Постанова № 74097539, 14.05.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
571/19/17
Номер документу
74097539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 571/19/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" травня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

за участю секретаря Черемісової С.О.,

прокурора та представника Рокитнівської районної ради Рівненської області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Рівненської області на рішення Рокитнівського районного суду Рівненської області від "29" січня 2018 р. (судове рішення ухвалене суддею Комзюк А.Ф. в смт.Рокитне, о 15 год. 31 хв., повний текст судового рішення складено 02.02.2018 р.) у справі за позовом Заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рокитнівського професійного ліцею до Рокитнівської районної ради Рівненської області, треті особи - Управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішень № 86 від 25.05.2016 року та № 102 від 15.07.2016 року , -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року Заступник Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рокитнівського професійного ліцею звернувся в суд з позовом до Рокитнівської районної ради Рівненської області, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Рокитнівської районної ради №86 від 25.05.2016 "Про надання згоди на прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Рокитнівського району гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею" та рішення №102 від 15.07.2016 "Про внесення змін до рішення районної ради від 25.05.2016 №86 "Про надання згоди на прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Рокитнівського району гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею".

В обґрунтування позову прокурор посилався на те, що рішення Рокитнівської районної ради №86 від 25.05.2016 та №102 від 15.07.2016 не відповідають положенням Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у сфері освіти, а відтак є незаконними, і у зв'язку з цим підлягають скасуванню. Так, вказує у позові прокурор, функції управління майном, закріпленим за ліцеєм, контроль за ефективністю його використання і збереження здійснює Міністерство освіти і науки. Отже, оскаржуваними рішеннями створено очевидну небезпеку щодо незаконного вилучення майна об'єкта.

Рішенням Рокитнівського районного суду Рівненської області від 29.01.2018 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням, заступник прокурора Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов. Прокурор зазначає, що згідно ст. 63 Закону України "Про освіту" об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно повязані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням. Посилається на те, що згідно Статуту ліцею, функції управління майном, закріпленим за ліцеєм, контроль за ефективністю його використання і збереження здійснює Міністерство освіти і науки України. Звертає увагу на те, що сам по собі факт не використання спірних приміщень, які є об'єктами освіти, не є підставою для надання згоди на передачу їх не для освітніх цілей. Крім того, зазначає, що згідно інформаційної довідки від 12.08.2016, в Державному реєстрі відсутні будь-які дані про реєстрацію права власності на спірні будівлі, наявні лише дані про реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за Рокитнівським професійним ліцеєм, тому будівлі не могли бути об'єктом передачі з державної в комунальну власність.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що Рокитнівський професійний ліцей листом №70/01-01/16 від 02.03.2016 року звернувся до голови Рокитнівської районної ради Рівненської області Мініча Г.І. про винесення на сесію районної ради питання щодо передачі гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею по вул.Радянська,16 смт. Рокитне, Рівненської області у комунальну власність районної ради (а.с.60), у зв'язку з тим, що учні ліцею повністю забезпечені гуртожитком ліцею №1 по вул.Міцкевича,15 смт. Рокитне, Рівненської області. Крім того, в листі зазначено, що для утримання гуртожитку №2 по вул. Радянській, 16 в належному технічному стані немає фінансової спроможності і є недоцільним перебуття гуртожитку на балансі ліцею (а.с.59).

Рішенням Рокитнівської районної ради Рівненської області сьомого скликання сьомої сесії від 25.05.2016 року №86 надано згоду на прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Рокитнівського району гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею (а.с.20).

На підставі звернення Рокитнівської районної державної адміністрації від 13.07.2016 року 15.07.2016 року Рокитнівською районною радою Рівненської області прийнято рішення №102 "Про внесення змін до рішення районної ради від 25 травня 2016 року №86 "Про надання згоди на прийняття у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Рокитнівського району гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею" (а.с.21,62).

Вважаючи вказані рішення протиправними, прокурор звернувся до суду з позовом у даній справі.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків. щодо правомірності прийнятих відповідачем рішень, а тому відмовив прокурору у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування рішень Рокитнівської районної ради №86 від 25.05.2016 року та №102 від 15.07.2016 року .

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ст.4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах другому - п'ятому частини першої статті 2 цього Закону (крім нерухомого майна, призначеного виключно для розміщення дошкільних навчальних закладів); органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених в абзаці шостому частини першої статті 2 цього Закону об'єкти (а саме: будівництво яких фактично продовжується за рахунок державних капітальних вкладень, до введення їх в експлуатацію), та нерухомого майна, призначеного виключно для розміщення дошкільних навчальних закладів.

Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, та у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Пропозиції щодо передачі об'єктів з державної у комунальну власність, яка здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погоджуються з: органом, уповноваженим управляти державним майном, або відповідною самоврядною організацією.

Статтею 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що передача об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Ініціатива щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність може виходити відповідно від органів, визначених статтею 3 цього Закону, підприємств, на балансі яких перебувають ці об'єкти, а також господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).

Рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.

Згідно ст.3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновків, що ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити не лише від органів, уповноважених управляти державним майном, а й від органу, на балансі якого перебуває майно.

Отже, Рокитнівський професійний ліцей мав право ініціювати розгляд питання щодо передачі гуртожитку № 2 Рокитнівського професійного ліцею по вул.Радянська,16 смт.Рокитне, Рівненської області у комунальну власність районної ради.

Пунктом 32 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної ради, обласної ради вирішується питання про надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Як вбачається з матеріалів справи, ініціатива про передачу гуртожитку №2 Рокитнівського професійного ліцею по вул.Радянська,16 в смт. Рокитне, Рівненської області у комунальну власність районної ради, була виявлена безпосередньо ліцеєм у зв'язку з фінансовою неспроможністю утримання гуртожитку на його балансі, а тому при прийнятті оскаржуваних рішень Рокитнівська районна рада Рівненської області керувалася Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та, діяла в межах своїх повноважень, передбаченим Законом України "Про місцеве самоврядування".

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що доводи прокурора щодо перевищення своїх повноважень Рокитнівською районною радою при прийнятті оскаржуваних рішень не знайшли свого підтвердження, а тому суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що наслідком прийняття спірних рішень не є зміна власника майна нерухомого майна, оскільки відповідно ч.1 ст.4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів державної власності здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, органів уповноважених управляти державним майном.

В результаті прийняття оскаржуваних рішень, у Рокитнівської районної ради не виникло жодних прав чи обов"язків щодо майна Рокитнівського професійного ліцею, орган місцевого самоврядування у межах наданих повноважень, лише надав згоду на прийняття цього майна у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Рокитнівського району.

Відтак, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Заступника прокурора Рівненської області залишити без задоволення, рішення Рокитнівського районного суду Рівненської області від "29" січня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повне судове рішення складено "18" травня 2018 р.