
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №712/3098/18
Провадження №3/712/1393/18
17 травня 2018 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Калашник В.Л., за участю представника Черкаської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Черкаської митниці ДФС з протоколом про порушення митних правил №23/90207/18 відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який працює виконавчим директором ТОВ «Черкаський завод автохімії» (м. Черкаси, вул. В'ячеслава Чорновола, 118, код ЄДРПОУ 36994791), зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт НС165371, виданий 28.08.1996 року Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1
у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Соснівського районного суду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, заведеної Черкаською митницею ДФС відносно громадянина ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів, 26.01.2018 головним державним інспектором митного поста «Черкаси-північний» Черкаської митниці ДФС ОСОБА_3 за наявності приводів та підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 491 Митного кодексу України, відносно громадянина України ОСОБА_2, керівника ТОВ «Черкаський завод автохімії» було складено протокол про порушення митних правил №23/90207/18 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Так, 22.01.2018 до митного поста «Черкаси - північний» Черкаської митниці ДФС представником ТОВ «Черкаський завод автохімії» (м. Черкаси, вул. В’ячеслава Чорновола, 118, код ЄДРПОУ 36994791) ОСОБА_4 було подано електронну митну декларацію №UA902070/2018/700346 за якою задекларовано в митний режим експорту товар «гальмівна рідина класу ДОТ-4 без ТМ» у кількості 22000,00 кг загальною вартістю 16940,00 Євро (598817,51 грн. за курсом НБУ на 22.01.2018), що поставлявся ТОВ «Черкаський завод автохімії» (м. Черкаси, вул. В’ячеслава Чорновола, 118, код ЄДРПОУ 36994791) на виконання зовнішньоекономічного договору від 12.01.2018 №59, укладеного з компанією UAB "LESTA" (RUDAMINOS ST. 1A, LT-13275 SKAIDISKES, VILNIUS DISTRICT, LITHUANIA).
Як підставу для проведення митного оформлення серед інших документів декларантом було надано рахунок-фактуру від 17.01.2018 №306/1 та автотранспортну накладну (CMR) від 22.01.2018 б/н.
Вищевказаний товар 22.01.2018 був оформлений Черкаською митницею ДФС в митному режимі експорту та в подальшому 23.01.2018 переміщений (вивезений) ТОВ «Черкаський завод автохімії» транспортним засобом держ. №GHV810/EJ047 через митний кордон України (за межі митної території України) на підставі електронної митної декларації №UA902070/2018/700346 в зоні діяльності Чернігівської митниці ДФС.
Разом з цим, 22.01.2018 ТОВ «Черкаський завод автохімії» до Черкаської митниці ДФС було подано заяву для видачі сертифіката з перевезення (походження) товару з України за формою «EUR.1» (вх.№133/23-70-64-14 від 22.01.2018). За результатами перевірки даної заяви та доданих до неї документів встановлено, що відповідно до калькуляції собівартості товарів від 11.01.2018, собівартість виробництва товару «гальмівна рідина класу ДОТ-4 без ТМ», експортованого за митною декларацією №UA902070/2018/700346, є вищою за фактурну вартість, зазначену у рахунку-фактурі від 17.01.2018 №306/1 та складає 52,89 грн./кг.
В судовому засіданні представник Черкаської митниці ДФС ОСОБА_1, обставини викладені в матеріалах адміністративної справи №23/90207/18 підтримав у повному обсязі, вважав що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 Митного Кодексу України.
ОСОБА_2, а також представник ОСОБА_5, який діє в інтересах ОСОБА_2, в судове засідання не з’явилися, про час, місце слухання справи повідомлялись, причину неявки суду не повідомили.
Суд, вислухавши пояснення представника Черкаської митниці ДФС, вивчивши матеріали адміністративної справи №23/90207/18, приходе до наступного.
Згідно ч.1 ст. 318, ч.1 ст. 321 Митного кодексу України, всі товари та транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України перебувають під митним контролем з моменту перетинання митного кордону України і до закінчення згідно з заявленим митним режимом.
Згідно ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. Особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на органи доходів і зборів зобов'язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.
Відповідно до ч.1 ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до п. 5,6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03.06.2005 №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.
Відповідно до ст. 49,50 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються для 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Товари та транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному оформленню - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (п. 23 ст. 4, ст. 248 Митного кодексу України).
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення за переліком, визначеним ч.8 ст. 257 Митного кодексу України.
За таких умов вбачається, що обов’язок заявити дійсну митну вартість вивезеного за митну територію України товару лежить безпосередньо на ТОВ «Черкаський завод автохімії». На підтвердження заявленої митної вартості декларант зобов’язаний подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Встановлено, що особою, відповідальною за поставку зазначеного товару ТОВ «Черкаський завод автохімії» є громадянин України ОСОБА_2, яким укладено зовнішньоекономічний договір від 12.01.2018 №59 на поставку вказаного товару. Відповідно до наказу ТОВ «Черкаський завод автохімії» від 09.06.2016 №81-вк громадянин України ОСОБА_2 обіймає посаду виконавчого директора вказаного товариства та згідно п. 43 ст. 4, ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, являється суб’єктом адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил.
Наявність в діях громадянина України ОСОБА_2, адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, підтверджена копією митної дикларації №UA902070/2018/700346; копією інвойсу від 17.01.2018 №306/1; заявою для видачі сертифіката з перевезення (походження) товару з України за формою «EUR.1» вх.№133/23-70-64-14 від 22.01.2018; протоколом опитування ОСОБА_3 від 12.03.2018; протоколом опитування ОСОБА_4 від 21.03.2018 та іншими доказами, наявними в матеріалах справи.
Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що внаслідок дій громадянина України, ОСОБА_2, виконавчого директора ТОВ «Черкаський завод автохімії», в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, 23.01.2018 через митний кордон України в зоні діяльності Чернігівської митниці ДФС через митний кордон України за межі митної території України з приховуванням від митного контролю було незаконно переміщено товар «гальмівна рідина класу ДОТ-4 без ТМ» у кількості 22000,00 кг загальною вартістю 1163580,00 грн. шляхом подання, як підстави для вивезення зазначеного товару за межі митної території України за митною декларацією №UA902070/2018/700346, рахунку-фактури від 17.01.2018 №306/1, що містить неправдиві відомості в частині дійсної вартості такого товару.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність в діях громадянина ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно ч. 2 ст. 467 Митного кодексу України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477 - 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.
Під час провадження в справі предмет правопорушення – товар «гальмівна рідина класу ДОТ-4 без ТМ» у кількості 22000,00 кг. загальною вартістю 1163580,00 грн., вилучено не було у зв’язку з випуском за межі митної території України. Оскільки застосування стягнення у вигляді безпосередньої конфіскації предмету правопорушення неможливе, відповідно до вимог ч.3 ст. 405 Митного кодексу України та з урахуванням роз’яснень п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.05 №8, суд приходить до висновку про необхідність стягнення його вартості.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 467, 483, 524-528 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Громадянина України ОСОБА_2, 19.03.1968 р.н, виконавчого директора ТОВ «Черкаський завод автохімії», визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості предметів правопорушення на суму 1163580,00 грн., з конфіскацією на користь держави товару «гальмівна рідина класу ДОТ-4 без ТМ» у кількості 22000,00 кг., стягнувши його вартість на суму 1163580,00 грн.
Стягнути з гр. ОСОБА_2 судовий збір у в сумі 352 грн. 40 коп., який зарахувати на рахунок: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві; Код банку отримувача: 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси В.Л. Калашник