
номер провадження справи 26/19/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
16.05.2018 Справа 908/401/18
Боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю "УКР ПОЛІСКОРМ", код ЄДРПОУ 36360269 (вул. Парамонова, 10, м. Запоріжжя, 69059)
Банк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника - ПАТ "СЄБ"
Суддя Юлдашев О.О.
Представники сторін не з'явились
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області 02.05.2018р. надійшла заява від ПАТ «Українська інноваційна компанія», м. Київ (ПАТ «УКР/ІН/КОМ») про визнання кредиторських вимог до боржника на суму 131 177 577,64 грн.
Ухвалою суду від 04.05.2018р. заяву ПАТ «Українська інноваційна компанія» прийнято до розгляду, судове засідання призначене на 16.05.2018р. о 10-15.
Перед початком судового засідання 16.05.2018р. до суду від ліквідатора боржника надійшло повідомлення про прийняте рішення за результатами розгляду заяви заявника. Згідно цього повідомлення, ліквідатор не визнає вимоги ПАТ «Українська інноваційна компанія», м. Київ у повному обсязі.
Представники боржника та заявника у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили. Згідно зі ст. 202 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши діюче законодавство, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Запорізької області від 03.04.2018р. ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ», м. Запоріжжя визнано банкрутом в порядку статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Паламаренко Є.П.
На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 04.04.2018р. за № 50429 розміщено повідомлення про визнання боржника - ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
В межах місячного строку, встановленого частиною 3 статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", із заявою про визнання кредиторських вимог звернулось ПАТ «Українська інноваційна компанія» на суму 131 177 577,64 грн.
Свої вимоги ПАТ «УКР/ІН/КОМ» обґрунтовує тим, що між ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ» та АТ «Український інноваційний банк» 16 вересня 2010 року було укладено кредитний договір №4706, відповідно до якого ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ» було відкрито не відновлювальну кредитну лінію в сумі 22 000 000, 00 грн., а в подальшому внаслідок укладання додаткових угод до кредитного договору, розмір кредитної лінії було збільшено до 60 892 047,00 грн., які були надані ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ».
Крім того, заявником було нараховані проценти за користування кредитним коштами в розмірі 23% (41 262 581,70 грн.), а також пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ (14 511 731,41 грн.), індекс інфляції (11 446 578,68 грн.) та три проценти річних (3 064 638,86 грн.).
Проте, суд вважає, що ПАТ «Українська інноваційна компанія» не є правонаступником прав й обов'язків ПАТ «Український інноваційний банк», не є банківською установою, відповідно звернення із грошовими вимогами до банкрута є необґрунтованими, у зв'язку з наступним.
Листом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 43-1486/18 від 23.01.2018 року було зазначено наступне:
Відповідно до постанови Правління НБУ від 22 березня 2016 р. № 180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 22 березня 2016 р. № 385, «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку.
На підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національним банком України 22.03.2016р. було винесено постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк». Того ж дня Фондом гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення №385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку». Згідно зазначеного рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №385 розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Укрінбанк», призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «Укрінбанк».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.03.2016 р. у справі №826/1162/16, залишеною без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 р. та Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016 р., визнано незаконною та скасовано постанову Правління НБУ №934 від 24.12.2015 р. «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» до категорії неплатоспроможних», визнано незаконним та скасовано рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №239 від 24.12.2015 р. «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».
Постановою Верховного Суду України від 24.10.2017 р. по справі №21-3926а16 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2016 р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 р. і Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016 р. скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Відповідно до вимог чинного законодавства, якщо судовий акт скасовано, то він не породжує жодних правових наслідків з моменту його ухвалення.
Згідно рішення загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк» від 13.07.2016 р. назву ПАТ «Укрінбанк» змінено на ПАТ «Укрінком», про що було внесено відповідні відомості до єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також було змінено й види діяльності товариства, зокрема, виключено такий вид діяльності, як діяльність комерційних банків, код КВЕД 64.19, інші види грошового посередництва та визначено основним видом діяльності 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Окрім цього рішенням позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк», оформленим протоколом №6 від 28.03.2017 року, змінено найменування
товариства як юридичної особи з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Українська інноваційна компанія», затверджено статут в новій редакції.
