Постанова № 74074107, 15.05.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
127/28220/17
Номер документу
74074107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/28220/17

Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Н.В.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

15 травня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Ватаманюка Р.В. Матохнюка Д.Б.

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,

позивача: ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача: Марценюка В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в грудні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд її задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що 18.07.2017 року ОСОБА_5 звернулась до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з адреси: АДРЕСА_1.

18.07.2017 року за заявою ОСОБА_5 на підставі поданих документів, начальником відділу надання адміністративних послуг №2 Довбищук О.О. було проведено реєстраційну дію щодо зняття з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1

Не погодившись із вищевказаними діями відповідача ОСОБА_2 02.08.2017 року звернувся до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради із заявою про скасування відповідної реєстраційної дії.

04.08.2017 року, розглянувши звернення позивача від 02.08.2017 року, відповідач листом за №Д-04-71269/01-04 повідомив позивачу, що реєстраційна дія із зняття з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 була проведена посадовою особою Департаменту у повній відповідності до вимог діючого законодавства України, а тому правові підстави для скасування такої реєстрації відсутні.

Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 приймалося та відповідна реєстраційна дія вчинялася посадовою особою Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради у межах, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством на момент проведення оскаржуваних реєстраційних дій, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією місця проживання або місця перебування особи, врегульовані Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року №1382-IV (надалі - Закон № 1382-IV).

Даний Закон регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

На виконання вищевказаного Закону прийнято Постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" від 02.03.2016 року №207 (далі - Правила).

Відтак, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до ст. 7 Закону № 1382-IV зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Відповідно до п. 8 Правил реєстрації місця проживання, документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративні послуги".

За результатом прийнятого рішення про зняття з реєстрації, адміністратор департаменту адміністративних послуг формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади, як то передбачено п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання".

В силу приписів п. 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо, зокрема, особа не подала необхідних документів або інформації, або у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними.

Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

За змістом підпункту 4 п. 18 Правил для реєстрації місця проживання особа в обов'язковому порядку подає документи, що підтверджуються право на проживання в житлі (ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи), або згоду власника.

Як вбачається з матеріалів справи, 18.07.2017 року ОСОБА_5 звернулась до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з адреси: АДРЕСА_1.

До заяви ОСОБА_5 додала наступні документи: платіжне доручення від 18.07.2017 року про сплату адміністративного збору у розмірі 13,60 грн., рішення Апеляційного суду Вінницької області від 14.07.2017 року по справі №127/21719/16-ц, платіжне доручення №7 від 16.01.2017 року на суму 516,088 грн., яке засвідчує факт внесення ОСОБА_5 застави за ОСОБА_2, копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3; Довідку №1-21496 від 08.07.1998 року про присвоєння ОСОБА_5 ідентифікаційного номера.

З наведеного вбачається, що державним адміністратором Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради було знято з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_5 на підставі рішення Апеляційного суду Вінницької області по справі №127/21719/16-ц від 14.07.2017 року про припинення права спільно часткової власності позивача на 1/2 частки квартири АДРЕСА_1.

Разом з тим, ОСОБА_5 було подано заяву без жодного документа на підтвердження права власності на житло, а отже, це виключало перевірку відповідачем документів в повному обсязі.

Так, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме квартири загальною площею 66,4 кв.м., за адресою АДРЕСА_1 за ОСОБА_5 зареєстровано 24.07.2017 року, тобто після прийняття рішення державного адміністратора про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2

Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішенням Апеляційного суду Вінницької області від 14.07.2017 року визнано за ОСОБА_5 право власності на квартиру АДРЕСА_1.

Разом з тим, зобов'язань щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з адреси: АДРЕСА_1 вищевказане рішення суду апеляційної інстанції не містить.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач приймаючи рішення про зняття ОСОБА_2 з реєстрації місяця проживання діяв не правомірно, оскільки підстав для вчинення дій, щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2, не було.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийнята постанова не відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і підлягає скасуванню з постановленням нової.

У силу п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради щодо зняття ОСОБА_2 з реєстрації за місцем проживання АДРЕСА_1 та зобов'язати Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради поновити ОСОБА_2 реєстрацію за вказаною адресою.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 17 травня 2018 року.

Головуючий Боровицький О. А. Судді Ватаманюк Р.В. Матохнюк Д.Б.