Постанова № 74073482, 16.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
826/11062/17
Номер документу
74073482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/11062/17 Суддя (судді) першої інстанції: Смолій І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.

Пилипенко О.Є.,

за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Марвел Хоумс» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Марвел Хоумс» до Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Марвел Хоумс» звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2018 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити адміністративний позов.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Марвел Хоумс» є орендарем земельних ділянок, що знаходяться за адресою: пров.Павлика Морозова, 4, 6, 8, 10, 12 у Оболонському районі м. Києва та замовником будівництва житлового будинку на зазначених земельних ділянках.

18.07.2017 позивач звернувся до КМДА із заявою на видачу дозволу на порушення об'єкта благоустрою: пров.Павлика Морозова, 4, 6, 8, 10, 12 у Оболонському районі м. Києва з метою проведення робіт з установлення тимчасової огорожі (нової малої архітектурної форми).

Листом Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища ВО КМР (КМДА) від 15.08.2017 №064-8556 повідомлено позивача, що відповідно до п.15.1.1 Правил благоустрою м.Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051, підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у м.Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою.

Контрольна картка видається при виконанні робіт, пов'язаних з порушенням благоустрою території м.Києва, є документом контрольного призначення встановленої форми для контролю за благоустрою при виконанні робіт на території міста Києва, в якій зафіксовано термін виконання робіт та формація про замовника і виконавця робіт.

Департамент дозволів на порушення об'єктів благоустрою не видає.

Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено протиправності дій відповідача в частині не надання дозволу позивачеві, оскільки відповідач не наділений такими повноваженнями.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить:

1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів;

2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів;

3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб);

4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Згідно ч.1 ст.34 України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.

Згідно з ч.2 ст.34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що Правила включають:

1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою;

2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій;

3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування;

4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території;

5) вимоги до санітарного очищення території;

6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні;

7) порядок розміщення малих архітектурних форм;

8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів;

9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 року №870 «Про затвердження Типового порядку видачі дозволів на порушення об'єктів благоустрою або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів», дозвіл не вимагається, якщо земельні та/або ремонті роботи проводяться:

особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту;

у рамках підготовчих або будівельних робіт, право на проведення яких оформлене в установленому законодавством порядку.

Пунктом 2 Порядку «Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466, підготовчі роботи - це роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Позивачем надано до матеріалів справи декларацію про початок виконання будівельних робіт за адресою: м.Київ, пров.Павлика Морозова, 4, 6, 8, 10, 12 у Оболонському районі м.Києва, зареєстровану 19.01.2017 Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва ВО КМР (КМДА).

Отже, враховуючи наявність декларації про початок виконання будівельних робіт з урахуванням вимог Порядку від 13.04.2011 №466, отримання дозволу порушення об'єктів благоустрою не передбачено.

Відповідно до п.15.1.1 Правил благоустрою м.Києва прийнятих Київської міською радою, 25.12.2008 рішенням №1051/1051, підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Пунктом 15.1.3 Правил, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.

Пунктом 15.2.3 Правил, заявка та надані документи опрацьовуються в Департаменті міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і за результатами видається контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою.

Частиною 1 ст.26-1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що порушення об'єктів благоустрою, пов'язане з виконанням суб'єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об'єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим - четвертим частини першої цієї статті.

Дозвіл на порушення об'єктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються:

особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту;

у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ч.3 ст.26-1 Закон України «Про благоустрій населених пунктів» порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів затверджується рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради на підставі Типового порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято таке рішення, застосовується Типовий порядок, затверджений Кабінетом Міністрів України.

До набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо благоустрою населених пунктів» від 17.05.2012 №4710-VI фіксація та контроль за порушення існуючого благоустрою та його відновлення при виконанні земельних і будівельних робіт та капітальних ремонтів на території міста Києва здійснювались на підставі документа встановленої форми - контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, відповідно до Правил благоустрою міста Києва, затверджених додатком до рішення Київської міської ради 25.12.2008 №1051/1051.

У відповідності до п.1.4 Рішення Київської міської ради від 22.09.2011 №35/6251 «Про внесення змін і доповнень до деяких рішень Київської міської ради» скасовано дозвіл (ордер) на порушення благоустрою - додаток №6 до Правил благоустрою м.Києва, затверджених рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051, та затверджено новий документ - контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою згідно формою.

Згідно абзацу 12 розділу І правил благоустрою м.Києва в редакції рішення Київської міської ради від 22.09.2011 №35/6251 контрольна картка вводиться на період створення електронної бази даних на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення.

З набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо благоустрою населених пунктів» від 17.05.2012 №4710-VI рішенням Київської міської ради від 25.12.2012 №680/8964 абзац 12 розділу І правил благоустрою м.Києва, викладено в новій редакції.

Так, контрольна карта на тимчасове порушення благоустрою вводиться на період до затвердження Київською міської радою Порядку видачі дозволів на порушення об'єктів благоустрою або відмови і їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів.

Слід врахувати, що КП «Київблагоустрій», згідно статуту затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 21.02.2007 №167, засноване на власності територіальної громади м. Києва. Засновником підприємства є Київська міська рада.

Підприємство створено з метою здійснення заходів, зокрема, які забезпечують дотримання юридичними та фізичними особами правил благоустрою у м. Києві, у тому числі, шляхом внесення приписів та складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Підготовка на договірних засадах пакета документів, необхідних для оформлення ордерів та їх продовження, на виконання будь-яких земляних та монтажних робіт, в т. ч. з розміщення малих архітектурних форм (МАФ), тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, благоустрою територій та окремих ділянок, прокладання, ремонту інженерних мереж, ремонту будівель і споруд, тимчасове порушення існуючого благоустрою та його відновлення.

Супровід ордерів за заявками для надання консультацій щодо дотримання умов дії цих ордерів.

Демонтаж, перевезення та зберігання безхазяйного майна (кіосків, павільйонів, гаражів, рекламоносіїв, залишків будівельних матеріалів, автомобілів та ін.) та самовільно розміщених об'єктів, що порушують правила благоустрою міста.

Розпорядженням Київської міської ради (КМДА) від 27.01.2011 №94 затверджено Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) яке сприяє забезпеченню чистоти і порядку в місті, очищення території та об'єктів благоустрою від побутових відходів, безхазяйного майна, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою. Здійснює у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо. Здійснює видачу, подовження та закриття контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою на період виконання будь-яких земляних, монтажних та інших робіт, пов'язаних з тимчасовим порушенням існуючого благоустрою, з подальшим його відновленням.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Марвел Хоумс» залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: Я.Б.Глущенко

О.Є.Пилипенко

Повний текст постанови виготовлено 17 травня 2018 року.