
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/1061/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"15" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря Черемісової С.О.,
представника відповідачів,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "15" січня 2018 р. (судове рішення ухвалене суддею Кошмелюк Т.О. в м.Рівне, повний текст судового рішення складено 16.03.2018) у справі за позовом ОСОБА_2 до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування податкової вимоги , -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідачів - Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, ГУ ДФС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату недоїмки (боргу) від 06.03.2017 №Ф4681-17.
Позов обґрунтовано тим, що підстав для нарахування боргу (недоїмки) у відповідача не було, вимога направлена із порушенням встановленого законом порядку та строків. Звертає увагу на те, що відповідач, видавши свідоцтво платника єдиного податку із правом здійснення оптової торгівлі кам'яним вугіллям надав їй право на здійснення такої діяльності із сплатою єдиного внеску. Посилається на те, що вона не здійснювала виробництво і реалізацію корисних копалин (вугілля), як зазначив відповідач у акті перевірки. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15.01.18р. в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 8, код ЄДРПОУ 39543187), Головного управління ДФС у Рівненській області (33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12, код ЄДРПОУ 39394217) про скасування податкової вимоги відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.
У відзиві на апеляційну скаргу податковий орган просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
В судовому засіданні представник відповідачів заперечував щодо задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що у в період часу з 31.07.2015 року по 03.08.2015 року посадовими особами Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.04. 2012 року по 31.07. 2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 2011 року по 31.07.2015 року, за результатами якої складений акт перевірки №378/17-НОМЕР_1 від 10.08.2015 року. На підставі вказаних висновків акту перевірки посадовими особами Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску №Ф-0000201702 від 05.01.2016 року в сумі 217708,49грн, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0000211702 від 05.01.2016 року.
Вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску №Ф-0000201702 від 05.01.2016 року в сумі 217708,49 грн, рішення про застосування штрафних санкцій за своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0000211702 від 05.01.2016 року позивачем оскаржено в судовому порядку.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.04.2016 року у справі № 817/46/16, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.01.2016 року №Ф-0000201702 від 05.01.2016 на суму 217708,49 грн, рішення від 05.01.2016 року №0000211702 про застосування штрафних санкцій на суму 23315,80 грн - відмовлено повністю.
Вказана постанова суду набрала законної сили 11.08.2016 року.
24.11.2016 відповідачем Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області винесено вимогу №Ф-4681-17 на суму заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в розмірі 241024,29 грн, з яких 217708,49 грн сума недоїмки, 23315,80 - сума штрафу.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.10.2017 в задоволені позову ОСОБА_2 до Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області про скасування вимоги № Ф 4681-17 від 24.11.2016 відмовлено повністю. Вказана постанова суду набрала законної сили.
06.03.2017 відповідачем ГУ ДФС у Рівненській області винесено вимогу №Ф-4681-17 на суму заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені в розмірі 241024,29 грн, з яких 217708,49 грн - сума недоїмки, 23315,80 - сума штрафу.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2017 року №Ф-4681-17 відповідає вказаним критеріям правомірності, а тому не підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України №2464 від 08.07.2010 року недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону №2464 від 08.07.2010 року, єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Відповідно до ч. 11 ст. 8 Закону України №2464 від 08.07.2010 року, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону України №2464 від 08.07.2010 року, передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Відповідно ч. 4 ст. 25 Закону України №2464 від 08.07.2010 року, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 28.03.2016 № 393) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 07.05.2015 року за № 508/26953(далі - Інструкція).
У відповідності до п. 3 розділу VI Інструкції, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;
платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):
платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом десяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);
Платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Пунктом ж 4 вказаного розділу Інструкції визначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
З аналізу наведених вище положень слідує, що у разі наявності у платника на кінець календарного місяця недоїмки зі сплати єдиного внеску фіскальний орган на підставі даних звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу формує та надсилає (вручає) платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) на суму такої недоїмки.
З приводу тверджень позивача, що вимога про сплату боргу №Ф-4681-17 від 06.03.2017 є протиправною, оскільки порушені строки її прийняття, суду зазначає наступне.
Судом встановлено, що правовий статус та повноваження відповідачів в сфері адміністрування та контролю за надходженням податків змінювалися.
Постанова суду від 13.04.2016 року у справі № 817/46/16 набрала законної сили 11.08.2016 року, тому вимога про сплату боргу мала б бути прийнята фактично до 21 вересня 2016р. Але, вимога про сплату боргу прийнята Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області 24.11.2016 року.
З урахуванням того, що станом на 14 вересня 2016 року Здолбунівська ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області була припинена за рішенням засновників шляхом реорганізації, а відтак не була уповноважена на винесення вказаної вимоги.
Після реорганізації Здолбунівської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області її повноваження здійснювались Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області (Здолбунівське відділення).
Тому, Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області (Здолбунівське відділення) було фактично вчасно прийнято вимогу про сплату боргу 24.11.2016 року.
21.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" №1797-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017.
Відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України у редакції з урахуванням змін, внесених Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", функції щодо здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків, віднесено до повноважень інших контролюючих органів, по яких не встановлено особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 Кодексу, зокрема органів ДФС центрального та регіонального рівнів.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" Податковий кодекс України був доповнений статтею 19-3, відповідно до якої державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Враховуючи викладене, до функцій Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (Здолбунівське відділення), як територіального органу ДФС України та місцевої державної податкової інспекції з 01.01.2017 року не відносяться функції з адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірок та звірок платників податків, а також функції щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів. До таких контролюючих органів законодавством України віднесені, насамперед, головні управління ДФС в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, а також Офіс великих платників податків.
Тож, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що той факт, що ГУ ДФС у Рівненській області прийняв вимогу про сплату боргу (недоїмки) лише 6 березня 2017 року не спростовує обов'язку позивача сплатити борг з єдиного внеску та штрафних санкцій, застосованих за його несплату. Отже, відповідачем дотримано порядок формування та строків надсилання спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 06.03.2017 року №Ф-4681-17.
З урахуванням вказаного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін відповідно до вимог ст.316 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "15" січня 2018 р. без змін. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "18" травня 2018 р.