Відповідно до п.1.1 Статуту ПАТ «Українська інноваційна компанія», затвердженого рішенням позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк», оформленим протоколом №6 від 28.03.2017 р., ПАТ «Українська інноваційна компанія» продовжує свою діяльність на підставі цього Статуту шляхом зміни найменування з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Українська інноваційна компанія», яке є набувачем всіх прав та обов'язків ПАТ «Український інноваційний банк».
Заявник, стверджує, що сукупність вищезазначених обставин вказує на те, що Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк», а відтак наділено повноваженнями на звернення до суду з вищенаведеними вимогами.
Однак, такі твердження є необгрунтованими та не відповідають вимогам чиннного законодавства, згідно ст. 90 ЦК України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву.
Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності.
Відповідно до ч. 6 ст. 1 Закону України «Про акціонерні товариства» особливості правового статусу, створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, що провадять діяльність на ринках фінансових послуг, визначаються законами, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності. У разі суперечності норм цього Закону з нормами законів, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності, норми законів, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності, мають перевагу.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити назву його типу (публічне чи приватне) і організаційно-правової форми (акціонерне товариство).
Товариство може мати скорочене найменування українською мовою, повне та скорочене найменування іноземною мовою (мовами).
Словосполучення "акціонерне товариство" та похідні від нього у своєму найменуванні можуть використовувати лише юридичні особи, які зареєстрували в установленому порядку випуск власних акцій та функціонують відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, та юридичні особи -корпоративні інвестиційні фонди, які створені та функціонують відповідно до законодавства, що регулює діяльність у сфері спільного інвестування.
Згідно ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» злиття, приєднання, виділення, поділ банку, перетворення його організаційно-правової форми, наслідком яких є передача, прийняття його майна, коштів, прав та обов'язків правонаступникам, - є реорганізацією банку.
При цьому, як реорганізація так і ліквідація банку передбачає погодження цих процедур НБУ (ст.ст. 28,78 Закону України «Про банки і банківську діяльність»). Водночас з огляду на зміст визначення терміну «реорганізація банку», що наводиться в зазначеному спеціальному Законі, тільки заходи з реорганізації передбачають правонаступництво. При ліквідації банківської установи, правонаступництво згідно Закону України «Про банки і банківську діяльність», - відсутнє.
Окрім цього, згідно ч.ч.1-2 ст. 26 Закону України «Про банки і банківську діяльність» реорганізація може здійснюватися шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення. Вказаний перелік є вичерпним. При цьому у разі реорганізації банку шляхом перетворення до таких правовідносин не застосовуються норми законодавства щодо припинення юридичної особи.
Статтею 46 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачений обов'язок Правління банку протягом трьох робочих днів інформувати НБУ про наступні свої дії: звільнення керівника (керівників) банку та про кандидатуру на призначення на цю посаду; зміну юридичної адреси і місцезнаходження банку та його відокремлених підрозділів; припинення банківської діяльності.
Згідно абз. 3 ст. 16 Закону України «Про банки і банківську діяльність», зміни до статуту банку підлягають державній реєстрації відповідно до законодавства з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Банк подає документи для проведення державної реєстрації змін до статуту банку після їх погодження НБУ. Національний банк України приймає рішення про погодження змін до статуту банку або про відмову в їх погодженні не пізніше місячного строку з дня подання повного пакета документів.
Тобто, ПАТ «Укрінбанк» повинен був діяти відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність» і проводити будь-які зміни щодо своєї діяльності включаючи зміну назви, виключно після отримання на це згоди від НБУ.
Разом із Тим, главами 2 та 3 розділу III «Положення про застосування Національним банком України заходів впливу» (затверджене Постановою Правління НБУ від 17.08.2012р. № 346; зареєстровано в Мінюсті України 17.09.2012 р. за № 1590/21902) регламентовано комплекс заходів, здійснення яких має передувати ліквідації банку за рішенням його власників.
