
Номер провадження 2-а/754/324/18
Справа №754/15604/17
РІШЕННЯ
Іменем України
08 травня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Зотько Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Малинки А.Ю.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 24.11.2017 звернувся до Деснянського районного суду м.Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 21.10.2002 його було звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу з проведення оперативно-профілактичних заходів Управління внутрішньої безпеки і розслідувань ГУБОЗ МВС України, та в подальшому призначено пенсію за вислугу років, яка у пільговому розрахунку становила 26 років та 9 днів, та розрахована згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Як вказує позивач, у зв'язку із набранням чинності Законом України «Про внесенні змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», його розмір пенсії повинен бути перерахований у випадку збільшення заробітної плати працівників поліції, котрі виконують таку ж саму роботу.
25.09.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві з відповідним запитом та заявою про надання копій довідок про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії і про розрахунок пенсії за вислугою років, а також одночасно звернувся із проханням здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, з урахуванням змінених деяких видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Однак із отриманою позивачем відповіді від відповідача йому стало відомо, що його вимога про здійснення перерахунку призначеної пенсії Управлінням виконана не була, а відтак позивач вважає, що Головним управлінням пенсійного фонду України йому безпідставно було відмовлено у перерахунку та виплаті належного розміру пенсії.
Оскільки позивач вважає дії Управління щодо відмови у проведенні перерахунку розміру призначеної їй пенсії - протиправними, та такими, що не ґрунтуються на вимогах закону, позивач змушений звертатись до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м.Києва Шевчука О.П. від 30.11.2017 було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.01.2018, у зв'язку із звільненням судді Шевчука О.П., справу було передано на розгляд новому складу суду - головуючому Зотько Т.А.
Ухвалою суду від 03.04.2018 по вищевказаній справі було закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні.
Позивач у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд про їх задоволення, посилаючись на обставини, що викладені у позові. Крім того, під час розгляду справи судом звернувся із клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, та згідно ст.382 КАС України зобов'язати відповідача подати протягом одного місяця з дня набрання законної сили рішенням до суду звіт про його виконання, в частині проведення перерахунку і виплати пенсії, а також одноразової виплати своєчасно недоотриманої з 01.01.2016 суми пенсії.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Крім того, представник відповідача про причини своєї неявки суду не повідомив, будь-яких клопотань з приводу перенесення слухання справи, або ж відзиву на позовну заяву від останнього на адресу суду - не надходило.
З урахуванням вищевикладеного та на підставі положень ст.205 КАС України, суд вважав за можливе вирішити дану справу на підставі наявних у ній доказів, у зв'язку з неявкою представника відповідача.
Заслухавши вступне слово позивача, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
25.09.2017 позивачем на адресу відповідача було подано заяву про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 згідно довідки, виданої МВС України та направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (а.с.15).
З наданої копії відповіді відповідача від 03.10.2017 за №23340/03/Ч-2129 вбачається, що Управлінням було повідомлено ОСОБА_1 про те, що фінансове забезпечення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати та набавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами дефіциту коштів Пенсійного фонду». Тобто, з вказаного листа вбачається, що позивачу не було проведено перерахунку пенсії. (а.с.16).
Крім того, 25.09.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із відповідним запитом, згідно якого просив Управління надати йому документацію на підставі яких здійснюється нарахування позивачу пенсії, а також копії довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45, яка була направлена до Управління з Ліквідаційної комісії МВС для перерахунку пенсії позивача (а.с.17).
На вказаний запит Управлінням 03.10.2017, окрім повторно повідомленої вище інформації ОСОБА_1 було направлено копію розрахунку призначеної раніше пенсії за вислугу років, з якого вбачається, що розмір пенсії позивача обчислюється із грошового забезпечення, розмір якого складає 5827,61 грн., та відповідно її фактичний розмір, у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» становить 73% вказаного грошового забезпечення - 4277,34 грн. (а.с.18, 19).
Як вбачається з копії довідки №22/6-3651 від 30.05.2017, виданої ОСОБА_1 Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначено, що у відповідності до ч.3 ст.63 Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 за №260 розмір грошового забезпечення з нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою - старший оперуповноважений в ОВС відділу з проведення оперативно-профілактичних заходів УВБ і розслідувань ГУБОЗ МВС України/старший оперуповноважений в ОВС апарату Національної поліції становить - 13187,32 грн. (а.с.20).
Дана довідка була отримана Головним управління Пенсійного фонду України в м.Києві, згідно наявної відмітки, - 27.07.2017.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У своїй відповіді, що була направлена позивачу на вимогу проведення перерахунку призначеного їй розміру пенсії, відповідач посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування, та такий перерахунок буде здійснено після виділення відповідних коштів із Державного бюджету.
Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не здійснення перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України», яку суд враховує відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» як джерело права.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим, оскільки не здійснені перерахунок та виплата пенсії з вини органів Пенсійного фонду у розмірах, встановлених законодавством, провадиться з дати вникнення права на нього, без обмеження строком, а відтак позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню судом.
Щодо застосування судового контролю за виконанням рішення, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, застосування заходів судового контролю за виконанням рішення є правом суду, яке використовується ним на власний розсуд за наявності відповідних підстав для цього.
Виходячи зі змісту обставин даної справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав за яких відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення у даній справі, за умови набрання ним законної сили, а відтак клопотання про застосування судового контролю за виконання рішення є пердчасним та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5-9, 77, 205, 241-246, 255, 293, 295, 382 Розділом VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 і виплати такої перерахованої пенсії за період, у якому вона підлягала виплаті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки №22/6-3651 від 30.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по визначеному в цій довідці посадовому окладу - 2900 грн., окладу за спеціальним званням - 2200 грн., надбавкою за стаж служби в поліції - 2040 грн., надбавкою за службу в умовах режимних обмежень 15% - 435 грн., провести за період з 1 січня 2016 року перерахунок (за період, у якому вона підлягала виплаті) пенсії ОСОБА_1 з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія з 01.01.2016 а також у подальшому, надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 50% посадового окладу - 1450 грн., надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 3570 грн., а також премії у розмірі 74,09% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань - 9331 грн., без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 та виплатити ОСОБА_1 одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час.
В решті вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п.15.5) п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, зокрема через Деснянський районний суд м. Києва.
Повний текст судового рішення складено 17.05.2018.
Суддя: