Постанова № 74074300, 14.05.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
818/357/18
Номер документу
74074300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/357/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Бегунца А.О.

суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.02.2018, суддя С.О. Бондар, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 26.02.18 по справі № 818/357/18

за позовом ОСОБА_1

до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо припинення з 01.12.2017 нарахування і виплати їй пенсії та зобов'язання нарахувати і виплатити пенсію, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

Свої вимоги мотивує тим, що вона знаходиться на обліку в департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особа, переміщена з району проведення антитерористичної операції, проживає та зареєстрована: АДРЕСА_1. З часу її переміщення до Сумської області у серпні 2016 року вона отримувала призначену пенсію за віком. Проте з грудня 2017 року нарахування та виплата пенсії припинено у зв'язку із скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи через її відсутність за фактичним місцем проживання (перебування). На думку позивача, вказані дії відповідача є протиправними, оскільки Законами України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій вона просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення норм матеріального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, справа розглядається за відсутності сторін.

Згідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, колегія суддів, враховуючи неявку у судове засідання всіх учасників справи, вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 виданого Пенсійним фондом України 05.08.2009.

Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради №5924004783 від 02.08.2016 ОСОБА_1 взята на облік Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з Донецької області.

ОСОБА_1 з моменту видачі довідки перебувала на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримувала пенсію як внутрішньо переміщена особа.

З 01.12.2017 виплата пенсії позивачу припинена через відсутність позивача, як переміщеної особи, за місцем фактичного проживання на підконтрольній Україні території, у зв'язку з чим ОСОБА_1 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із запитом щодо надання відомостей про припинення нарахування (виплати) пенсії.

Листом від 09.02.2018 №3050/11-23 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Сумської міської ради було ухвалено припинити всі види соціальних виплат з 01.12.2017 відповідно до підпункту 2 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365, у зв'язку з встановленням факту відсутності ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання, згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. 28.12.2017 рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань, призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради було ухвалено припинити всі види соціальних виплат відповідно, до підпункту 4 пункту 12 Порядку у зв'язку зі зміною попередньої підстави припинення соціальних виплат "у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання" на підставі "у зв'язку зі скасуванням дії довідки" через несвоєчасне надходження інформації Держприкордонслужби про тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем проживання.

Позивач, не погодившись із вказаною бездіяльністю відповідача, звернулася з даним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вони є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідач діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (в редакції на час призупинення пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому. Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09.09.2015. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.

Відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ №365 від 08 червня 2016 року, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

За приписами п. 7 Порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі непідтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 8 Порядку, за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Пунктами 9, 9-1, 10 Порядку визначено, що під час обстеження матеріально-побутових умов сім'ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов'язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов'язку.

У разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.

Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 р, № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р, № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати.

Відповідно до п. 11 Порядку, комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.

Згідно з п. 12 Порядку, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.

Відповідно до п. 14 Порядку, у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Пунктом 15 Порядку передбачено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.

Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду (п. 16 Порядку).

Отже, питання про призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам вирішується комісіями, утвореними в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Під час вирішення питання про призначення (поновлення) виплати пенсії, комісії здійснюють вихід за місцем проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, за наслідками якого складають акт обстеження побутових умов. В разі якщо факт перебування особи за зазначеною у довідці ВПО адресою не підтвердиться, комісія вправі приймати рішення про відмову в призначенні (поновленні) виплати пенсії.

Підставою для виплати особі пенсії органом ПФУ, зокрема і за минулий час, є позитивне рішення комісії, яке комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає відповідному органу.

Згідно з п.4 витягу з протоколу №42 від 02.11.2017 засідання комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з встановленням факту відсутності внутрішньо переміщених осіб за фактичним місцем проживання згідно з обстеженням отримувачів соціальних виплат шляхом відвідування фактичного місця проживання/перебування внутрішьопереміщеної особи, ОСОБА_1 припинено всі види соціальних виплат відповідно до пп.2 п.12 Порядку з 01.12.2017 (а.с.47).

З витягу з протоколу №50 від 28.12.2017 вбачається, що засіданням комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ухвалено припинити ОСОБА_1 всі види соціальних виплат "у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання" на підставі "у зв'язку зі скасуванням дії довідки" через несвоєчасне надходження інформації Держприкордонслужби про тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем проживання (а.с.52).

Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради листом від 28.12.2017 направив витяг з вказаного протоколу та повідомив про припинення всіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, у тому числі позивачу (а.с.51).

Колегія суддів зауважує, що рішення комісії є рішенням, яке може бути оскаржене в судовому порядку.

Проте, матеріали справи не містять доказів оскарження зазначеного рішення комісії та його скасування в судовому порядку, відтак, вказане рішення є чинним та підлягає виконанню.

Враховуючи те, що орган, який здійснює виплату пенсії внутрішньо переміщеним особам, може здійснювати виплату пенсії, в тому числі за минулий час, лише на підставі рішення комісії про призначення (поновлення) виплати пенсії, та з огляду на те, що позивачу рішенням комісії було припинено всі види соціальних виплат, відповідачем правомірно було припинено з 01.12.2017 нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1

Посилання ОСОБА_1 на норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як на підставу задоволення її позовних вимог, є необґрунтованим, оскільки в даному випадку спеціальною нормою, що регулює спірні правовідносини є Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яка і повинна застосовуватися.

Крім того, п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає припинення виплати пенсії в інших випадках визначених законом. Таким законом є Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що позивач не довів правомірність заявлених позовних вимог, а наявні у матеріалах справи докази свідчать про відсутність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування не надано.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ч.1 ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 по справі № 818/357/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)А.О. БегунцСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 18.05.2018.