Так, зокрема банк може бути ліквідований за рішенням загальних зборів учасників" банку в порядку, передбаченому законодавством України та цим Положенням, та за згоди Національного банку.
Згода на ліквідацію банку за рішенням його власників надається у формі рішення Правління Національного банку.
Банк для отримання згоди подає до Національного банку такі документи: а) рішення загальних зборів учасників про ліквідацію банку; б) рішення загальних зборів учасників про обрання ліквідаційної комісії; в)порядок ліквідації банку, затверджений загальними зборами учасників.
Порядок ліквідації банку має містити інформацію про обсяги вимог кредиторів, передбачати перелік заходів щодо формування ліквідаційної маси, задоволення вимог кредиторів та містити строки виконання заходів; г)інформацію про голову та членів ліквідаційної комісії щодо їх відповідності вимогам, установленим Законом про систему гарантування до ліквідатора та осіб, залучених до ліквідації.
Національний банк відмовляє в погодженні ліквідації банку за рішенням власників у разі виявлення ознак, за якими цей банк може бути віднесено до категорії проблемного або неплатоспроможного.
Ліквідація банку з ініціативи власників починається з дати відкликання Національним банком банківської ліцензії, генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
Голова ліквідаційної комісії очолює роботу ліквідаційної комісії.
У період тимчасової відсутності голови ліквідаційної комісії його обов'язки виконує заступник.
Ліквідацію відокремленого підрозділу банку здійснює призначена ліквідаційною комісією уповноважена особа - член ліквідаційної комісії згідно з відповідною довіреністю.
Ліквідаційна комісія (далі - ліквідатор) з дати відкликання Національним банком банківської ліцензії зобов'язана щомісяця (станом на 1 число) подавати Національному банку інформацію про стан виконання плану ліквідації банку (у тому числі про витрати, пов'язані з ліквідаційною процедурою, та про задоволення вимог кредиторів).
Строк ліквідації банку з ініціативи власників не може перевищувати строки ліквідації банку, установлені Законом про систему гарантування.
Процедура завершення ліквідації банку обумовлена вчиненням наступних дій.
Рішення щодо виключення відомостей про банк з Державного реєстру банків приймає уповноважена посадова особа Національного банку на підставі документів, передбачених законодавством України, отриманих від Фонду гарантування або ліквідаційної комісії банку, що ліквідується за рішенням власників.
При цьому пакет документів має містити:
а) для Фонду гарантування: рішення Фонду гарантування про затвердження ліквідаційного балансу; звіт уповноваженої особи Фонду гарантування про завершення ліквідації банку; акти про приймання-передавання документів банку до архіву Національного банку;
б) для ліквідатора банку, який ліквідується з ініціативи власників: протокол загальних зборів учасників банку з рішенням про затвердження ліквідаційного балансу; ліквідаційний баланс банку та звіт ліквідатора банку, засвідчені підписами ліквідатора, головного бухгалтера і відбитком печатки банку та затверджені загальними зборами учасників; відомість накопичених оборотів за балансовими та позабалансовими рахунками за весь період ліквідації банку; аудиторський висновок з аудиторським звітом про здійснення перевірки повноти та достовірності ліквідаційного балансу; оригінали установчих документів банку та свідоцтво про державну реєстрацію банку; інформацію про закриття накопичувального рахунку банку; акти про приймання-передавання документів банку до архіву Національного банку; повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Ліквідаційний баланс, складений у формі оборотно-сальдового балансу, засвідчується підписами ліквідатора, головного бухгалтера і відбитком печатки банку.
Звіт ліквідатора банку, у якому відображено, зокрема, проведену роботу щодо задоволення вимог кредиторів, засвідчується підписом ліквідатора і відбитком печатки банку.
Ліквідаційний баланс, додатки до нього та звіт ліквідатора банку надаються Національному банку на паперових носіях, прошнурованих разом з описом документів та супровідним листом, а також в електронному вигляді на оптичних або електронних носіях інформації (СD, DVD, карти пам'яті, флеш-пам'ять).
