Ухвала суду № 74091119, 15.05.2018, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
904/9951/16
Номер документу
74091119
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про задоволення скарги

15.05.2018м. ДніпроСправа № 904/9951/16

За скаргою Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1

у справі

за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпро

про стягнення 51 689 299,24 грн. інфляційних втрат та 6 255 978,23 грн. 3% річних

Суддя Бондарєв Е.М.

За участю секретаря судового засідання Найдьонов Є.О.

Представники:

Від позивача (скаржника): ОСОБА_2, довіреність №14-84 від 14.04.2017 року

Від відповідача (боржника): ОСОБА_3, довіреність №3 від 02.01.2018 року

Від ДВС: ОСОБА_4, довіреність №3722/20.3-03 від 29.12.2017 року

СУТЬ СПОРУ:

23.04.2018 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла скарга Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 щодо винесення 15.03.2018 постанови про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 55584073, а саме скаржник просить суд:

- визнати неправомірною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 55584073, винесену 15.03.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1;

- зобов'язати начальника Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 скасувати постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 55584073.

Скарга обґрунтована тим, що на переконання стягувача, оскільки він не був продавцем природного газу і його вимоги ґрунтуються на положеннях договору про відступлення права вимоги № 14/5160/13 від 01.11.2013, то заборгованість, яка виникла у зв'язку з його неналежним виконанням, не може бути врегульованою згідно з механізмами Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії". Скаржник вважає, що зазначені обставини взагалі унеможливлюють застосування до вказаних правовідносин норм Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а отже і пункт 10 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" в межах виконавчого провадження № 55584073.

Ухвалою суду від 24.04.2018 скарга прийнята до розгляду та призначено її розгляд у засідання на 03.05.2018 о 11:00 год.

03.05.2018 Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради звернулось до суду із заявою про відкладення розгляду скарги оскільки ухвалу суду про призначення скарги було отримано боржником лише 02.05.2018 та скарга у справі № 904/9951/16 не може бути розглянута судом у більш короткий термін та без врахування письмових пояснень Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради на скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії органу державної виконавчої служби, так як розгляд зазначеної справи є вкрай важливим, а участь у судовому засіданні є значно необхідним для боржника, як для підприємства, що надає послуги з централізованого опалення для населення м. Дніпро. Також матеріали справи не містили докази отримання Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України копії ухвали суду про призначення скарги до розгляду.

У зв'язку з неявкою у судове засідання 03.05.2018 представників Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради судом відкладено розгляд скарги до 15.05.2018 о 14:00 год. з метою об'єктивного дослідження обставин та надання сторонам можливості подати свої пояснення на скаргу.

Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заперечує проти задоволення скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" посилаючись на те, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 правомірно, в межах повноважень, керуючись п. 10 ч. 1 ст. 34, ст. 35 Закону України "Про виконавче провадження" в межах виконавчого провадження № 55584073 15.03.2048 винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій. Відповідно, вважає вказані вимоги в скарзі безпідставними, а дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби правомірними та такими, що відповідають положенням чинного законодавства України.

Також 15.05.2018 Комунальним підприємством "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради надані письмові пояснення на скаргу де вказує, що оскільки не сьогоднішній день Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради не виключено з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", постанова про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП 55584073 не може бути скасована.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача (скаржника), відповідача (боржника) та Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до господарського суду із позовом, яким просило стягнути з комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради заборгованості на загальну суму 57 945 277,47 грн., з яких: 51 689 299,24 грн. інфляційні втрати за період з березня 2013 року по вересень 2015 року та 6 255 978,23 грн. 3% річних за період з 26.02.2013 по 26.11.2015.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2016 позов задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 48 288 241,55 грн. інфляційних нарахувань, 3% річних у сумі 4 274 391,10 грн. та 187 499,25 грн. витрат зі сплати судового збору.

