
Справа № 344/12717/17
Провадження № 2-а/344/333/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого – судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську адміністративну справу за позовом ТОВ «Річковий парк ін» до ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Громадська організація «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО», про визнання незаконним та скасування рішення,–
В С Т А Н О В И В:
Директор ТОВ «Річковий парк ін» звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Громадська організація «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО», про визнання незаконним та скасування рішення. Мотивував тим, що 20.06.2017 року ОСОБА_1 міською радою на пленарному засіданні сесії прийнято рішення № 188-13, відповідно до п.15-15.1 якого було визначено надати дозвіл ГО «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО», на складання відповідної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,64га на вул. Надрічній для будівництва багатоквартирних будинків інвалідам, учасникам АТО. В подальшому, 30.08.2017 року ОСОБА_1 міською радою на пленарному засіданні сесії прийнято рішення № 248-15 п.14 якого внесено зміни в пункт 15.1 рішення 13 сесії міської ради від 20.06.2017 року № 188-13 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань», та викладено його в такій редакції: «15.1. Поділу земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:02:001:0016 загальною площею 0,7976га на дві земельні ділянки орієнтовною площею 0,64 га та 0,15га на вул. Надрічній та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,64га для будівництва багатоквартирних будинків інвалідам, учасникам АТО». Генеральним планом міста ОСОБА_1 визначено частину території населеного пункту, що включає землі по вул. Надрічній, як територію призначену для громадської забудови. Тобто, генеральний план містить обґрунтування розподілу земель (території) за їх цільовим призначенням та функціональним використанням, у відповідності до якого, самою ж ОСОБА_1 міською радою, яка і затверджувала генеральний план, визначено цільове та функціональне призначення території, яка включає землі по вул. Надрічній в м. Івано-Франківськ, які віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови цільове призначення 03.15.-для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Отже, ОСОБА_1 міська рада, приймаючи рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в межах населеного пункту зобов'язана врахувати положення ст.ст.38,39 ЗК України, та передати земельну ділянку за її цільовим призначенням, функціональне призначення якої визначеного генеральним планом та іншою містобудівною документацією, яка є обов’язковою під час використання земель житлової та громадської забудови в межах населеного пункту. Тому якщо генеральним планом м. Івано-Франківська визначено функціональне призначення земельної ділянки або ж частини території за її цільовим призначанням як землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, такі земельні ділянки чи територія населеного пункту не може бути передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, без внесення відповідних змін до генерального плану та іншої містобудівної документації. Приймаючи оскаржуваний пункт рішення, ОСОБА_1 міська рада свідомо допустила порушення вимог ст.ст. 38,39 ЗК України. Крім цього оскаржуване рішення ОСОБА_1 міської ради від 20.06.2017 року № 188-13 не відповідає вимогам ст.ст. 1,2,17,24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийнято без врахування генерального плану та іншої містобудівної документації, яка є обов’язковим під час здійснення функціонального розподілу землі та визначення її цільового призначення.
