
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/4896/17
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П.суддів Стас Л.В. Турецької І.О.за участю: секретаряСтефанцевої Ю.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одесавтотранс" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Одесавтотранс" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Одесавтотранс" звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №0016451407 від 27.06.2017 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 365 400 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки річний дохід підприємства за 2015 рік не перевищував 50 мільйонів гривень, а отже господарські операції не підпадають під визначення контрольованих.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Публічне акціонерне товариства "Одесавтотранс", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт зазначив, що суд першої інстанції при прийнятті рішення у справі дійшов помилкового висновку, що річний дохід підприємства за 2015 рік перевищував 50 мільйонів гривень, оскільки Податковим кодексом України не встановлено окремий порядок розрахунку вартісного критерію річного доходу платника податків для цілей трансферного ціноутворення та не встановлено необхідність формування показника доходу платника податків від будь-якої діяльності з урахуванням розміру операційних курсових різниць, а відтак, річний дохід Товариства за 2015 рік становив 49 600 000 грн., тому господарські операції Товариства не можуть підпадати під визначення контрольованих.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, за результатами проведеної фахівцями Головного управління ДФС в Одеській області документальної планової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Одесавтотранс" складено акт №314/15-32-14-07/22479374 від 19.04.2017 року, яким, зокрема, встановлено, що Товариство, в порушення вимог пп.39.4.2 п.39.4 ст. 39 Податкового кодексу України, не подало до податкового органу звіт про контрольовані операції за 2015 рік (а.с. 7-25).
Суть порушень, за висновком податкового органу, полягала в тому, що Товариство у 2015 році здійснювало господарські операції з Компанією DECERPO LIMITED (республика Кіпр), яка є нерезидентом, що відповідає критеріям, встановленим пп.39.2.1.2 п.39.2 ст.39 ПК України. В свою чергу, республіка Кіпр розпорядженнями КМ України від 25.12.2013 року №1042-р (зі змінами, внесеними розпорядженнями від 14.05.15 року №449-р та від 16.09.2015 року №977-р) включена до Переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок)на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні.
Оскільки загальний обсяг господарських операцій ПАТ "Одесавтотранс" з Компанією DECERPO LIMITED, проведених у 2015 році, складає 13 289 376 грн., що перевищує 5 мільонів гривень (за вирахуванням непрямих податків), та відповідає вартісному критерію визнання операцій контрольованими, а річний дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку за цей же податковий період складає 75 266 763 грн., що перевищує 50 мільонів гривень, вищезазначені господарські операції є контрольованими і платник податків мав обов'язок подати до податкового органу відповідний звіт, як це передбачено пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 ПК України. Неподання звіту тягне відповідальність за п.120.3 ст.120 ПК України у вигляді штрафу.
На підставі вищевказаного акту перевірки 27.06.2017 року Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00164514027 року про застосування штрафних (фінансових) санкції у сумі 365 400 грн. за неподання звіту про контрольовані операції за 2015 рік, законність якого є предметом спору у даній справі. (а.с. 38).
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки дохід від операційної та не операційної курсової різниці має враховуватись при обчисленні річного доходу платника податків, підстави для задоволення позову відсутні.
Судова колегія вважає такий висновок суду першої інстанції правильним, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (в редакції чинній в період виникнення спірних правовідносин), об'єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
За приписами пп. 39.2.1.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України (в цій же редакції) 39.2.1.1. для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є:
а) господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів - нерезидентів.
Відповідно до пп 39.2.1.2, 39.2.1.4. п. 39.2 ст. 39 ПК України для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку.
Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно:
операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо;
операції з надання послуг;
операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об'єктами інтелектуальної власності;
фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо;
операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або інших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів.
Згідно пп. 39.2.1.7 п. 39.2 ст. 39 ПК України господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
При цьому, кодексом не встановлено окремий порядок розрахунку вартісного критерію річного доходу платника податків для цілей трансфертного ціноутворення.
В той же час, для цілей пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Отже, для цілей ст. 39 ПК України розрахунок річного доходу здійснюється відповідно до вимог, встановлених пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу.
Водночас у рядку 01 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 N 897, зазначається дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, включаючи дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Враховуючи те, що пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу визначено, що до обсягу річного доходу не включаються непрямі податки, обсяг річного доходу платника податків від будь-якої діяльності для цілей трансфертного ціноутворення розраховується як сумарне значення таких показників Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) Форма N 2:
чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (ряд. 2000);
інші операційні доходи (ряд. 2120);
дохід від участі в капіталі (ряд. 2200);
інші фінансові доходи (ряд. 2220);
інші доходи (ряд. 2240).
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 №193, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2000 за № 515/4736, курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат).
Методичними рекомендаціями щодо заповнення форм фінансової звітності, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 N 433, визначено, що дохід від операційних курсових різниць відображається у статті "Інші операційні доходи" (ряд. 2120 Звіту про фінансові результати), а дохід від не операційних курсових різниць відображається у статті "Інші доходи" (ряд. 2240 Звіту про фінансові результати) (п.3.10, 3.17).
Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави для висновку, що дохід від операційної та не операційної курсової різниці враховується для обчислення річного доходу (50 млн. грн.) платника податків від будь-якої діяльності для цілей трансфертного ціноутворення та не враховується для обчислення обсягу господарських операцій (5 млн. грн.) платника податків з кожним контрагентом для цілей застосування трансфертного ціноутворення. При цьому сума нарахованих процентів на користь пов'язаної особи - нерезидента враховується для обчислення обсягу господарських операцій (5 млн. грн.) платника податків.
З урахуванням наведеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що дохід, отриманий Публічним акціонерним товариством "Одесавтотранс" у 2015 році від операційної та не операційної курсової різниці має враховуватись для обчислення річного доходу платника податків від будь-якої діяльності для цілей трансфертного ціноутворення.
Відповідно до 39.4.2 п. 39.4 ст.39 ПК України, платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Враховуючи, що у 2015 році дохід Товариства склав 75 266 763 грн., а обсяг контрольованих операцій з Компанією DECERPO LIMITED (республика Кіпр) - 13 289 376 грн., судова колегія вважає, що позивач у вказаний період мав надати контролюючому органу звіт про контрольовані операції за 2015 рік.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при вирішенні даного спору по суті суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм правильну правову оцінку.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одесавтотранс" - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Одесавтотранс" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складено 21.05.2018 року.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В. Стас
І.О. Турецька.
Головуючий суддя Косцова І.П.Судді Турецька І.О.