
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2018 р. № 619/342/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рубан В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області про визнання рішення протиправним,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (вул. Першого Травня, буд. 8А,м. Дергачі, Харківська область,62303), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації від 18.08.2017 року № 15.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що рішення Управління № 15 від 18.08.2017р. року прийнято на законних підставах. Листом управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області від 18.08.2017 року № 02-25/4377 ОСОБА_1 надано роз`яснення щодо отримання ним щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, наголошено на необхідності підтвердження факту проживання в Донецькій області на момент проведення бойових дій. ОСОБА_1 не надано жодних спростувань відповідачем інформації або інформації, яка підтверджує факт проживання заявника на непідконтрольній території України (на момент виникнення обставин).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, з'ясувавши обставини спірних правовідносин, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, одержав довідку Управління праці та соцзахисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області № 6311001289 від 23.12.2014 року.
Відповідно до Рішення № 15 від 18.08.2017 року Управління праці та соцзахисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області за результатами чергової перевірки до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області надійшли відомості, які свідчать що фактичною адресою проживання ОСОБА_1, на момент виникнення обставин вказаних в ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", є підконтрольна територія України, а саме Дергачівський район Харківської області, в зв'язку з чим начальником управління вирішено скасувати дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.12.2014 року № 6311001289 та внесено відповідні зміни в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб у зв`язку з відсутністю інформації, яка підтверджує факт проживання заявника на непідконтрольній території України.
Як з'ясовано судом, юридичною підставою для прийняття спірного рішення владним суб'єктом було обрано положення пп.5 ч.1 ст.12 Закону України від 20.10.2014 року №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а фактичною підставою послугувало судження про проживання позивача на підконтрольній Україні території на час звернення ОСОБА_1 за захистом як внутрішньо переміщеної особи.
Згідно статті 12 Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 Порядку №365 визначено, що документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач є інвалідом з дитинства та знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області, отримує допомогу інваліда І групи з дитинства безстроково з 2007 року.
З травня 2009 року ОСОБА_1 переїхав на постійне місце проживання до м.Торез Донецької області, що підтверджується відміткою у паспорті позивача про зареєстроване місце проживання. Інших відомостей про зареєстроване місце проживання після 2009 р. в паспорті позивача не значиться.
Посилання відповідача на ті факти, що з 29.12.2006 року позивачу призначено державну соціальну допомогу інваліду з дитинства та те, що він знаходиться на обліку в Дергачівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію по втраті годувальника з 08.11.2007р., що син позивача навчається у Малоданилівському ліцеї з 01.09.2013р. і його батько ОСОБА_1 відвідував і відвідує школу регулярно, цікавиться навчанням і життям сина та те, що за даними КЗОЗ "Центр первинної медико-санітарної допомоги Дергачівського району" позивач перебуває на медичному обліку з 2002р., суд не приймає до уваги, оскільки вважає що вказані обставини, не підтверджують, що ОСОБА_1 станом на 2014р. не проживав на непідконтрольній території України в зоні проведення АТО та при зверненні з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується надав до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області завідомо недостовірні відомості.
За правилами частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи рішення про скасування дії довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи № 15 від 18.08.2017 року, діяв не обґрунтовано.
Суд приходить до висновку, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області з огляду на ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, визначених ст. 12 Закону, а тому рішення відповідача, згідно якого скасована дія довідки ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є незаконним та підлягає скасування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області (вул. Першого Травня, буд. 8А,м. Дергачі,Харківська область,62303) про визнання рішення протиправним - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації від 18.08.2017 року № 15 про скасування дії довідки ОСОБА_1
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Рубан