Національний банк має право вимагати додаткові документи, які підтверджують дані ліквідаційного балансу. Ліквідатор подає додаткові документи в строк не пізніше п'яти робочих днів з дати отримання запиту.
Водночас відповідно до ст.ст. 7 та 13 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, - юридична особа, яка має намір надавати фінансові послуги, зобов'язана звернутися до відповідного органу державного регулювання ринків фінансових послуг протягом тридцяти календарних днів з дати державної реєстрації для включення її до державного реєстру фінансових установ.
У разі, якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій.
При цьому фінансова установа може розпочати надання фінансових послуг, лише якщо:
1/ облікова і реєструюча система відповідає вимогам, встановленим нормативно-
правовими актами;
2/ внутрішні правила фінансової установи, узгоджені з вимогами законів України та нормативно-правових актів державних органів, що здійснюють регулювання та нагляд
за ринками фінансових послуг;
3) професійні якості та ділова репутація персоналу відповідають встановленим
законом вимогам.
Реорганізація та ліквідація фінансових установ відбуваються з додержанням вимог відповідних законів України та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, яка є фінансовою установою, здійснюється на підставі витягу про її виключення з державного реєстру фінансових установ за формою, встановленою відповідним органом державного регулювання ринків фінансових послуг, та інших документів, перелік яких встановлений законом для державної реєстрації юридичних осіб.
З огляду на вищенаведені приписи відповідних спеціальних нормативно-правових актів, що регламентують правовідносини у сфері діяльності банків та фінансових установ, заявник не надав доказів, які б вказували на правомірність переходу до нього прав та обов'язків банківської установи (правонаступництва після ПАТ «Український інноваційний банк»). Адже зміна назви установи шляхом заміни слова «банк» на «компанія» не є достатнім доказом правонаступництва між банківською та небанківською установою, якою на, думку заявника, він є на час розгляду справи в суді. Тим більше, що як зазначалось вище, правонаступництво банківської установи відбувається лише в разі реорганізації останньої (ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Як зазначалось раніше, ФГВФІ на підставі постанови НБУ №934 «Про віднесення акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», було прийнято рішення від 24.12.2015 р. №239 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».
22.03.2016 р. НБУ було прийнято постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк», на підставі якої виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення від 22.03.2016 р. № 385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».
Водночас, рішеннями акціонерів заявника паралельно з процедурою ліквідації банківської установи згідно рішень НБУ та ФГВФІ, здійснюються дії зі зміни назви з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Укрінком», що на думку заявника, надає йому прав та обов'язків правонаступника банківської установи в частині, що стосуються вимог щодо стягнення коштів, отриманих боржником банку за відповідним кредитним договором.
З матеріалів наданих заявником вбачається, що Кредитний договір від 16.09.2010 р., укладений між ПАТ «Укрінбанк», як банківською установою, та ТОВ «УКР ПОЛІСКОРМ».
Згідно ст. 1 Кредитного договору, визначення терміну «Кредит» трактується як капітал Банку у грошовій формі, що передається Позичальнику на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Відповідно до положень ст. 510 ЦК України, сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); правонаступництва; виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); виконання обов'язку боржника третьою особою (ст. 512 ЦК України).
Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. І тільки в разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до, правонаступників (ч. 1 ст. 104 ЦК України).
Однак, правочин щодо заміни кредитора в зобов'язанні між ПАТ «Український інноваційний банк» та ПАТ «Укрінком» відсутній. Правонаступництво між ПАТ «Український інноваційний банк» та ПАТ «Укрінком» не відбулось, передавальний акт або розподільчий баланс відсутній. Виконання обов'язку боржника поручителем, заставодавцем, третьою особою також не відбувалось.
Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник -зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Тобто, даною статтею встановлено конкретний перелік суб'єктів кредитних - правовідносин: банк (інша фінансова установа) і позичальник.
Відповідно, надати кредит може виключно банк (інша фінансова установа) і вимагати повернення також може виключно банк (інша фінансова установа).