Зазначає, що між ПП «Плюс999» та позивачем 01.06.2017 року був укладений договір купівлі-продажу у відповідності до якого позивач став власником об’єкту незавершеного будівництва «АЗС з комплексом автомийок та центром сімейного дозвілля» готовністю 8%, що розташований на земельній ділянці кадастровий номер 2610100000:02:001:0016 загальною площею 0,7976га. Дана земельна ділянка, на якій знаходиться об’єкт незавершеного будівництва у відповідності до норм ст. 79-1 ЗК України є сформованою, відомості про сформовану земельну ділянку внесені до Державного земельного кадастру - кадастровий номер 2610100000:02:001:0016 загальною площею 0,7976га. 19.06.2017 року позивач звернувся в порядку встановленому законодавством до ОСОБА_1 міської ради з приводу оформлення права землекористування вищевказаною земельною ділянкою, проте у місячний термін дана заява не була розглянута. ОСОБА_1 міська рада порушила порядок розгляду заяви позивача, що передбачений ЗУ «Про звернення громадян», ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ЗК України. Натомість, ОСОБА_1 міська рада, не розглянувши в установленому законом порядку заяву позивача про оформлення землекористування, та не прийнявши належного та обґрунтованого рішення по суті поданої позивачем заяви, одразу ж 20.06.2017 року розглянула клопотання ГО «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО» про надання земельної ділянки, на яку позивач має право оформити землекористування з метою закінчення будівництва об’єкту незавершеного будівництва. ОСОБА_1 міська рада як суб’єкт владних повноважень до кола виключної компетенції якого належить вирішення земельних питань та питань планування і забудови населеного пункту, не об'єктивно та упереджено підійшла до вирішення конфліктної ситуації навколо земельної ділянки, на яку позивач має право оформити землекористування з метою закінчення будівництва об’єкту незавершеного будівництва, звернувшись з відповідною заявою. Вимога позивача була повністю проігнорована з боку ОСОБА_1 міської ради, яка вчинила бездіяльність з розгляду його звернення, в той час як звернення третьої особи було розглянуто та задоволено. На підставі наведеного просив суд визнати незаконним та скасувати п.15 та 15.1 рішення ОСОБА_1 міської ради від 20.06.2017 року № 188-13 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних відносин», в редакції п. 14 рішення ОСОБА_1 міської ради № 248-15 від 30.08.2017 року, як такий, що не відповідає вимогам Закону та порушує охоронювані Законом інтереси позивач.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з мотивів, викладених в заяві, відповіді на відзив (а.с.87-92) обставинах, просив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 міської ради – ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечив, посилаючись на письмове заперечення на адміністративний позов (а.с.69-71), просив в його задоволенні відмовити, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість, оскільки ПП «Плюс 999», який відчужив об’єкт незавершеного будівництва, на момент укладення такого правочину не перебував у орендних відносинах з ОСОБА_1 міською радою, а договір оренди землі по спірній земельній ділянці припинив свою дію 30.07.2016 року у зв’язку зі спливом строку, на який його було укладено. Тому ОСОБА_1 міська рада, відмовила частково ТОВ «Річковий парк ІН» в укладенні договору оренди земельної ділянки площею 0,7976га по вул. Об'їздова/Надрічна в м. Івано-Франківськ, а погодила площу 0,15га для обслуговування об’єкту незавершеного будівництва. Підстав для відмови ГО «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО» у наданні дозволу на складання відповідної документації із землеустрою в районі вул. Надрічна в м. Івано-Франківськ на момент звернення з відповідним клопотанням не було. Крім цього надання дозволу на розробку проекту землеустрою є тільки одним з етапів відведення земельної ділянки, однак не є фактом надання у користування або передання у власність.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ГО «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО» в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований Земельним кодексом України.
Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що відповідно до договору оренди землі № 174 від 12.04.2010 року, голова ОСОБА_1 міської ради (Орендодавець) надав ПП «Плюс 999» (орендар) в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,7976га для будівництва мотелю з сервісним обслуговуванням автомобілів, яка знаходиться в м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна. Договір укладено строком на 3 роки (а.с.11-12,13).
Додатковою угодою до договору оренди землі від 26.05.2011 року (зі змінами згідно додаткової угоди від 09.09.2014 року) від 30.07.2015 року внесено зміни до зазначеного вище договору, продовжено строк дії Договору терміном на один рік до 30.07.2016 року (а.с.14).
01.06.2017 року Приватне підприємство «Плюс 999» (продавець) уклало договір купівлі-продажу та Товариством з обмеженою відповідальністю «Річковий парк ін» (покупець), який посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_1 міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі № 683, відповідно до якого продавець зобов’язується передати у власність покупця незавершене будівництво, що знаходиться в Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ, вул. Об'їзна/Надрічна, складається з незавершеного будівництва АЗС з комплексом автомийок та центром сімейного дозвілля готовністю 8%. Земельна ділянка місця розташування кадастровий номер 2610100000:02:001:0016, цільове призначення для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна (земельної ділянки) 449664126101 (а.с.8), що також підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.9).
