Рішення № 74094192, 17.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
822/225/18
Номер документу
74094192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/225/18

РІШЕННЯ

іменем України

17 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 статусу інваліда війни, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради визнати ОСОБА_1 інвалідом війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати посвідчення встановленого зразка.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорії), що підтверджується посвідченням серія А № 114029, виданим 13 березня 2008 року Хмельницькою обласною державною адміністрацію, інвалідом другої групи, інвалідність в'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК, має право на пільги та компенсації, передбачені законодавством України для постраждалих осіб внаслідок аварії на ЧАЕС, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. 30.11.2017 року звернувся до відповідача з заявою про надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видачу відповідного посвідчення. До заяви додав оригінал довідки ПрАТ "Поділля-Плюс" №328 від 28.11.2017, що підтверджує роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань цивільної оборони, інформаційну довідку Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА. Вказує, що листом від 13.12.2017 року № 12228 відповідач відомовив у присвоєнні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, оскільки надані документи не містять інформації про те, що позивач безпосередньо входив до складу формувань Цивільної оборони та у складі таких формувань був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки подані документи підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань цивільної оборони.

Позивач в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи здійснити без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Відзиву на позовну заяву не надав.

З урахуванням положень частини 9 статті 205 та частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з урахуванням зазначеного нижче.

Суд встановив, що 30.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Листом від 13.12.2017 року № 12228 Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило позивача, що відповідно пункту 9 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до листа Міністерства соціальної політики від 12.12.2016 року № 755/0/166-16 статус інваліда війни встановлюється особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони на підставі документів, які повинні містити інформацію про розпорядчий документ по лінії Цивільної оборони про залучення підприємств, установ (наказ чи розпорядження) до вказаного формування розпорядчий документ по підприємству, установі про залучення осіб до складу зазначеного формування, усі відомості про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації аварії на ЧАЕС.

Відповідь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради позивач оскаржив до суду.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує зазначене нижче.

Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі Закон № 3551-XII ) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, обов'язковими умовами, за якими набувається право на отримання статусу інваліда війни згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закон № 3551-XII, є встановлення особі інвалідності, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони, залучених до ліквідації наслідків аварії.

Відповідно до статті 9 закону України "Про Цивільну оборону України" силами цивільної оборони є її війська, спеціалізовані та невоєнізовані формування.

Статтею 11 закону України "Про Цивільну оборону України" встановлено, що невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 12 закону України Закону України "Про Цивільну оборону України" для забезпечення заходів з цивільної оборони, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій та проведення спеціальних робіт у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, місцевих державних адміністраціях, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування створюються спеціалізовані служби цивільної оборони: енергетики, захисту сільськогосподарських тварин і рослин, інженерні, комунально-технічні, матеріального забезпечення, медичні, оповіщення і зв'язку, протипожежні, торгівлі і харчування, технічні, транспортного забезпечення та інші. Для проведення евакуаційних заходів в умовах надзвичайних ситуацій на базі місцевих державних адміністрацій створюються евакуаційні комісії.

Суд встановив, що до заяви від 30.11.2017 року позивач додав копію довідки серії МСЕ №268334, згідно якої позивач є інвалідом ІІ групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А№114029, та довідки ПрАТ "Поділля-Плюс" №328 від 28.11.2017 року, згідно з якої позивач був залучений до формувань цивільної оборони підприємства, яке входило до зведеного загону Цивільної оборони Київської області в складі АТП 33027.

Зазначена довідка ПрАТ "Поділля-Плюс" №328 від 28.11.2017 року не містить інформацію про наказ, згідно з якими позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони, та наказ, згідно з яким підприємство входило до зведеного загону Цивільної оборони Київської області в складі АТП 33027.

Долучені до матеріалів справи докази також не містять інформації про те, що позивач безпосередньо входив до складу формувань Цивільної оборони та у складі таких формувань був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення йому у зв'язку з цим групи інвалідності є підставою для надання пільг та компенсацій, передбачених Законом № 3551-XII. Водночас, обов'язковою умовою для визнання позивача інвалідом війни є його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формування Цивільної оборони, що поданими позивачем документами не підтверджується.

Надані позивачем довідки не можуть бути підставою для надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ, оскільки не містять інформації передбаченої цією нормою.

Разом з тим, вирішуючи позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 статусу інваліда війни, та зобов'язання визнати позивача інвалідом війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ , суд враховує, що відповідно до статті 5 КАС України до суду можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушують права, свободи або законні інтереси особи.

Суд встановив, що розглянувши заяву позивача про надання статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ відповідач листом від 13.12.2017 року № 12228 надав роз'яснення щодо необхідність надання додаткових документів.

Тому, вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання визнати позивача інвалідом війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ задоволенню не підлягають.

Суд також враховує, що правовідносини щодо надання позивачу статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ вже досліджувались Вінницьким апеляційним адміністративним судом та Вищим адміністративним судом України в справі № 2-а- 2218/14970/12. Розглянувши позовні вимоги суди у наданні статусу інваліда війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 відмовили.

У рішенні від 10 лютого 2015 року, залишеному без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 серпня 2015 року, Вінницький апеляційний адміністративний суд вказав, що довідка видана ПАТ "Поділля-Плюс" не містить інформації про те, що позивач безпосередньо входив до складу формувань Цивільної оборони та у складі таких формувань був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради було обґрунтовано не прийнято до уваги довідку №111 від 20.03.2012 року, видану ПАТ "Поділля-Плюс". Тому, за відсутності доказів залучення позивача до складу саме формувань Цивільної оборони у відповідача були відсутні підстави для встановлення йому статусу інваліда війни.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя О.К. Ковальчук