
07.05.2018 Справа № 363/4274/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 травня 2018 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого– судді ОСОБА_1,при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Вишгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні,
встановив:
позивачка звернулася до суду даним позовом, посилаючись на те, що рішенням Вишгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області її переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, замість призначення нової пенсії за віком.
Свої вимоги мотивувала тим, що 15.09.2011 року їй призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти, однак вона продовжила працювати на посаді вчителя Жукинської ЗОШ I-III ступенів. У червні 2017 року вона звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, однак отримала рішення щодо переведення пенсії за вислугу років на пенсію за віком.Зазначила, що пенсія за віком їй була призначена вперше, а тому при її обчисленні підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014 - 2016 роки.
Позивачка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила про задоволення позову з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача ОСОБА_4 до суду не прибула, подала письмові заперечення в яких посилалась на те, що з 15.09.2011 року позивачка перебуває у них на обліку. До призначеної пенсії за вислугу років остання працювала вчителем Жукинської ОСОБА_5 ступенів. Після призначення пенсії за вислугу років позивачка продовжила працювати на тій же посаді, одна вказану пенсію не отримувала відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зазначила, що позивачка після призначення пенсії за вислугу років продовжила працювати, а отже використала своє первинне право на призначення пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
З матеріалів справи встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Вишгородському об’єднанні управління Пенсійного фонду України Київської області з 15.09.2011 року, якій призначено пенсію за вислугу років. До виходу на вказану пенсію позивачка працювала на посаді вчителя Жукинської ЗОШ I-III ступенів, однак після виходу на пенсію продовжила працювати на вказаній посаді.
05 червня 2017 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії за віком, згідно Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на, що отримала рішення про переведення її з одного виду пенсії на інший.
Листом від № 146/Б-01 від 31.08.2017 року управління повідомило позивача, що вона перебуває на обліку, як працюючий пенсіонер та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зі зниження пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Середньомісячний заробіток, який враховано для обчислення пенсії складає 3677,44 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,85483. Вибрано самий оптимальний заробіток. Розмір пенсії на 01.08.2017 року становить 1868,93 грн.
Відповідно до розпорядження 2012 від 22.06.2017 року позивачку переведено на пенсію за віком з 05.06.2017 року з проведенням перерахунку з попереднього виду пенсії призначеної 15.09.2011 року.
Згідно п. 2 cт. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно дост.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь - який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи яка дає право на цю пенсію.
Згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1( в редакції чинній на час призначення позивачці пенсії за вислугу років) пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Як встановлено ч. 1 ст.9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч. 1ст. 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3ст.45 Закону №1058-ІVвстановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою Позивачки мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV Позивач звернулася вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладений у постановах Верховного Суду України від 31.03.15р. у справі №21-612а14, від 09.06.15р. у справі №21-550а14.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Суд доходить висновку, що у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону, а саме при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший повинен бути використано показник середньої заробітної плати за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивачка перед призначенням пенсії за віком не отримувала жодного виду пенсії, оскільки після призначення пенсії за вислугу років одразу була зарахована на роботу вчителем, у зв'язку з чим, виплата вказаної пенсії їй була припинена. У випадку припинення пенсії за вислугу років її поновлення можливо лише в разі звільнення з роботи. Проте, на момент призначення пенсії за віком позивачка працювала, а тому, підстави для поновлення виплати пенсії за вислугу років не має.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років, позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивачка звернулась до відповідача за призначенням пенсії за віком вперше, а тому відповідач мав керуватися у даному випадку, положеннями ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що для визначення заробітної плати для обчислення пенсії враховується середня заробітна (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у даному випадку за 2014-2016 роки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243, 246, 250 КАС України,
вирішив:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати рішення Вишгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду країни в Київської області щодо переведення пенсії за вислугу років на пенсію за віком ОСОБА_3 протиправним.
Зобов’язати Вишгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Київської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком з 05.06.2017 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Повне судове рішення складено 16 травня 2018 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.
Позивач: ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РКОКППП НОМЕР_1, проживає в Київській області, Вишгородському районі, с. Жукин вул. Миру, 33);
Відповідач: Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (Київська область, м. Вишгород, вул. Межигірського Спасу, 6, код ЄДРПОУ 41249250).
Суддя