Постанова № 74074290, 14.05.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
527/43/17
Номер документу
74074290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Левицька Т.В.

14 травня 2018 р. м. ХарківСправа № 527/43/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Старостіна В.В.

суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 07.03.2018 по справі № 527/43/17, розташованого за адресою: вул. Леніна, 149, м. Глобино, Полтавська область, 39000.

за позовом ОСОБА_1

до Глобинської міської ради

про визнання неправомірними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

11.01.2017 року позивач, ОСОБА_1 звернувся до Глобинського районного суду Полтавської областіу з адміністративним позовом до Глобинської міської ради, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив суд:

- визнати неправомірними та скасувати рішення Глобинської міської ради Полтавської області від 21.02.2012 року № 50 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине" та рішення Глобинської міської ради Полтавської області від 23.12.2016 року № 979 "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуальних гаражів, місце розташування: АДРЕСА_1, з метою передачі у власність".

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 25 листопада 2016 року він звернувся до Глобинської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1. 23.12.2016 року рішенням Глобинської міської ради Полтавської області № 979 "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуальних гаражів, місце розташування: АДРЕСА_1, з метою передачі у власність" йому відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту, так як вказана земельна ділянка відноситься до території санітарно-захисних насаджень на розрахунковий строк, створення на ній нових об'єктів будівництва не передбачається. Зазначене рішення позивач вважає незаконним, прийнятим всупереч положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України. Міська рада, як розпорядник публічної інформації, порушила вимоги діючого законодавства, оскільки всупереч ЗУ "Про доступ до публічної інформації" не оприлюднила проект оскаржуваного ним рішення за 20 робочих днів до дати його розгляду. Крім того, вважає, що Земельний кодекс України не містить заборони щодо розміщення в санітарно-захисній зоні гаража.

Крім того, як стало відомо позивачу, висновки щодо віднесення території, де він просить виділити земельну ділянку до санітарно - захисної зони зроблені відповідно до Генерального плану міста Глобине, затвердженого рішенням Глобинської міської ради Полтавської області від 21.02.2012 року № 50 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине". Зазначене рішення позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки проект вказаного регуляторного акту не було оприлюднено, як і не було його оприлюднено після прийняття.

Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 07.03.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем, ОСОБА_1, подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить скасувати рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 07.03.2018 року.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасникв справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що 21.02.2012 року прийнято рішення Глобинської міської ради Полтавської області "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине" № 50.

Вказане рішення від 21.02.2012 року № 50 (на момент його прийняття) не створювало для позивача правові наслідки у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та безпосередньо не породжувало для позивача будь-яких обов'язків.

Дії міської ради при ухваленні рішення щодо затвердження містобудівної документації не були спрямовані на порушення прав, свобод та законних інтересів позивача.

Однією з підстав для скасування рішення від 21.02.2012 року № 50 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине", позивач зазначає порушення вимог ст.ст. 32 -36 ЗУ "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до листа Державної регуляторної служби України сектору у Полтавській області від 30.01.2017 року за № 13.15-05\23, рішення 15 сесії 6 скликання від 21 лютого 2012 року "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине" не містить норм регуляторного характеру, а його прийняття не потребує реалізації передбачених цим Законом процедур.

Генеральний план міста є містобудівною документацією.

Також встановлено, що 25 листопада 2016 року звернувся до Глобинської міської ради із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1.

Відповідачем зазначена заява була розглянута у встановлений законом місячний строк та 16 сесією 1 сликання Глобинської міської ради було прийнято рішення № 979 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1, АДРЕСА_2, на земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуальних гаражів, місце розташування: АДРЕСА_1, з метою передачі у власність".

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було розроблено проект містобудівної документації, після чого було опубліковано оголошення про проведення громадських слухань щодо її затвердження за 1 місяць до їх проведення та було проведено громадські слухання. Посилання позивача на порушення процедури опублікування повідомлення про початок процедури розгляду та врахування громадських інтересів не знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.

Також, земельна ділянка, яку прохав виділити позивач розташована в межах санітарно-захисних зон, щільність забудови яких перевищує 10 %, а тому розташування гаражу на зазначеній земельній ділянці є недопустимим. Крім того, земельна ділянка знаходиться в смузі деревно-чагарникових насаджень, що унеможливлює будівництво на цій території індивідуальних гаражів.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції враховуючи настпуне.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням. Затвердження такої містобудівної документації, без проведення громадських слухань щодо обговорення її проектів - забороняється.

Тобто проекти містобудівної документації на місцевому рівні, а саме: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій до проведення громадських слухань мають бути розробленими.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2011 № 555 затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, що визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій.

Відповідно до п. 3 Порядку № 555, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забезпечують: оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення проектів містобудівної документації з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; оприлюднення розроблених проектів містобудівної документації і доступ громадськості до зазначеної інформації; реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками проектів містобудівної документації через погоджувальну комісію (у разі її утворення); оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації.

