008 року.
Ухвалою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 13.12.2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
29.01.2018 року позивач ОСОБА_1 надіслав суду пояснення до адміністративного позову.
На виконання вимог КАС України ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено суду відзив на адміністративний позов (вх..№3341/18 від 05.02.2018), яким відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
19.02.2018 року позивач ОСОБА_1 надіслав суду відповідь на відзив.
Відповідно до пп.10 п. 1 Перехідних положень Кодексу Адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017 р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У відповідності зі ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Ухвалою суду від 05.03.2018 року розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1, представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 адміністративний позов підтримали в повному обсязі на підставах викладених у позові, поясненнях та відповіді на відзив, та просили його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в судове засідання не з’явився. Представник відповідача по довіреності ОСОБА_4 04.04.2008 року звернулася до суду з заявою про розгляд справи без участі представника ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об'єктивного їх дослідження, суд приходить до наступного. Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області з 1990 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262). Відповідно до наказу Міністерства оборони СРСР від 27.10.1990 р. №*1539, полковника ОСОБА_1, старшого офіцера оператора оперативної групи військової частини 03374 звільнено з військової служби в запас та наказом командира військової частини 03434виключено із списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення з 22.11.1990 р.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої ОСОБА_1 13.03.2008 р. Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії становить 3375,75 грн.
Відповідно до довідки виданої ОСОБА_1 Черкаським обласним військовим комісаріатом 07.06.2012 року розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 становить 4243,75 грн.
Згідно листа Черкаського обласного військового комісаріату від 11.12.2017 р. розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого офіцера-оператора оперативної групи військової частини 03374 з 01.01.2008 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 «про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» становив 3375,75 грн.
Позивачу стало відомо розмір грошового забезпечення за відповідною посадою старшого офіцера – оператора повітряного командного пункту Головнокомандувача військами ППО Збройних Сил, який не враховано відповідачем для здійснення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії позивачу відповідно вимог статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Так з метою досудового вирішення спору позивач письмово звернувся до відповідача з проханням привести дії по перерахунку розміру його пенсії у відповідність до вимог Закону.
Встановлено, що згідно листа - відповіді від 26.10.2017 року №839/К-10 стало відоме рішення ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсійного забезпечення. Оскільки відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України 13.02.2008 року прийняв постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з цим Порядком перерахунок зазначених пенсій проводиться на підставі довідок про грошове забезпечення, підготовлених уповноваженими органами силових міністерств і відомств.Також повідомлено, що Пенсійний фонд України не повідомляв свої територіальні органи пр. підстави для проведення перерахунків пенсій у зв’язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 26.06.2011 №355 та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
З таким порядком позивач не погоджується, оскільки для нього до набранням чинності 01.10.2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено 86,0 відсотків сум грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовців і не змінювався на момент проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, який проводився відповідачем відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355.
А тому просив суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх обов’язкових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст.46 ОСОБА_5 України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на ОСОБА_5 України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ст.1 ОСОБА_5 України Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною і правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_5 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_5 України і повинні відповідати їй (ст.8 ОСОБА_5 України).
ОСОБА_5 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_5 України гарантується.
Так, згідно ч.2 ст.3 ОСОБА_5 України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 22 ОСОБА_5 України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_5 не є вичерпними.
Так, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі Закону № 1788-XII) передбачено конституційне право кожного на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених ОСОБА_5 та цим Законом і основною метою Закону № 1788-XII є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, цього конституційного права. Спрямованість останнього на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає окрім всього вичерпний перелік нормативно-правових актів, які відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-XII і складають законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Детальний аналіз вищевикладених норм Закону дає підстави стверджувати про те, що будь-які нормативно-правові акти, положення яких розповсюджується на зазначену сферу правовідносин повинні суворо відповідати вищенаведеним законам і не протирічити їм.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, відповідно до ст. 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-XII) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, базується на ОСОБА_5 України і складається з цього Закону (Закон 2262 - XII), Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно частини 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції на час звільнення позивача з військової служби та призначення йому довічної пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон 2262- XII) в редакції до набрання чинності з 01.10.2011 року Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року, передбачено призначення пенсії, в тому числі і щодо позивача, на час звільнення з військової служби, за вислугу років в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п.а ст.12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст.43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення».
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, у частині другій цифри «90» замінено на цифри «80». Тобто, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, з 01.10.2011 року не повинен натепер перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення і поширення таких змін на позивача, пенсія якому призначена до набрання з 01.10.2011 року чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року, є таким, що не відповідають нормі, визначеній ст.58 ОСОБА_5 України за якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Судом встановлено, що в червні 2011 року на підставі рішення Міністра оборони України № 300/1/С/1555 від 07.06.2011 року та наказу МО України від 07.06.2011 року № 338, прийнятого ним відповідно до повноважень, визначених пунктами 5 та 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 р. N 1294 збільшено грошове забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, але таке збільшення не вплинуло на рішення відповідача перерахувати раніше призначену пенсію позивача ОСОБА_1, який дізнався про збільшення грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовця за посадою з постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому, відповідно до п.1 постанови від 23 квітня 2012 р. № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Пунктом 4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону ( 2262-12 ). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі».
