Рішення № 74093958, 17.05.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
820/2547/18
Номер документу
74093958
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"17" травня 2018 р. № 820/2547/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Попова А.О.

представника позивача - Костороміна В.С.

представника відповідача - Полухіна А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" 63042, Харківська область, Валківський район, с. Сніжків, вул. Колгоспна, 6) до Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 підїзд, 2 поверх), третя особа - Державне управління охорони навколишнього природного серидовища в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 4 підїзд, 7 поверх) про зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротоп", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати противоправним Припис Державної екологічної інспекції у Харківській області від 07.03.2018 року № 45/02-09, в частині п.1. та п.2. якими вимагається від Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 6-ти клапанів ємностей для тимчасового зберігання дизельного пального, що розташовані на території автопарку за адресою: Харківська область, Валківський район, с.Сніжків, вул. 17 Вересня, 12а та надання документів щодо часу роботи технологічного обладнання та обсягів викидів.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем було винесено припис від 07.03.2018 року № 45/02-09 відповідно до п.1. та п.2. якого позивачу необхідно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 6-ти клапанів ємностей для тимчасового зберігання дизельного пального, що розташовані на території автопарку за адресою: Харківська область, Валківський район, с.Сніжків, вул. 17 Вересня, 12а та надання документів щодо часу роботи технологічного обладнання та обсягів викидів. Позивач з зазначеними пунктами припису не погоджується, вважає їх незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі зазначивши, що п.1. та п.2. припису від 07.03.2018 року № 45/02-09 є законними та такими, що не підлягають скасуванню.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що на підставі ст. 2-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», наказу від 09.02.2018 року за № 71/01-04, Держекоінспекцією в термін з 20.02.2018 по 05.03.2018 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ТОВ «Агротоп», в частині стану виконання раніше наданих приписів.

За насідками вказаної перевірки позивача - ТОВ «Агротоп», Держекоінспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №71/01-04/02-09 від 05.03.2018 року.

З метою усунення порушень виявлених під час перевірки Держекоінспекцією винесено припис від 07 березня 2018 року № 45/02-09, згідно п. 1 якого позивачу було приписано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 6-ти клапанів ємкостей для тимчасового зберігання дизильного пального, що розташовані на території автопарку за адресою: Харківська область, валківський район, с. Сніжків, вул. 17 Вересня, 12 та п. 2 якого приписано надати до Держекоінспекції довідку про час роботи технологічного обладнання (6-ти клапанів ємностей для тимчасового зберігання дизельного пального), від якого здійснювалися викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 17.10.2014р. до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в годинах; копію дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, копію титульної сторінки і табл.. 2.1, 2.2 з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, копію табл. 6.2 з документів у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Також судом встановлено, що позивач - ТОВ "Агротоп" має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 25.03.2016 року № 6321287501-2313 терміном дії необмежений, відповідно до якого джерелом викиду № 18 обліковується склад ПММ (АЗС), джерелом утворення викиду є резервуари збереження пального у кількості 7 одиниць.

Відповідно до звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин до дозволу від 25.03.2016 року № 6321287501-2313 вбачається, що до джерела викидів № 18 входить склад ПММ у який включено 7 джерел утворення забруднюючої речовини, а саме: бензин (нафтовий, малосірчистий) та керосин (гас).

Відповідачем - Держекоінспекцією, під час проведення перевірки зафіксовано, що ТОВ «Агротоп» має ще 6 ємностей для тимчасового зберігання дизельного палива, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Під час розгляду справи представником позивача не заперечувався факт наявності та використання при здійсненні господарської діяльності саме дизельного палива, а не бензину як це передбачено дозволом від 25.03.2016 року № 6321287501-2313, що підтверджується також довідкою підприємства за підписом генерального директора.

Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 № 312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 р. за № 1080/30948 (надалі Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) -діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Таким чином суд зазначає, що в даному випадку джерелом викиду є клапан кожної ємності зберігання дизельного палива, джерелом утворення викиду є резервуари (ємності).

Оскільки кожна ємність містить окремий клапан - викиди забруднюючих речовин атмосферне повітря здійснюються від 6 джерелами викиду, а саме ємностями зберігання дизельного пального.

Відповідно до ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що оскільки відповідно до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 25.03.2016 року № 6321287501-2313 на території АЗС ТОВ "Агротоп" обліковується лише одне джерело викиду (дж. № 18), до якого входить склад МПП у який включено 7 джерел утворення забруднюючої речовини, а саме бензин (нафтовий, малосірчистий) та керосин (газ), тобто дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 6 клапанів ємностей для тимчасового зберігання дизельного пального відсутній, а отже суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Агротоп" 63042, Харківська область, Валківський район, с. Сніжків, вул. Колгоспна, 6) до Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 1 підїзд, 2 поверх), третя особа - Державне управління охорони навколишнього природного серидовища в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 4 підїзд, 7 поверх) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 18 травня 2018 року.

Суддя Спірідонов М.О.