Згідно п. 4 Порядку № 555 виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Відповідно до оголошення, опублікованого в газеті "Зоря Придніпров'я" від 01.11.2011 року, виконком Глобинської міської ради інформував про розроблення проекту "Коригування генерального плану міста Глобине Полтавської області", повідомив про місце та час проведення громадських слухань щодо затвердження останнього, а саме 01 грудня 2011 року. Також в оголошенні зазначено, що ознайомитися з генеральним планом міста можливо на сайті Глобинської міської ради (зазначенно посилання) та в приміщенні Глобинської міської ради.

Відповідно до протоколу громадських слухань по розгляду проекту "Коригування генерального плану міста Глобине Полтавської області" від 01 грудня 2011 року, зареєструвалися для участі 36 учасників, з яких 9 осіб - жителі міста Глобине, представники громадських та політичних організацій.

Відповідно Акту від 09 грудня 2011 року, письмових пропозицій та зауважень від громадськості до проекту "Коригування генерального плану міста Глобине" станом на 08.12.2011 року не надходило.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання неправомірним та скасування рішення Глобинської міської ради Полтавської області від 21.02.2012 року № 50 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану міста Глобине" не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Позивач, 25 листопада 2016 року звернувся до Глобинської міської ради із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1.

Відповідачем зазначена заява була розглянута у встановлений законом місячний строк та 16 сесією 1 сликання Глобинської міської ради було прийнято рішення № 979 "Про відмову наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1, АДРЕСА_2, на земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуальних гаражів, місце розташування: АДРЕСА_1, з метою передачі у власність".

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про основи містобудування", до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудування на їх території належить право затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно законодавства.

Згідно положень статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна міська рада.

Згідно пункту 1.1 Державних будівельних норм України системи містобудівної документації, склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження Генеральних планів міських населених пунктів ДБН Б 1-3-97, затверджених наказом Держбуду України від 25 вересня 1997 року № 164, генеральний план міста, селища є основним планувальним документом, який встановлює в інтересах населення та з врахуванням державних завдань напрямки і межі територіального розвитку населеного пункту, функціонального призначення будівельне зонування території,містить принципові рішення щодо розміщення об'єктів загальноміського або загально селищного значення, організації вулично-дорожньої мережі і дорожнього руху, інженерного обладнання, інженерної підготовки і благоустрою, захисту території від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони природи та історико-культурної спадщини,черговості освоєння території.

Рішенням від 23.12.2016 року № 979 встановлено, що підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є те, що відповідно до генерального плану м. Глобине, вказана в заяві земельна ділянка відноситься до території санітарно-захисних насаджень на розрахунковий строк, створення на ній нових об'єктів будівництва не передбачається.

Позивач в своєму позові підставою для скасування рішення від 23.12.2016 року № 980 зазначає, що ЗК України не містить заборони щодо розміщення в санітарно-захисній зоні гаража.

Проте, державні будівельні норми "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (далі ДБН № 3602-92) поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України.

Ці норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.

Відповідно до п. 27 ДБН 3602-92, у санітарно-захисній зоні допускається розміщення бань, пралень і гаражів за умови, що щільність забудови не буде перевищувати 10%.

Відповідно до викопіювання з генерального плану м. Глобине та пояснювальної записки до генерального плану, земельна ділянка зазначена позивачем розташована на території санітарно - захисної зони ПП Бугаєць, що становить 100 метрів, щільність забудови санітарно-захисної зони останнього становить 20,94 %

Також земельна ділянка зазначена позивачем розташована на території санітарно захисної зони "Будівлі виробничої бази", яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, яка крім того, що розташована в межах санітарно-захисної зони ПП Бугаєць, також має свою санітарно - захисну зону 50 метрів, щільність забудови санітарно-захисної зони останнього становить 24,8 % .

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскільки земельна ділянка, яку прохав виділити позивач розташована в межах санітарно - захисних зон, щільність забудови яких перевищує 10 %, то за таких умов розташування гаражу на зазначеній земельній ділянці є недопустимим.

Крім того, відповідно до п. 5.13 наказу № 173 від 19.06.1996 року Міністерства охорони здоров'я, з боку селищної території необхідно передбачати смугу дерево-чагарникових насаджень шириною не менше 50 м, а при ширині санітарно-захисної зони до 100 м - не менше 20 м.

Земельна ділянка зазначена позивачем знаходиться в смузі дерево-чагарникових насаджень, що унеможливлює будівництво на цій території індивідуальних гаражів.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов в частині визнання неправомірним та скасування рішення Глобинської міської ради Полтавської області від 23.12.2016 року № 979 "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,0100 га для будівництва індивідуальних гаражів, місце розташування: АДРЕСА_1, з метою передачі у власність" задоволенню не підлягає.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють спірні питання та дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визначе, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та працесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 07.03.2018 по справі № 527/43/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. СтаростінСудді С.С. Резнікова А.О. Бегунц Повний текст постанови складено 18.05.2018.