Рішення № 74103819, 16.05.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
344/17292/16-ц
Номер документу
74103819
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 344/17292/16-ц

Провадження № 2/344/405/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Островського Л.Є.

за участю секретаря: Гули Р.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний комісаріат, Івано-Франківський КЕЧ району, про зобов»язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради розглянути питання про виключення з числа службових квартири без клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний комісаріат, Івано-Франківський КЕЧ району, про зобов'язання розглянути питання про виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 без клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини.

Позивач та його представник у судовому засіданні подали заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили позов задоволити.

Представник відповідача у судовому засіданні подала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову заперечила, просила відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання в судове засідання не з’явилася, однак подала заперечення, в якому просила відмовити в задоволенні позову.

Представник Івано-Франківського обласного комісаріату в судове засідання не з’явився, однак подав заперечення, в якому заперечує проти задоволення позову.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступне.

Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Абзацом четвертим частини 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 3 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2006 року №1081 передбачено надання військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей жилих приміщень для постійного проживання, зокрема і шляхом виключення з числа службового.

ОСОБА_1 з 08.1987р. по 11.03.2014р. проходив службу, з них в органах СБУ — з 17.09.1994р. по 11.03.2014р.

З архівних документів долучених до п.4.1 рішення виконкому Івано-Франківської міської Ради народних депутатів №140 від 09.04.2002р. вбачається наступне: ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку з 03.03.1998 року у в/ч А 1390 ( подання на закріплення квартири від 09.04.2002р. № 30 на ім.»я міського голови); рішення про виділення позивачу на склад сім'ї з 3-ох осіб службової квартири приймалось на засіданні житлової комісії в/ч А-1390 ( протокол № 1 від 04.03.2002р.); з витягу з особової справи майора ОСОБА_1 вбачається що з 06.02.1998р. по день видачі витягу позивач проходив службу у в/ч А-1390 м.Івано-Франківська. В справі міститься також довідка про склад сім»ї позивача, яка видана командиром в/ч А-1349 23.03.2002р. № 187/к. Рішенням виконкому Івано-Франківської міської Ради народних депутатів №140 від 09.04.2002р., п.4.1. затверджено рішення адміністрацій та профкомів підприємств, установ, організацій про розподіл звільнених квартир з власного житлового фонду і було надано службову 2-ох кімнатну квартиру АДРЕСА_2.

Така невідповідність в первинних документах до рішення виконкому в частині номеру військової частини не впливає на суть самого рішення про надання службового житла позивачу, оскільки номер будинку, квартири і її площа зазначені правильно. Статус ОСОБА_1 як військовослужбовця зазначено вірно, всі квартири перебували на балансі КЕЧ і не закріплювались за конкретними військовими частинами.

П.4.5 Наказу Міністра Оборони України від 22.11.1993р. № 271 співробітники військової контррозвідки забезпечуються житлом у відповідності з встановленими законодавством України нормами за рахунок оперативно обслуговуваних військових частин МОУ, МВСУ, Національної гвардії та інших військових формувань.

Віповідно до п.36 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 р. співробітники-військовослужбовці СБУ мають право на одержання службового жилого приміщення до одержання ними постійного жилого приміщення.

Як встановлено в судовому засіданні, позивачем було надано обсяг документів оформлених належним чином, які необхідні для вирішення виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради питання про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових, окрім клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, начальника Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини. Такі клопотання позивач отримати не може з різних об»єктивних причин.

Матеріалами справи підтверджується, що Наказом ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону №21 від 08.04.1998 року надано право військовій частині А-1390 самостійно вести квартирний облік військовослужбовців вказаної частини. Тому Позивача було поставлено на квартирний облік і в подальшому надано службову 2-ох кімнатну квартиру АДРЕСА_3, житловою площею 29,03 кв.м. на підставі рішення виконкому Івано-Франківської міської Ради народних депутатів №140 від 09.04.2002р. року та Ордеру № 0875 від 30.04.2002 року.

Згідно наказу Голови СБ України від 31.03.2009 року № 015 військова частина А-1390, якою спірна квартира була надана позивачу у службове користування була розформована, що підтверджується довідкою військової частини Р9155 від 26.06.2013 року №220, а будинок, в якому знаходиться квартира передано в комунальну власність територіальної громади міста Івано-Франківська.

Актом приймання-передачі військового майна від 31.12.2008 року підтверджується факт передачі житлового будинку по вул. Довженка, 9-б, який належав до сфери управління Міноборони, житлово-експлуатаційній організації №3.

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 13.05.2009 року №201 “Про передачу на баланс КП “Дирекція замовника” житлових будинків” вирішено керівникам ЖЕО-3 та ЖЕО-4 в термін до 01.07.2009 року передати, а директору КП “Дирекція замовника” прийняти на баланс в тому числі і житловий будинок №9Б на вул. Довженка.

Директивою Міністра оборони України від 06.11.2009 року №Д-35 “Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність відповідних територіальних громад” доручено ОСОБА_2 Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України організувати безоплатне вилучення з балансу квартирно-експлуатаційних відділів (частин) військового майна та його безоплатну передачу в комунальну власність відповідних територіальних громад згідно з переліком військового майна, що безоплатно передається в комунальну власність територіальної громади міста Івано-Франківська ( додаток №2 до директиви). Додатком №2 до директиви Міністра оборони України від 06.11.2009 року №Д-35 визначено житловий будинок №9б по вул. О. Довженка під №4.