Також судом встановлено, що рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2012 року у справі № 32/5005/9762/2012 встановлено, що на виконання умов договору № 10142/21/124423 купівлі-продажу природного газу для виробництва теплової енергії укладеного 22.09.2011 року між КП "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради (покупець) та ПАТ "Дніпрогаз" (продавець) останнім відповідно до щомісячних актів виконаних робіт за період з листопада 2011 рік – лютий 2012 рік передав природний газ на загальну суму 68 608 300, 48 грн. Однак в порушення прийнятих на себе зобов'язань відповідач не своєчасно та не в повному обсязі здійснював оплату отриманого природного газу у зв’язку з чим відповідно до п. 6.2. договору та приписів ст. 625 Цивільного кодексу України нараховані 5 237 411, 36 грн. пені, 428 982,61 грн. інфляційних втрат та 1 682 616 грн. 3% річних.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.12.2012 року у справі № 32/5005/9762/2012, яке постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.02.2013 року залишено без змін, стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" 68 608 300,48 грн. заборгованості за договором, 5 237 411,36 грн. пені, 428 982,61 грн. інфляційних втрат, 1 682 616,73 грн. 3% річних та 64 380,00 грн. витрат на сплату судового збору.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.11.2013 року у справі № 32/5005/9762/2012 здійснена заміна стягувача - Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" на його правонаступника – публічне акціонерне товариство "Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" у зв'язку з укладенням 01.11.2013 року між Публічним акціонерним товариством "Дніпрогаз" (первісний кредитор) та Публічним акціонерним товариством "НАК "Нафтогаз України" (новий кредитор) договору про відступлення права вимоги №14/5160/13 відповідно до умов якого первісний кредитор передав, а новий кредитор прийняв на себе право вимоги до боржника первісного кредитора - КП "Теплоенерго", за договором на постачання природного газу №10142/21/124423 від 22.09.2011 року у сумі 76 021 691, 18 грн. , в т.ч.: основний борг – 68 608 300, 48 грн., пеня – 5 237 411, 36 грн., інфляційні витрати – 428 982, 61 грн., 3% річних – 1 682 616, 73 грн., судовий збір - 64 380, 00 грн. (п.1.1 договору про відступлення права вимоги).

06.01.2017 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2016 видано наказ про примусове виконання рішення суду.

Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 відкрито виконавче провадження №55584073 за наказом Господарського суду Дніпропетровської області №904/9951/16 від 06.01.2017.

15.03.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 прийнято постанову про зупинення вчинення виконавчих дій ВП № 55584073 на підставі п.10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", що передбачає обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій з підстав включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої юди, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання голодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішнобудинкових систем) до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до кону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті енергоносії" , з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведения, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).

При прийнятті постанови про зупинення вчинення виконавчих дій державним виконавцем було враховано дані, що містяться в реєстрі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств центрального водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради, код ЄДРПОУ 32688148, включено до зазначеного реєстру відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.09.2017 № 8/10-1646-17.

Скаржник вважає постанову про зупинення вчинення виконавчих дій ВП № 55584073 від 15.03.2018 необґрунтованою, у зв’язку з чим просить визнати її неправомірною.

Розглянувши скаргу, дослідивши наявні у справі матеріали суд дійшов висновку про задоволення скарги з наступних підстав.

За приписами ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно з п.10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 10 частини першої цієї статті, зупиняється у частині стягнення заборгованості за спожитий природний газ, використаний станом на 1 липня 2016 року для виробництва теплової та електричної енергії, послуг з опалення та постачання гарячої води (з урахуванням суми неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ), крім заборгованості, раніше реструктуризованої (розстроченої та/або відстроченої), у тому числі згідно з рішенням суду (частина 4 ст. 34 цього Закону).

30.11.2016 набув чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" від 03.11.2016, яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Відповідно до статті 1 вказаного вище Закону заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону є: кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води; кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, з постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем); заборгованість з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, водопостачання, водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, установам і організаціям, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, що постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) населенню, а також організаціям та установам, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, водопостачання, водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, та залишилася не погашеною станом на 1 січня 2016 року (далі - заборгованість з різниці в тарифах); постачальник природного газу - Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та її дочірня компанія "Газ України"; процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості; учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно зі статтею 2 Закону дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії. Частиною першою статті 3 цього Закону унормовано, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 93 затверджено "Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром", яким визначені дані реєстру про підприємства, зокрема, зазначаються дані про обсяг кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно із Законом; обсяг не відшкодованої станом на 1 січня 2016 року заборгованості з різниці в тарифах, підтверджений протоколами територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах; обсяг нарахувань із сплати неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за спожитий природний газ, електричну енергію, теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилася в період до 1 липня 2016 року.

Частина третя статті 7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" окремо регулює списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за енергоносії, централізоване водопостачання та водовідведення, передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Враховуючи те, що за рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2016 стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 48 288 241,55 грн. інфляційних нарахувань, 3% річних у сумі 4 274 391,10 грн. та 187 499,25 грн. витрат зі сплати судового збору, суд доходить висновку про неправомірність дій державного виконавця з прийняття постанови про зупинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження №55584073, оскільки заборгованість, яка виникла у зв'язку з неналежним виконанням умов договору, не може були врегульована згідно з механізмами Закону № 1730, оскільки позивач не був продавцем природного газу і її вимоги ґрунтуються на положеннях договору про відступлення права вимоги.

Згідно з ч.2 ст. 343 Господарського процесуального кодексу України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 234, 339-343 Господарського процесуального кодексу України, статтями 1, 34 Закону України "Про виконавче провадження", суд

УХВАЛИВ:

Скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 55584073, винесену 15.03.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1

Зобов'язати начальника Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ОСОБА_1 скасувати постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в межах виконавчого провадження ВП № 55584073.

Ухвала набрала законної сили 15.05.2018 та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» ГПК України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Дата складання повного тексту ухвали - 21.05.2018.

Суддя ОСОБА_5