Вбачається, що отримавши Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що була направлена 07 червня 2012 року від Черкаського обласного військового комісаріату станом на 01.04.2012 року відповідач, маючи повноваження, визначені п. 9 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон 2262- XII)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, не перевіряв правильність складення довідки та не встановлював обставини, що тягнуть за собою зміну розміру раніше призначеної пенсії позивачу з урахуванням вимог статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не встановив число і місяць, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивачу.
Виходячи з вимог частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон 2262-12) в редакції Закону України N 3946-XII від 04.02.94, що діяв на час призначення позивачу довічної пенсії за вислугу років, призначена йому пенсія перераховується з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 355 розмір пенсії позивача, обчислений відповідно до Законуз урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного Фонду України в Черкаській області стосовно ОСОБА_1 порушено норми матеріального права, оскільки за нормами ст. 51 та 63 Закону 2262 - XII вчасно проведений відповідачем перерахунок мав би усунути диспропорцію в розмірі пенсій для військовослужбовців, звільнених в різні роки, та необхідності застосовувати постанову Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355, положення якої витлумачено відповідачем всупереч вимог Основного Закону у зворотній дії у часі і фактично не поновлює право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військослужбовців за відповідною посадою військовослужбовця.
Як вбачається із аналізу вищенаведених законів, а саме Закону №1788-XII та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року (далі - Закону №1058-IV) в них не внесено зміни щодо можливості оподаткування пенсій.
Відповідно до ч.3 ст. 22 ОСОБА_5 України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законодавчо визначене право громадян України на пенсійне забезпечення, яке, безумовно, включає в себе вікові рамки виходу на пенсію, мінімальні строки трудового, страхового стажу, необхідні для призначення та отримання пенсії у розміру, встановленому законом, - є органічною складовою конституційного права громадян на соціальний захист, визначеного 46-ю статтеюКонституції: «Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, … старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення…» Такий висновок є коректним з огляду на правову позицію Конституційного суду, який у своєму рішенні від 11 жовтня 2005 року в справі N 1-21/2005, про рівень пенсії й щомісячного довічного грошового утримання, прямо зазначає, що: «Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно з 46-ю статтею ОСОБА_5, це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, у разі досягнення особою передбаченого законом віку … Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати тільки… загальні умови їх призначення …» - ідеться у 5-му пункті рішення. Такий висновок прямо випливає із цитованого вище рішення КСУ, у якому буквально витлумачується таке: «Зміст прав і свобод людини - це умови й засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування й розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ, чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики», - 4-й пункт.
Постановою пленуму Верховного Суду України від 13.06.2008 року №8 «Про незалежність судової влади» встановлено, що не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених ОСОБА_5 України і чинними законами прав і свобод.
Згідно до ч. 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем в процесі розгляду справи належних заперечень щодо позовних вимог позивача до суду надано не було, також відповідачем не було надано суду беззаперечних доказів правомірності своїх дій.
Відповідно до статті 19 ОСОБА_5 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та законами України.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають частковому задоволенню, а саме слід зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеного пенсійного забезпечення з настанням обставин, що наступили відповідно до рішення №300/1/С/1555 від 07.06.2011 року та наказу Міністерства оборони України від 17.06.2011 року №338 із застосуванням для його перерахунку 86% від суми грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 46, 55, 58, 64, 124, 150 ОСОБА_5 України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон 2262 - XII від 9 квітня 1992 року) в редакції до набрання чинності з 01.10.2011 року, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2001 року, ст.ст.9, 12, 72, 77, 242-246, 250, 263, 295 КАС України, суд, -
В и р і ш и в :
Позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо застосування законів України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року у зворотній дії у часі стосовно нарахування пенсійного забезпечення ОСОБА_1.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538, юридична адреса: вул.Смілянська, 23, м.Черкаси, 18001) здійснити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії АЕ номер 499111, виданий Бабушкінським РВ УМВС України в м.Дніпропетровськ, РНОКПП НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, 19400) перерахунок та виплату раніше призначеного пенсійного забезпечення з настанням обставин, що наступили відповідно до рішення №300/1/С/1555 від 07.06.2011 року та наказу Міністерства оборони України від 17.06.2011 року №338 із застосуванням для його перерахунку 86% від суми грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України в редакції від 15.12.2017, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до або через відповідні суди.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий: ОСОБА_6