
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
16 травня 2018 року справа № 804/5202/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 804/5202/17 (прийнята в порядку письмового провадження 14.12.2017р., суддя Боженко Н.В.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог та збільшення позовних вимог, просив:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) щодо направлення до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області списків осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року;
- зобов'язати відповідача з урахуванням пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 направити до відповідного уповноваженого структурного підрозділу Головного управління Національної поліції в Луганській області, яким є сектор з питань пенсійного забезпечення списки осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для перерахунку його пенсії з 28.12.2015 року на підставі Закону України № 900-8 від 23.12.2015 року;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 відшкодування завданої моральної шкоди в розмірі 3 000,00 грн..
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано неправомірними дії відповідача щодо направлення ним до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області списків осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України № 900-VIIІ від 23.12.2015 року;
- зобов'язано відповідача з урахуванням пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 направити до відповідного уповноваженого структурного підрозділу Головного управління Національної поліції в Луганській області, яким є сектор з питань пенсійного забезпечення списки осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для перерахунку його пенсії з 28.12.2015 року на підставі Закону України № 900-VIIІ від 23.12.2015 року;
- в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на необґрунтованість судового рішення, порушення судом норм чинного законодавства, відповідач просить постанову суду першої інстанції у даній справі скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржником зазначено, що питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції віднесено до компетенції ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області.
Позивач подав письмові заперечення, в яких вказав, що погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає рішення законним і обґрунтованим, а тому просить залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу № 110 о/с від 01.06.2001 року УМВС України в Луганській області, згідно п.65 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України був звільнений з органів МВС у відставку.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21 червня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області своїм листом № 299/Л-11 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 та доручення Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року у 10-денний термін підготовлено списки осіб з числа пенсіонерів МВС України, у тому числі й на ім'я ОСОБА_1, для перерахунку пенсій та направлено їх до ліквідаційної комісії МВС України в Луганській області.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що направлення відповідачем до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області списків осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України № 900- VIIІ від 23.12.2015 року є протиправним.
Колегія суддів, вважає такі висновки суду помилковими, з огляду на наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року.
Згідно пункту 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язує Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Після отримання вказаного повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворено юридичну особу публічного права Головне управління Національної поліції в Луганській області (додаток № 1), і ліквідовано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (додаток № 2).
Відповідно до п.п.4-6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Як на час звернення позивача до відповідача, так і на час розгляду справи судом процес ліквідації ГУ МВС України в Луганській області не завершено, в установленому порядку припинення цього органу ще не відбулося.
За таких обставин, уповноваженим органом, який готує довідки про розмір грошового забезпечення осіб, зазначених в списку, що направляється УПФУ, у розумінні положень пункту 3 Порядку № 45 є саме Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області.
В даному випадку відповідач, направляючи до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області списки осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для проведення перерахунку пенсії діяв у спосіб та в порядку, що були передбачені чинним законодавством.
Крім того, як свідчать встановлені обставини справи, на виконання приписів чинного законодавства, у серпні 2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області до ГУ ПФУ в Луганській області була направлена довідка № 6093-лк від 17.08.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1(а.с. 23-24).
З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання останнього вчинити певні дії.
Колегія суддів звертає увагу, що позивач не оскаржив рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні його вимог про відшкодування завданої моральної шкоди, тому оцінка рішенню суду в цій частині судом апеляційної інстанції не надається.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанову суду першої інстанції слід скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, 317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд.
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 804/5202/17 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо направлення до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області списків осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України № 900-VIIІ від 23.12.2015 року та зобов'язання останнього з урахуванням пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 направити до відповідного уповноваженого структурного підрозділу Головного управління Національної поліції в Луганській області яким є сектор з питань пенсійного забезпечення списки осіб, серед яких є і ОСОБА_1, для перерахунку його пенсії з 28.12.2015 року на підставі Закону України № 900-VIIІ від 23.12.2015 року та прийняти нове судове рішення в цій частині.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
В решті постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 804/5202/17 - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду в строк, передбачений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак