
НОВОСАНЖАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа №816/1822/17
провадження №2 - а/542/17/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2018 року селище ОСОБА_1
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Лизенка А.В., за участі секретаря судового засідання Рибки Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 року справу передано на розгляд до Новосанжарського районного суду Полтавської області.
Ухвалою судді Новосанжарського районного суду Полтавської області від 19 березня 2018 року справу прийнято до провадження.
У вказаному позові позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області щодо не виготовлення йому для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні. передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, протиправною;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 2450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) – 7350,00 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%) - 1350,00 грн.; премія (68%) - 10914,00 грн. - всього 26964,00 грн. - з дати виникнення права на перерахунок;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 2013 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України. На момент звільнення зі служби він обіймав посаду старшого слідчого в особливо важливих справах СУ УМВС України в Полтавській області та мав спеціальне звання підполковник міліції. Вислуга років на день звільнення склала 31 рік 02 місяці 16 днів (а.с.38).
При звільненні зі служби йому була призначена пенсія відповідно до ст.12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи із грошового забезпечення встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року: посадовий оклад 1100,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник міліції 130 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі (40%) 492,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) – 1722,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) – 550 грн, премія (68%) – 2715,92 грн.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон № 900-VII, яким внесені доповнення до статті Закону № 2262-ХІІ, а саме ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавство для поліцейських».
28 березня 2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив територіальні органи (Головні Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій (а.с.104).
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області підготувала та направила до Головного Управління ПФУ в Полтавській області довідку позивача про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
16 червня 2017 року позивач звернувся до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із запитом про надання довідки про розмір його грошового забезпечення, яка була направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області (а.с. 39).
15 липня 2017 року позивачем отримано відповідь - довідку № 4/1776 від 12 травня 2017 року, в якій зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший слідчий в ОВС СУ УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад в розмірі 2700,00 грн., підвищення посадового окладу 0,00 грн, оклад за військовим (спеціальним званням підполковним міліції 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) 2450,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (0%) 0,00 грн, всього 7520,52 грн.
Вважаючи протиправними дії відповідача та не погоджуючись з змістом наданої довідки, позивач вважає, що має право на отримання довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням змін в наступних розмірах: 2700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 2450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) – 7350,00 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%) 1350,00 грн.; премія (68%) 10914,00 грн. - всього 26964,00 грн.
В установлений строк відповідач відзив не подав.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, в судове засідання представника не забезпечив, заяви чи клопотань не подавав.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Справу розглянуто в порядку загального позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-УШ (далі - Закон № 580-VШ), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (далі Закон № 2262-ХІІ), в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIIІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п’ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетам Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року по справі № 21-484а13.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що основні та додаткові види грошового забезпечення в повному обсязі мають бути включені до відповідної довідки УМВС України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії.
Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ № 1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій, оскільки позивач отримував відповідні додаткові види грошового утримання під час проходження служби.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 17 жовтня 2017 року по справі № К/800/28614/17.
Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач заперечень проти позову не подав та не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та бездіяльності в питаннях, що стосуються необхідності видачі йому довідки про грошове забезпечення.
Рішенням Новосанжарського районного суду Полтавської області від 17.01.2018 року по справі №542/1706/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань – 100%, надбавки за оперативно – розшукову діяльність – 50%, премія – 68% згідно грошового атестату № 110 УМВС України в Полтавській області від 08.10.2013 року, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру (а.с.37-41 т.2).
Враховуючи вищевикладене, суд констатує, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: 2700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 2450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) – 7350,00 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%) 1350,00 грн.; премія (68%) 10914,00 грн. - всього 26964,00 грн.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та законні, а заперечення відповідач не подав.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, покладення на відповідача обов’язку надати звіт є правом, а не обов’язком суду.
В той же час, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про можливість ухилення відповідача від виконання даного судового рішення, тому суд не вбачає підстав для застосування положень ч.1 ст.382 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 77, 134, 139, 242 - 246, 257-263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2, проживає за адресою: вул.Центральна (Жовтнева), буд.106, кв.5, сел.Нові Санжари, Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії (вул. Пушкіна, 83, м.Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 08592276) про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 2450,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) – 7350,00 грн.; надбавка за оперативно - розшукову діяльність (50%) - 1350,00 грн.; премія (68%) - 10914,00 грн. - всього 26964,00 грн. - з дати виникнення права на перерахунок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Новосанжарський районний суд Полтавської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В.Лизенко