
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2331/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Гелецького П.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року (Головуючий суддя: Костецький Н.В., ухвалено о 12 год. 02 хв. у м.Львів, 13.02.2018 складено повний текст рішення) у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дублянської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернулася з позовом до ГУ Держгеокадастру у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дублянської міської ради, у якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ Держгеокадастру у Львівській області про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею 0,06 га на території Дублінської міської ради Львівської області за межами населеного пункту, оформленого листом від 25.05.2017 №Я- 5656/0-4318/6-17 та зобов'язати ГУ Держагеокадастру у Львівській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва, яка розташована на території Дублінської міської ради за межами населеного пункту.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 14.04.2017р. позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Львівській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва на території Дублянської міської ради за межами населеного пункту. Листом від 25.05.2017 № Я-5656/0-4318/6-17 "Про розгляд клопотання" відповідач повідомив про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови, стала відсутність погодження Дублянської міської ради у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Вважаючи, що нормами Земельного кодексу України не передбачено такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивач звернулась до суду за захистом свої прав.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 року, - позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею 0,06 га на території Дублянської міської ради Львівської області за межами населеного пункту, оформленого листом від 25.05.2017 № Я- 5656/0-4318/6-17.
Зобов'язано Головне управління Держагеокадастру у Львівській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва, яка розташована на території Дублянської міської ради за межами населеного пункту.
Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, ГУ Держгеокадастру у Львівській області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити частково, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 14.04.2017 року звернулася до апелянта з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для виділення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва на території Дублянської міської ради за межами населеного пункту.
ГУ Держгеокадастру у Львівській області листом від 04.05.2017 № М-5657/0-3620/6-17 звернулось до Дублянської міської ради про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
10.05.2017 Дублянська міська рада повідомила про те, що не погоджує надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва, орієнтовною площею 0,06 га на території Дублянської міської ради, зокрема ОСОБА_2
Листом від 25.05.2017 № Я-5656/0-4318/6-17 "Про розгляд клопотання" Головне управління Держгеокадастру у Львівській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для виділення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва на території Дублянської міської ради за межами населеного пункту, оскільки відсутнє погодження Дублянської міської ради щодо надання відповідного дозволу.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Поряд з цим, ч.ч.1, 4 ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003 року №742-IV встановлено, що для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом. Земельні ділянки особистого селянського господарства можуть використовуватися для ведення особистого селянського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним із етапів погодження і оформлення документів, який відповідно до вимог чинного законодавства є необхідним для прийняття компетентним органом рішення про набуття громадянами земель у власність. Поряд з цим, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку проекту землеустрою.
При цьому, за результатами розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення документації землеустрою, апелянт може прийняти одне з таких рішень: або наказ про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою, або мотивована відмова у його наданні.
Під час розгляду справи колегією суддів встановлено, що звертаючись у ГУ Держгеокадастру у Львівській області, позивач дотримався передбачених ч.6 ст.118 ЗК України вимог до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність.
В матеріалах справи наявний лист Дублянської міської ради Жовківського району від 10.05.2017 за № 446, за текстом якого, остання не погоджує позивачу надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 0,06 га для ведення садівництва на території міської ради у зв'язку з тим, що дана територія у відповідності до Генерального плану та плану зонування передбачена для перспективної житьової забудови м. Дубляни.
Рішенням Дублянської міської ради від 25.11.2014 №7 ухвалено розробити генеральний план м. Дублян, відповідно до чинного законодавства та доручено міському голові організувати розроблення генерального плану м. Дублян, а рішенням Дублянської міської ради від 31.03.2017 за № 6 затверджено план зонування території м. Дубляни
Абзацом 4 ч. 1 ст. 17 даного Закону передбачено, що у складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Згідно з частиною 10 цієї ж статті, Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.
Як встановлено по справі, Дублянською міською радою не приймалось жодних рішень щодо затвердження генерального плану м. Дублян, а отже такий план не затверджувався третьою особою встановленому законом порядку.
Отже, враховуючи те, що генеральний план не розглядався та не затверджувався третьою особою, колегією суддів не приймається до уваги рішення від 31.03.2017 за № 6 "Про затвердження плану зонування території м. Дубляни", оскільки прийняття такого можливе лише після затвердження генерального плану, як це передбачено абз. 4 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Апелянт та третя особа доказів в підтвердження спростування наведених обставин не надали та не подали жодних доказів прийняття та затвердження генерального плану у встановленому законом порядку.
Відтак, посилання Дублянської міської ради на те, що територія на якій знаходиться земельна ділянка відповідно до генерального плану передбачена для перспективної житлової забудови м. Дубляни, не можуть свідчити про наявність законної підстави для відмови позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, оскільки дані твердження не відповідають фактичним обставинам справи.
Апелянтом не доведено наявності визначених нормами ЗК України підстав для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки., а тому оскаржене рішення апелянта, яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею 0,06 га на території Дублінської міської ради Львівської області є протиправним та підлягає скасуванню.
Відносно позовних вимог щодо зобов'язання апелянта надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,06 га для ведення індивідуального садівництва, яка розташована на території Дублянської міської ради за межами населеного пункту, слід вказати наступне.
Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, відповідно до ст.122 ЗК України, відноситься до виключних повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.
Водночас, суд не вправі своїм рішенням підміняти рішення органів, на які покладено такі повноваження чи прямо вказувати, яке рішення останній зобов'язаний прийняти, а тому з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення реального виконання рішення суду, необхідно зобов'язати апелянта повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 14.04.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,06 га, для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності запасу Дублянської міської ради, яка розташована за межами населеного пункту.
При цьому, при повторному розгляді клопотання апелянтом в обов'язковому порядку повинні бути враховані висновки цього судового рішення, зокрема щодо підстав скасування оскаржуваного рішення від 25.05.2017 № Я- 5656/0-4318/6-17.
Таким чином, висновок суду першої інстанції по даній справі зроблений при неповному з'ясуванні судом та недоведеності обставин, які мали значення для справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст. 317 КАС України є обов'язковою підставою для скасування постановленого судового рішення і ухвалення нового рішення по справі.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.2 ст. 315, п.п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 317, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - задоволити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року у справі №813/4058/17 - скасувати та винести нове, яким позов задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею 0,06 га на території Дублянської міської ради Львівської області за межами населеного пункту, оформленого листом від 25.05.2017 № Я- 5656/0-4318/6-17.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 від 14.04.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,06 га, для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності запасу Дублянської міської ради, яка розташована за межами населеного пункту, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки суду щодо підстав скасування рішення від 25.05.2017 № Я- 5656/0-4318/6-17.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. М. Гулид судді С. М. Кузьмич В. З. Улицький Повне судове рішення складено 21.05.2018 року