
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 р. № 640/2982/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради, яка полягає у відмові поновлення виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради здійснити нарахування та поновити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги, як особі з інвалідністю з дитинства, з часу припинення її у м. Ровеньки Луганської області і по теперішній час, виходячи із прожиткового мінімуму, затвердженого на момент її виплати.
В обґрунтування позовних позивач зазначив, що він є особою з інвалідністю з дитинства. Управлінням праці та соціального захисту населення м. Ровеньки Луганської області була призначена та виплачувалась позивачу державна допомога як особі з інвалідністю з дитинства. У зв'язку із набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), у населеному пункті, де мешкав позивач, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Управлінні праці та соціального захисту населення м. Ровеньки, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивач виїхав з непідконтрольної Україні території до міста Харкова, де йому була оформлена довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції №6327010253 від 03.06.2015. У серпні 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про поновлення йому виплатти державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства та просив надати інформацію чи є дійсною моя довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6327010253 від 03 червня 2015 року. Листом від 10.08.2017 №7008-08 відповідач відповів, що рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Київського району Харківської міської Ради довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції було скасовано у зв'язку з непідтвердженим фактом його перебування за адресою, вказаною при отриманні вищезазначеної довідки. Крім того, листом від 21.08.2017 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку із тим, що факт його фактичного перебування за адресою: 61168, м. Харків, Київський район, вул. Валентинівська (Блюхера), 11 кв. 137 не підтверджено, для призначення виплати допомоги інвалідам з дитинства, йому необхідно звернутись до органу соціального захисту за фактичним місцем проживання.
Ухвалою суду від 19.04.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
07.05.2018 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що 29.07.2017 соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 за зазначеною в довідці адресою та складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї № 7025 за формою, встановленою Мінсоцполітики (додається). Під час проведення зазначеної перевірки не підтверджено факт проживання позивача за адресою АДРЕСА_1. Дію довідки внутрішньо переміщеної особи від 03.06.2015 № 6327010253 скасовано, що призвело до відмови в призначенні відповідної соціальної виплати.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 03 серпня 2017 року позивач подав запит до відповідача, згідно з яким просив повідомити його чи дійсна його довідка про взяття на облік внурішньопереміщеної особи № 6327010253 від 03.06.2015, видана Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради.
Також, 03 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради із заявою, відповідно до якої просив поновити виплату державної соціальної допомоги, як особі з інвалідністю з дитинства, з урахуванням невиплаченої допомоги у зв'язку із збройним конфліктом.
Із матеріалів справи вбачається, що листом від 10.08.2017 № 7008-08 Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради повідомило позивача про те, що згідно рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 12 від 07.07.217 скасовано довідку про взяття на облік внурішньопереміщеної особи № 6327010253 від 03.06.2015, у зв'язку із не підтвердженням факту проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1.
Також, листом від 21.08.2017 № 7454-05 позивача повідомлено про те, що він має право на отримання допомоги інвалідам з дитинства, проте, у зв'язку із не підтвердженням факту проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, для отримання вказаної допомоги позивачу необхідно звернутись до органу соціального захисту за фактичним місцем проживання.
Як вбачається із витягу із протоколу №22 від 07.07.2017 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальної виплати внутрішньопереміщеним особам ОСОБА_1 відмовлено у соціальних виплатах внутішньопереміщеній особі, яка не перебуває за адресою АДРЕСА_1
Таким чином, суд зазначає, що фактично підставою для відмови у виплаті державної соціальної допомоги, як особі з інвалідністю з дитинства стало скасування довідки щодо позивача про взяття на облік внурішньопереміщеної особи № 6327010253 від 03.06.2015.
Надаючи оцінку спірному рішенню, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Згідно з статтею 8 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" заява про призначення державної соціальної допомоги подається особою з інвалідністю з дитинства до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" заява про призначення державної соціальної допомоги розглядається місцевою державною адміністрацією не пізніше 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними документами. Державна соціальна допомога призначається з дня звернення за її призначенням.
Згідно з абзацом 1 статті 10 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об'єднаннями зв'язку за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або батьків, усиновителів, яким призначена допомога на дітей з інвалідністю. Опікуну або піклувальнику державна соціальна допомога виплачується за місцем їх проживання.
Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання допомоги за місце реєстрації фактичного місця проживання.
Статтею 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Так, на момент звернення за довідкою позивач зазначив місце проживання в АДРЕСА_1, яке відноситься до Київського району м. Харкова, Управлінням видано довідку внутрішньо переміщеної особи від 03.06.2015 № 6327010253 та проінформовано про обов'язок повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання, що передбачено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (зі змінами).
Пункт 3 частини 2 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлює обов'язок внутрішньо переміщеної особи повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання
Відповідно до п. 7, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (Постанова № 365), 29.07.2017 соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1 за зазначеною в довідці адресою та складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї № 7025 за формою, встановленою Мінсоцполітики (додається). Під час проведення зазначеної перевірки не підтверджено факт проживання позивача за адресою АДРЕСА_1.
Рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 12 від 07.07.217 скасовано довідку про взяття на облік внурішньопереміщеної особи № 6327010253 від 03.06.2015, у зв'язку із не підтвердженням факту проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1.
Вказане рішення є чинним, доказів його скасування до суду не надано.
Крім того, суд звертає увагу, що при зверненні до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, а також при зверненні до суду, ОСОБА_1 зазначав адресу - АДРЕСА_2, тим самим позивач підтвердив, що змінив місце проживання.
Також, суд зазначає, що територіально вул. Григорівське шосе, буд. 47/88 у м. Харків не належить до Київського району м. Харкова.
Позивачем не надано доказів реєстрації його місця проживання у Київському районі міста Харкова на момент звернення із заявою про поновлення виплат.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" суми державної соціальної допомоги, призначені, але не витребувані своєчасно одержувачем без поважних причин, виплачуються за минулий час не більш як за 12 місяців перед зверненням за її одержанням.
Статтею 14 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" передбачено, що при зміні одержувачем державної соціальної допомоги місця проживання виплата цієї допомоги продовжується відповідною місцевою державною адміністрацією за новим місцем проживання. Виплата державної соціальної допомоги продовжується з того часу, з якого вона була припинена за попереднім місцем проживання.
Отже, враховуючи, що державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об'єднаннями зв'язку за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства та враховуючи, що довідка про взяття на облік внурішньопереміщеної особи № 6327010253 від 03.06.2015 скасована, у зв'язку із не підтвердженням факту проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для здійснення нарахування та поновлення ОСОБА_1 виплати державної соціальної допомоги, як особі з інвалідністю з дитинства, з часу припинення її у м. Ровеньки Луганської області і по теперішній час, виходячи із прожиткового мінімуму, затвердженого на момент її виплати.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин