
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/23654/17
провадження № 2-а/753/170/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
14.12.2017 ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - ГУ ПФУ України в м. Києві, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 без обмеження її граничного розміру та здійснити виплату заборгованості, зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду.
Позов обґрунтований такими обставинами. У жовтні 2002 р. позивача звільнено з органів внутрішніх справ та призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 02.07.2015 було прийнято Закон «Про Національну поліцію», згідно з яким було ліквідовано міліцію, а гарантії соціального захисту поліцейських не були поширені на колишніх працівників органів внутрішніх справ. 23.12.2015 було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», згідно з яким за колишніми міліціонерами, в тому числі пенсіонерами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом «Про Національну поліцію» для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб. Даним Законом також було внормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто з цієї дати пенсіонери органів внутрішніх справ набули право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 встановлене грошове забезпечення поліцейських, розмір якого значно перевищує грошове забезпечення колишніх працівників міліції, така зміна надає позивачу право на здійснення перерахунку розміру пенсії. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак у перерахунку пенсії йому було відмовлено з підстав відсутності коштів у державному бюджеті.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправною посилаючись на норми статей 8, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та конституційні приписи, встановлені статтями 6, 19, 24, 46 Конституції України.
Відповідач надав відзив на позов, у якому виклав заперечення проти позову, які обґрунтовані такими обставинами.
В лютому 2017 р. Міністерство внутрішніх справ направило до Пенсійного фонду України лист про підстави перерахунку пенсій колишнім міліціонерам. Однак у вказаному листі була
відсутня інформація, яка б дозволяла органам Пенсійного фонду України належно реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсій, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з цим Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства з листом з приводу одержання відповідних роз'яснень. Листом від 22.03.2017 Міністерство внутрішніх справ надало необхідну інформацію, після чого Пенсійний фонд України повідомив головні управління про підстави перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені абз. 3 пункту 2 Порядку. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вже направило до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016. Отже ГУ ПФУ України в м. Києві здійснено всі необхідні дії для перерахунку пенсії, проте виплату буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» врегульовано питання виплати перерахованих пенсій. Відповідно до цієї Постанови обов'язок відповідача виплатити пенсію в новому розмірі виник з 01.01.2018, а щодо виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 такий обов'язок виникає лише 01.01.2019.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
У жовтні 2002 р. ОСОБА_2 звільнено з органів внутрішніх справ та призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) в розмірі 73 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Впродовж 2016 -2017 років розмір пенсії позивача залишався незмінним і становив 3483,29 грн.
На час призначення позивачу пенсії були чинними положення частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
07.11.2015 набрав чинності Закону України «Про Національну поліцію», відповідно до якого Закон України «Про міліцію» втратив чинність.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною (частиною третьою) такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення поліцейським за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
24.05.2017 до ГУ ПФУ України в м. Києві від ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві надійшла довідка № 31085 від 23.05.2017, згідно з якою посада, яку позивач обіймав до виходу на пенсію (помічник начальника управління з господарського забезпечення Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві), прирівняна до посади заступника начальника сектору і розмір грошового забезпечення на цій посаді за нормами, чинними на 01.01.2016, становить 7800 грн., в тому числі: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальним званням майора міліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби - 2500 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 300 грн.
У листопаді 2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки.
Листом від 29.11.2017 № 29283/03/Т-3193 ГУ ПФУ України в м. Києві повідомило позивача, що перерахунок його пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Даючи оцінку правомірності бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача, суд виходить з наступного.
За приписом частини 2 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо неконституційності частини сьомої статті 43Закону № 2262-ХІІ).
У рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 Конституційний Суд України зазначив, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Відповідно до положень частин першої-другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового
забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством,
повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже чинним законодавством України визначено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії, призначених відповідно доЗакону № 2262-ХІІ.
З відзиву на позов вбачається, що відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 та листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-03 ГУ ПФУ України в м. Києві підготувало та подало до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві списки для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.
Судом встановлено, що 24.05.2017 до ГУ ПФУ України в м. Києві від ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві надійшла довідка про розмір грошового забезпечення на посаді, прирівняній до посади, яку позивач обіймав до виходу на пенсію.
Незважаючи на вищенаведене, відповідач перерахунок пенсії позивачу не здійснив і листом від 29.11.2017 фактично відмовив у перерахунку пенсії позивача посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань.
Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте станом на час розгляду даної справи доказів здійснення такого перерахунку відповідачем не надано, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання ГУ ПФУ у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії суд вважає обґрунтованими.
Аналогічний правовий висновок викладено в зразковій справі Верховного Суду від 15.02.2018 (справа № Пз/9901/8/18).
Оскільки рішення ухвалюється на користь позивача, суд відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодовує позивачу сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким врегульовані питання виплати перерахованих пенсій, підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 5, 262, 242, 243, 244, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» починаючи з 01 січня 2016 року».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 гривень.
Позивач: ОСОБА_2; ІНФОРМАЦІЯ_1; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві; місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР 22869069.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя:
Повне рішення складене 15 травня 2018 р.