
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2159/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицький В.З.,
при секретарі судового засідання - Гелецького П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 лютого 2018 року (Головуючий суддя: Парфенюк В.І., ухвалено о 16 год. 44 хв. у м.Чортків, 01.03.2018 складено повний текст рішення) у справі за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за вислугою років, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Чортківського ОУПФ України Тернопільської області про визнання протиправними дій Чортківського ОУПФ України Тернопільської області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до вимог ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язання Чортківського ОУПФ України Тернопільської області призначити та виплачувати з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків середньомісячного заробітку.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відмова відповідача є неправомірною, оскільки з 1 червня 2015 року до 15 липня 2015 року діяв Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада1991 року, положеннями ст. 50-1 якого регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України, а відтак, п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII стосувався положень Закону №1789-ХІІ і саме за нормами вказаного закону неможливо було призначати пенсію працівникам прокуратури. Така пенсія мала призначатися відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 15 липня 2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (ст. 86), а також обмеження щодо виплати та обчислення розміру пенсії, та який є спеціальним по відношенню до спірних правовідносин. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-ХП втратив чинність, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора.
Оскільки положення ст. 86 Закону №1697-VП є чинними, то повинні бути застосовані при призначенні пенсії позивачу як працівнику прокуратури України, за наявності на день призначення пенсії вислуги років понад 23 роки, з яких спеціальної вислуги років понад 13 років, а відтак відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу є протиправною. Також згідно п. 8 р. II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ, який набрав чинності з 3 жовтня 2017 року, встановлено, що норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На даний час зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не внесені, а тому діють норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру". Згідно ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років. Положеннями ч. б ст.86 Закону №1697-VП передбачено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується, зокрема, час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, військова служба.
Згідно з записами в трудовій книжці з 25 листопада 1977 року по 10 грудня 1979 року ОСОБА_1 проходив військову службу. В органах прокуратури Тернопільської області працює на різних прокурорських посадах з 1 серпня 1996 року по день звернення до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії за вислугою років - 28 вересня 2017 року та по теперішній час. Станом на 28 вересня 2017 року вислуга років складає 23 роки 2 місяці 13 днів, в тому числі стаж роботи на посадах прокурорів складає 21 рік 1 місяць та 28 днів.
За таких обставин позивач ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови йому у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку, а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 лютого 2018 року позов задоволено частково.
Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області виплачувати з 1 жовтня 2017 року позивачу ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 60 відсотків місячної заробітної плати, яка йому була призначена згідно розпорядження № 144499 від 21 червня 2016 року, яке знаходиться в пенсійній справі позивача.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 та Чортківське ОУПФ України Тернопільської області оскаржили його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення та прийняти постанову, якою позовні вимоги задоволити повністю.
В апеляційній скарзі Чортківське ОУПФ України Тернопільської області просить скасувати рішення і прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційних скарг зазначають, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.4 ст. 229, ч.2 ст. 313 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2016 року визнано неправомірними дії УПФУ в Борщівському районі Тернопільської області та зобов'язано управління призначити позивачу ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку з 30 вересня 2015 року.
Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2016 року постанова Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2016 року залишена без змін.
Згідно розпорядження № 144499 від 21 червня 2016 року, що знаходиться в пенсійній справі позивача, видно, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років як прокурорському працівнику в розмірі 60% заробітку.
Однак, 28.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Чортківського ОУПФ України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років у відповідності до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
17 жовтня 2017 року відповідач своїм листом за № 3244/03 відмовив в призначенні позивачу такої пенсії, з посиланням на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/призначаються відповідно до перерахованих законів, в тому числі, і за Законом України «Про прокуратуру».
Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII з 1 жовтня 2017 року відновлено виплату пенсії працюючим пенсіонерам.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
З 15 липня 2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року статтею 86 якого на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України.
Так, ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Згідно з ч. 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру», до вислуги років, що дає право на пенсію, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених в статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу збройних сил України, служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом присвоєні класні чини (працівникам військової прокуратури військові звання), в тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників в національній академії прокуратури України; на виборних посадах в державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом присвоєні класні чини (працівникам військової прокуратури військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з ч. 8 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування.
Таким чином, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачає право прокурорських працівників на пенсію за вислугу років і твердження позивача, що він на даний час згідно вказаної правової норми отримує пенсію за віком не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки зазначена стаття взагалі не місить норми про призначення прокурорським працівникам пенсії за віком.
Відтак, враховуючи вищезазначене вимоги позивача про визнання протиправними дій Чортківського ОУПФ України Тернопільської області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язання Чортківського ОУПФ України Тернопільської області призначити з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків середньомісячного заробітку не ґрунтуються на в вимогах закону, оскільки позивачу така пенсія вже призначена.
Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пред'явленням зазначеного позову в суд позивач мав намір провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з більш високої заробітної плати.
Поряд з цим, згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII з 1 жовтня 2017 року відновлено виплату пенсії працюючим пенсіонерам, а тому наявні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача в частині відновлення виплати йому раніше призначеної пенсії з 1 жовтня 2017 року.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ч.4 ст. 229, ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - залишити без задоволення, а рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 19 лютого 2018 року у справі №608/1776/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. М. Гулид судді С. М. Кузьмич В. З. Улицький Повне судове рішення складено 21.05.2018 року