Оскільки дане житло передано на баланс міськвиконкому, то саме відповідач має повноваження щодо вирішення питання зміни статусу спірної квартири.

Проживаючи у службовому приміщенні, позивач не позбавлений конституційного права на вирішення органом місцевого самоврядування питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, тобто на захист права на правову визначеність щодо засобів існування та свого права на належні умови проживання.

Відповідно до п.36 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 року співробітники-військовослужбовці СБУ мають право на одержання службового жилого приміщення до одержання ними постійного жилого приміщення.

Згідно ст. 47 Конституції України кожен маж право на житло. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Згідно п.11 Порядку виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

З протоколу засідання гарнізонної житлової комісії Івано-Франківського гарнізону від 30.10.2012р. вбачається що питання зняття статусу службового житла з квартири № 10, по вул. Довженка,9-б в м. Івано-Франківську полковника ОСОБА_1 було предметом розгляду даної комісії. В результаті гарнізонна житлова комісія Івано-Франківського гарнізону прийняла рішення клопотати перед Комісією з контролю за розподілом житла в гарнізонах ЗСУ щодо виключення даної квартири з числа службових і надання її для постійного користування. В результаті Івано-Франківським КЕЧ району було направлено довідку доповідь до ГКЕУ ЗС України №11/310 від 23.11.2012 р., складені та затверджені начальником Івано-Франківського гарнізону списки військовослужбовців Івано-Франківського гарнізону, квартири яких пропонується виключити з числа службового житла МО України із зняттям військовослужбовців з квартирного обліку у Збройних силах України. В списку цих квартир значиться квартира, в якій проживає ОСОБА_1

З листа Івано-Франківської КЕЧ р-ну від 27.02.2013р. № 11/63, адресованого позивачу вбачається, що дане питання на засіданні в ГКЕУ ЗС України розглянуте не було у зв’язку із змінами до наказу МО України від 30.11.2011 року № 737.

На повторне звернення позивача ОСОБА_2 Івано-Франківського КЕЧ району надав відповідь від 19.02.2015р. №15/24, в якій повідомляє про зміни до наказу МО України від 30.11.2011 року № 737 та у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не перебуває на квартирному обліку у ЗС України, житлова комісія Івано-Франківського гарнізону та КЕЧ району не може клопотати по даному питанню перед Комісією з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України.

ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону надав відповідь позивачу від 25.05.2015р. №10/34160 із пропозицією звернутись із цим питанням до суду.

17.07.2015р. позивач звернувся у виконавчий комітет Івано-Франківської міськради з заявою про вирішення питання про виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 без клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини, в якій детально описав чому ці клопотання він не може надати. Однак Івано-Франківський МВК листом від 12.08.2015р. відмовив у задоволенні його прохання.

З огляду на це суд дійшов висновку, що у виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відсутні правові підстави для відмови позивачу у розгляді питання щодо виключення квартири АДРЕСА_4 з числа службових, так як позивач перебуває на квартирному обліку у відповідача, є ветераном військової служби, полковник запасу Служби безпеки України (календарна вислуга більше 26 років), проживає у службовому житловому приміщенні разом з членами моєї сім’ї більше 12 років, іншим житлом не забезпечений, а також ним було виконано всі необхідні юридично-значущі для цього дії та подано необхідну документацію для розгляду даного питання, за виключенням документів, які позивач не може отримати не з його вини.

Відсутність на порядку денному відповідача питання щодо виключення чи відмови у виключенні квартири АДРЕСА_1 з числа службових квартир не може бути підставою для неприйняття ним рішення щодо виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових квартир, оскільки орган місцевого самоврядування, як і держава, не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

За таких обставин, перевіривши, чи оскаржувані діяння відповідачем здійснені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх вчинення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована таке діяння; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо бездіяльності виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яка проявляється у відмові розглянути питання про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових за зверненням ОСОБА_1 без клопотань Івано-Франківської КЕЧ району, начальника Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини. Суд вважає у відповідності до положень ст. 47 Конституції України таку бездіяльність відповідача протиправною.

За наведених обставин, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд вважає встановленим порушення публічного права позивача на виконання відповідачем обов'язку вирішення питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, у зв'язку з чим це право підлягає відновленню та захисту шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання про виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_5 без клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, ОСОБА_2 Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини за зверненням ОСОБА_1

На підставі наведеного, ст.ст. 8, 24, 47, 124 Конституції України, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 4, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний комісаріат, Івано-Франківський КЕЧ району, про зобов'язання розглянути питання про виключення квартири з числа службових квартир без клопотання певних осіб, виключення квартири з числа службових, надання ордеру на постійне користування квартирою задоволити.

Зобов'язати виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради розглянути на засіданні виконавчого комітету питання щодо виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 без клопотання Івано-Франківської КЕЧ району, начальника Івано-Франківського гарнізону та командира військової частини.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Івано-Франківської області.

Суддя Островський Л.Є.