
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 756/13962/17 Головуючий у 1 інстанції: Луценко О.М.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Беспалова О.О. Губської Л.В. Кондратенко Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив визнати дії відповідача протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії відповідно до довідки №22/6-5462 від 23.05.2017року, виданої МВС України в м. Києві щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 54 % від грошового забезпечення з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання за посадою заступника начальника управління МВС України\ заступника начальника управління апарату національної поліції, врахувавши в тому числі надбавки, підвищення, цільової грошової допомоги, індексацію та інші доплати до пенсії встановлені законодавством.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року позов задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_5 пенсії, протиправними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_5 пенсії з 20.04.2017 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки МВС №22/6-5462 від 23.05.20147р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання 54%, що входять до розрахунку його пенсії з урахуванням надбавок. підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії та провести виплату різниці грошових коштів між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії.В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач - ОСОБА_5 звернувся з апеляційною скаргою, просить змінити постанову суду першої інстанції, виклавши абзац 3 резолютивної частини, в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_5 пенсії, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки МВС України №22/6-5462 від 23.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання 54%, що входять до розрахунку його пенсії, з 01 січня 2016 року без обмеження граничного (максимального) розміру та виплатити різницю, що виникла після перерахунку пенсії, з 01 січня 2016 року».
Заслухавши у відкритому судовому засіданні, суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21 серпня 2017 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Однак, листом від 23 серпня 2017 року № 20106/03 відповідач повідомив позивача про те, що перерахунок його пенсії буде здійснено лише після надходження цільових коштів, призначених для таких виплат.
Вважаючи вказану відмову відповідача про перерахунок пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
В силу пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Так, статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 вказаного Закону доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
З огляду на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
На підставі зазначеного в пункті 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Аналогічно і в п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Таким чином, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Як свідчать матеріали справи, 21 серпня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 01 січня 2016 року (а.с. 10).
Листом від 23 серпня 2017 року № 20106/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії буде здійснено лише після надходження цільових коштів, призначених для таких виплат.
Водночас, неможливість здійснення перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю виділених коштів з Державного бюджету України, не може бути підставою для невиконання покладеного на відповідача обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14.09.2017 (справа № К/800/30438/17).
З огляду на викладене, вказана відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є необгрунтованою.
Оскільки перерахунок розміру пенсії позивачу, у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Аналогічний правовий висновок викладено в зразковій справі Верховного Суду від 15.02.2018 (справа №Пз/9901/8/18).
Отже, враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу саме з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третьою статті 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-5462 від 23 травня 2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Водночас, вимоги позивача про проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України №22/6-5462 від 23 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії саме з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 54% посадового окладу, колегія суддів вважає необгрунтованими, з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №22/6-5462 від 23травня 2017 року, виданої Міністерством внутрішніх справ України, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника управління Міністерства внутрішніх справ України/ заступник начальника управління апарату Національної поліції становить: посадовий оклад - 4 400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник поліції - 2400 грн, надбавка за стаж служби 45% - 3 060,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 660 грн, премія 84,9% - 8 931, 48 грн., всього 19 451,48 грн. (а.с. 13).
При цьому, у вказаній довідці №22/6-5462 від 23 травня 2017 року відсутні суми грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 54% посадового окладу.
Крім того, з матеріалів справи не вбачається, що позивач звертався до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про видачу нової довідки, з врахуванням сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 54% посадового окладу або до суду з вимогами щодо включення цих сум до такої довідки.
Щодо доводів апелянта, що до нього не повинно застосовуватися обмеження розміру пенсії, колегія суддів зазначає, що права позивача щодо обмеження розміру його пенсії граничним розміром на час звернення з даним позовом до суду не порушені, оскільки перерахунок пенсії на час вирішення справи судом не проведено.
Передчасне задоволення таких вимог суперечить основним засадам адміністративного судочинства, оскільки судове рішення не може ставитись в залежність від настання або ненастання обставин, що можуть виникнути в майбутньому.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог в частині обмеження граничного розміру пенсії - правомірним.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині визначення дати з якої необхідно проводити перерахунок пенсії та сум грошового забезпечення, у зв'язку з цим виникає необхідність у частковому задоволенні апеляційної скарги та, відповідно, у зміні постанови Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення, в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третьою статті 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки МВС України №22/6-5462 від 23 травня 2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських».
Відповідно до ч. 1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права частково призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає зміні, в частині періоду перерахунку пенсії.
Відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст.243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення, в наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третьою статті 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки МВС України №22/6-5462 від 23 травня 2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських».
В решті - постанову Оболонського районного суду м. Києва від 30 січня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Беспалов О.О. Губська Л.В. . Повний текст постанови виготовлено 21 травня 2018 року.