Відповідно до витягу з рішення ОСОБА_1 міської ради від 20.06.2017 року № 188-13 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань» пунктами 15, 15.1 ОСОБА_1 міська рада розглянула клопотання Громадської організації «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО» та вирішила дати дозвіл на складання відповідної документації із землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 0,64га на вул. Надрічній для будівництва багатоквартирних будинків інвалідам, учасникам АТО (а.с.6,40).
21.06.2017 року директор ТОВ «Річковий парк ІН» звернувся до ОСОБА_1 міської ради із заявою про прийняття в межах компетенції рішення про оформлення за ТОВ «Річковий парк ІН» права користування земельною ділянкою загальною площею 0,7976га, що розташована в м. Івано-Франківськ, вул. Об'їздова / вул. Надрічна, кадастровий номер 2610100000:02:001:0016, цільове призначення земельної ділянки 03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови; категорія земель землі житлової та громадської забудови, строком на 3 роки, із сплатою орендної плати за земельну ділянку на рік 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки, яка на дату підписання складає 215991грн. (а.с.10).
Згідно з витягом з рішення ОСОБА_1 міської ради від 30.08.2017 року № 248-15 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань» пунктом 14 внесено зміни в пункт 15.1 рішення 13 сесії міської ради від 20.06.2017 року № 188-13 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань», та викладено його в такій редакції : «15.1. Поділу земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:02:001:0016 загальною площею 0,7976га на дві земельні ділянки орієнтовною площею 0,64га та 0,15га на вул. Надрічній та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,64га для будівництва багатоквартирних будинків інвалідам, учасникам АТО» (а.с.7,41).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2602579152017 від 09.06.2017 року (а.с.15-17,18-20), дана земельна ділянка є сформованою.
Частиною 3 статті 24 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Відповідно до з ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Згідно з ч.5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Згідно з ч.8 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.
Судом встановлено, що договір оренди землі по земельній ділянці припинив свою дію 30.07.2016 року у зв’язку зі спливом строку, на який його було укладено, а тому ПП «Плюс 999», який відчужив об’єкт незавершеного будівництва на момент укладення договору купівлі-продажу з ТзОВ «Річковий парк ін» від 01.06.2017 року, не перебував у орендних відносинах із ОСОБА_1 міською радою.
Крім цього згідно з постановою Львівського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 року, залишено в силі рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 05.09.2017 року, яким відмовлено у задоволенні позовних вимог ТОВ «Річковий парк ін.» про визнання права на користування земельною ділянкою та усунення перешкод у користуванні об’єктом незавершеного будівництва шляхом зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки. (а.с.73-78,93-98).
Згідно з ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ОСОБА_1 міська рада, враховуючи припинення договору оренди земельної ділянки з ПП «Плюс 999» відмовила ТОВ «Річковий парк ін» в укладенні договору оренди земельної ділянки площею 0,7976га по вул. Об'їздова/Надрічна в м. Івано-Франківськ, а погодила площу 0,15га для обслуговування об’єкту незавершеного будівництва. Також прийняла рішення щодо надання ГО «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО» дозволу на складання відповідної документації із землеустрою щодо земельної ділянки площею 0,64га кадастровий номер 2610100000:02:001:0016 на вул. Надрічній для будівництва багатоквартирних будинків інвалідам, учасникам АТО, оскільки частина спірної земельної ділянки є вільною від забудови та на ній не розміщено жодних об’єктів нерухомості.
Суд вважає, що позивачем не доведено порушення його права при прийнятті зазначеного рішення, а тому в задоволенні позову слід відмовити за недоведеністю.
Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ТОВ «Річковий парк ін» до ОСОБА_1 міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Громадська організація «ОСОБА_1 обласна спілка учасників та інвалідів АТО», про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя Татарінова О.А.
Повний текст рішення складено 18 травня 2018 року.