Обов'язковим суб'єктом банківських правовідносин є банк або інша фінансова установа, яка на підставі ліцензії НБУ здійснює банківські операції.
На відміну від інших учасників господарських правовідносин поряд із загальною банк має також і спеціальну правосуб'єктність, тобто здатність юридичної особи набувати прав та обов'язків та нести відповідальність у зв'язку із здійсненням банківської діяльності. На відміну від загальної цивільної правоздатності банківська правоздатність виникає з моменту реєстрації банку НБУ та внесення його до реєстру банків. Банківська дієздатність виникає на підставі банківської ліцензії, виданої НБУ. Будь-які зміни в діяльності банку повинні відповідати вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» та в обов'язковому порядку попередньо погоджуватись з НБУ.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом - 05839888 міститься інформація стосовно заявника - ПАТ «Укрінком», яка має право займатися виключно діяльністю: Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); Код КВЕД 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.; Код КВЕД 66.19 Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення; Код КВЕД 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; Код КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розділі «Дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа» - відомості відсутні.
За даними Державного реєстру фінансових установ Державної комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових, особа з ідентифікаційним кодом (ЄДРПОУ) - 05839888 не являється фінансовою установою.
Як встановлено в Постанові Верховного суду по справі № 910/7828/17 від 14.02.2018 року, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб вкладникам ПАТ «Український інноваційний банк» було виплачено 1754,8 млн. грн., що становить 96,1% від загальної суми виплат гарантованого відшкодування.
Згідно ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків.
Найменування банку має містити слово «банк», а також вказівку на організаційно-правову форму банку, (ст. 15 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
В силу положення ч. 9 ст. 17 Закону України «Про банки та банківську діяльність», забороняється здійснювати банківську діяльність без отримання банківської ліцензії.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність» операції, визначені п. 3 ч. 3 цієї статті (розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик), належать до виключно банківських операцій, здійснювати які дозволяється тільки юридичним особам, які мають банківську ліцензію.
Як кредитні розглядаються операції, зазначені в п. 3 ч. 3 ст. 47 цього Закону (ст.49 ЗУ «Про банки і банківську діяльність»).
Зважаючи на вищенаведене, у відносинах кредитування за діючим кредитним договором стороною повинен виступати саме банк, який має відповідну ліцензію, такої самої правової позиції дотримується і Київський апеляційний господарський суд у постанові від 27.11.2017 року по справі № 910/7828/17, що залишено в силі Постановою Верховного суду від 14.02.2018 року.
Отже, з огляду на вищезазначене, а також постанову Верховного Суду України від 24.10.2017р. по справі №21-3926а16, заявлені грошові вимоги є необгрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню через відсутність визначених спеціальним законодавством доказів правонаступництва між заявником та банківською установою як в частині стягнення основної суми заборгованості так і щодо процентів та пені, як похідних від зобов'язання основного.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, з моменту прийняття постанови Правління НБУ від 22 березня 2016 р. № 180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк», ПАТ «Укрінбанк» був позбавлений банківської ліцензії, яка фактично не відновлена і станом на дату розгляду даної справи.
Аналогічну правову позицію висловлює Донецький апеляційний господарський суд у постановах від 17.04.2018 року по справі № 913/651/17 та 26.03.2018 року по справі № 913/764/17.
З огляду на викладене, суд відхиляє заяву ПАТ «Українська інноваційна компанія», м. Київ (ПАТ «УКР/ІН/КОМ») про визнання кредиторських вимог до боржника на суму 131 177 577,64 грн. у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ПАТ «Українська інноваційна компанія», м. Київ (ПАТ «УКР/ІН/КОМ») про визнання кредиторських вимог до боржника на суму 131 177 577,64 грн. - відхилити у повному обсязі.
Копію ухвали надіслати: ліквідатору, заявнику.
Ухвала набирає законної сили у день її винесення - 16.05.2018р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст.ст. 256-259 ГПК України.
Суддя О.О. Юлдашев