
Справа № 635/7381/17
Провадження № 635/2-а/12/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2018 року Харківський районний суд Харківської області:
головуючий - суддя - Караченцев І.В.
за участю секретаря - Ус Ю.В.,
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
місце реєстрації: АДРЕСА_1
реєстрація як тимчасово переміщена особа: АДРЕСА_2
відповідач: Харківське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, м.Харків, вул.Є.Котляра,4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Покотилівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити дії , -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського районного суду Харківської області звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1, в якому просить суд:
-Поновити строк на оскарження неправомірних дій відповідача та прийняти позов до розгляду.
-Визнати дії управління, щодо припинення нарахування та невиплати пенсії з травня місяця 2017 року неправомірними.
-Зобов'язати Відповідача поновити нарахування та виплату пенсії з травня місяця 2017 року, нарахувати та сплачувати пенсію надалі та виплачувати виниклу заборгованість з виплати пенсії з травня місяця 2017 року на картковий рахунок, відкритий в ПАТ „Ощадбанк".
-Допустити негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах стягнення за один місяць.
-Зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили.
-У відповідності до положення ст.. 88 КАС України, або звільнити від сплати судового збору або розстрочити сплату судового збору до ухвалення судом рішення.
-Розглянути справу за відсутністю позивача у письмовому провадженні
В обґрунтування позову вказав, що він перебуває на обліку відповідача як пенсіонер, пенсія призначена за віком, є внутрішньо переміщеною особою. До травня місяця 2017 року він отримував пенсію на рахунок, відкритий у ПАТ «Ощадбанк»,приблизно у вересні 2017 року йому зателефонували з Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та повідомили, що йому необхідно підтвердити своє місце проживання та з'явитись до Управління.
Позивач вважає, що припиняючи виплату пенсії відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України, оскільки не існувало підстав для невиплати йому пенсії, а тому були порушені його конституційні права, що змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.
У судове засідання позивач не з'явився, просив розглядати справу за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача - Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у судове засідання не з'явився, до суду надійшов відзив на позовну заяву начальника управління Нелуп Є.П., відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи і докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком (Список 2) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 24 квітня 2015 року №6342000532 є внутрішньо переміщеною особою.
Відповідно до ст. 19 ч. 1, ч. 2 Конституції України: «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Згідно із ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку
На підставі наданих управлінням соціального захисту населення Люботинської міської ради Списків тривало відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсій, ОСОБА_1 вибув 19.11.2016 (списки надані до електронного листа №5221-02/20 від 23.03.2017 р.).
Під час перевірки робочою групою для здійснення перевірок правомірності взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та призначення їм соціальних допомог складений акт №24 від 17.03.2017 р., де встановлено, що ОСОБА_1 за даною адресою не проживає з осені 2015 року. Згідно наданого списку з управління соціального захисту населення Люботинської міської ради №995 від 24.03.2017 р. щодо обміну інформацією про осіб які взяті на облік відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 р. №509 з 17.03.2017 р., ОСОБА_1 встановлена «93» особливість (переселенець не зареєстрований). Відповідно до вищевказаних документів, які надійшли до Управління (Списки та акт), виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена з 01.04.2017 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок передбачає здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Статус внутрішньо переміщеної особи (далі - переселенця), підтверджується довідкою, виданою відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Довідки, видані до 20 червня 2016 р., які не скасовані і строк дії яких не закінчився, є дійсними, вони діють безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", коли вони втрачають свою дію, а саме:
1) подання заяви про відмову від довідки;
2) скоєння злочину: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернення до покинутого місця постійного проживання;
4) виїзд на постійне місце проживання за кордон;
5) подання завідомо недостовірних відомостей.
Якщо у довідці вказано адресу за якою переселенець фактично не проживає, така довідка підлягає перереєстрації до 20 липня 2016 року, для цього потрібно звернутись до органу соцзахисту за отриманням нової довідки. Не перереєстрована довідка є недійсною.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат переселенець або його законний представник подає до органу, який здійснює соціальні виплати, за місцем фактичного проживання:
- відповідну заяву;
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та її копію.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
За результатами проведеної перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Частиною 9-1 визначено, що у разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту протягом трьох робочих днів з дня отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у м.Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.
Контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України", чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що Позивачу було відомо про необхідність особистого звернення до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування, а саме до Відповідача з метою надання заяви про поновлення виплати пенсії (бланк заяви надається органом Пенсійного фонду). Також, позивач повинен пред'явити паспорт, ідентифікаційний код, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, надати реквізити рахунку, відкритого в АТ "Ощадбанк" (для осіб, виплата пенсій яким проводилася на рахунки в АТ "Ощадбанк", рахунок не підлягає зміні).
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 у встановленому порядку до Управління з зазначеною заявою щодо поновлення виплати пенсії не звертався та необхідних документів не надав.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій Відповідача щодо припинення виплати пенсії на підставі отриманого Списку управління соціального захисту населення Люботинської міської ради щодо обміну інформацією про осіб, які взяті на облік відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014р. № 509, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 242-246, 295 суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити дії - відмовити.
Компенсувати судові витрати по сплаті судового збору за рахунок Державного бюджету України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначенихчастиною другою статті 299 цього Кодексу.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Харківський районний суд Харківської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст судового рішення складено 21 травня 2018 року.
Суддя І.В.Караченцев