Постанова № 74073688, 17.05.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
766/20365/17
Номер документу
74073688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 р. м. ОдесаСправа № 766/20365/17

Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Домусчі С.Д.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 22 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити додаткове нарахування до раніше призначеної пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги у розмірі 16 733,58 грн., індексації у розмірі 703,9 грн. відповідно до Довідки Херсонської митниці ДФС від 08.11.2017 року №5355/21-70-05 та виплачувати її з врахуванням сум матеріальної допомоги та сум індексації з 08.11.2017 року.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з листопада 2008 року перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу». В листопаді 2017 року позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх її складових, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проте, відповідач відмовив у задоволенні вказаної заяви, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Відмову Управління позивач вважає неправомірною, такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії в судовому порядку.

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 22 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин справи, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Колегія суддів враховує, що відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Так, згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» від 08.11.2017 року №821 Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (а.с. 54).

Відомості щодо реорганізації відповідача шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області підтверджує Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 55).

Керуючись ст. 52 КАС України, апеляційний суд вирішив допустити заміну Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України його правонаступником - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу».

08.11.2017 року позивач звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги та сум індексації, на які сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак рішенням Комісії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області), оформлене протоколом від 15.11.2017 року №67, відмовлено позивачу у заявленому перерахунку пенсії (а.с. 8-9).

Як на підставу для відмови у перерахунку пенсії Управління послалось на скасування спеціальних правових норм, за якими було врегульовано питання щодо перерахунку пенсії державним службовцям.

Не погоджуючись із відмовою у перерахунку заявленої пенсії, посилаючись на її безпідставність та необґрунтованість, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції першої інстанції виходив з того, що, оскільки на момент звернення із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії були відсутні правові підстави для розрахунку пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого державного службовця, відмова Управління у задоволенні заяви позивача ґрунтується на Законі, у зв'язку із чим обставин для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії не вбачається.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи та нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, зокрема, на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових, суми індексації заробітної, входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Приписами ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Так, згідно Довідки від 08.11.2017 року №5355/21-70-05, виданої Херсонською митницею ДФС, до складу заробітної плати ОСОБА_2 (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) входять, зокрема, інші виплати - індексація та матеріальна допомога, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, заявлені до перерахунку пенсії виплати мають враховуватись для обчислення позивачу її розміру.

Оскільки вказані складові заробітної плати не були включені в обрахунок пенсії, колегія суддів вважає, що відмова Управління у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням цих сум не ґрунтується на Законі.

Разом з цим, колегія суддів зазначає, що згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, за правилами наведеної норми процесуального законодавства захисту в суді підлягають, зокрема, порушені органом державної влади та його посадовими особами, права, свободи та інтереси фізичних осіб.

В свою чергу, суд має обрати ефективний спосіб відновлення порушених прав та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.

З огляду на наведені правила адміністративного процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення порушує саме рішення Комісії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області), оформлене протоколом від 15.11.2017 року №67.

Разом з цим, не є ефективним засобом захисту відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України задоволення позову у частині вимог щодо обов'язку суб'єкта владних повноважень здійснювати нарахування пенсії з урахуванням спірних її складових в подальшому, тобто вимог, що заявлені на майбутнє.

Водночас, згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки, заявлені у позові вимоги не у повній мірі відновлюють порушені права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати неправомірне рішення суб'єкта владних повноважень і зобов'язати орган пенсійного фонду здійснити перерахунок соціальних виплат з урахуванням усіх їх складових в судовому порядку.

З огляду на те, що суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам справи, невірно застосував норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. 183-2 КАС України (в редакції до 15.12.2017 року), ст.ст. 9, 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325, п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України (в редакції з 15.12.2017 року), суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 22 січня 2018 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області), оформлене протоколом від 15.11.2017 року №67, про відмову ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі Довідки від 08.11.2017 року №5355/21-70-05, виданої Херсонською митницею ДФС, з урахуванням інших виплат - індексації та матеріальної допомоги, з 08.11.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) судові витрати у сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Постанова прийнята та підписана 17.05.2018 року.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

С.Д. Домусчі