Рішення № 74073366, 07.05.2018, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2018
Номер справи
824/161/18-а
Номер документу
74073366
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/161/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області по неперерахуванню пенсії йому, ОСОБА_4;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії, йому, ОСОБА_4, 12.01.1957 р. н., мешканцю АДРЕСА_1, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268", з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та в строки, вказані у законодавстві України починаючи з 01.01.2016 р.

В обґрунтування позовних вимог вказував, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 р. № 900-VIII, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та здійснити виплату донарахованої частки починаючи з 01.01.2016 р. Однак, листом №66/Ш-11 від 01.02.2018 р. Головне управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило його, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде забезпечено після прийняття відповідних законодавчих актів та виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає таке рішення протиправним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства та грубо порушує його конституційне право на соціальне забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) на адресу суду направило відзив на позовну заяву, в якому просить закрити провадження у справі №824/161/18, посилаючись на положення п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.

В обґрунтування клопотання відповідач вказував, що 21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Даним нормативним актом передбачено проведення та виплату перерахованих сум пенсій, у тому числі, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, у порядку визначеному даною постановою. Відповідачем направлено лист №6534/02 від 01.03.2018 р. до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області з списками осіб, пенсія, яких підлягає перерахунку та виплаті, з метою реалізації вказаної вище постанови. Враховуючи наведене, відповідач вказує, що здійснюється підготовча робота щодо забезпечення повної реалізації виконання вищезгаданої постанови, що є підставою для закриття провадження.

Ухвалою суду від 16.04.2018 р. в задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі відмовлено з підстав ненадання доказів виплати позивачу пенсії, виправлення вчинених ним порушень у спірних правовідносинах та не надання ним до суду доказів повного відновлення законних прав та інтересів позивача.

У судовому засідання, яке відбулося 07.05.2018 р. позивач позовні вимоги підтримав просив суд, задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову та просив суд відмовити у задоволенні позову з підстав зазначених у відзиві. Також вказував, що під час розгляду справи в суді управління проведено перерахунок пенсії позивача за період з січня 2016 р. по березень 2018 р. на підставі нової отриманої довідки від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області та проведено виплату пенсії за січень 2018р. - квітень 2018 р. Виплата перерахованої суми пенсії за період 2016-2017 р.р. буде здійснена з врахуванням п.3 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103. Крім того, розмір пенсії по новій довідці отриманій від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області є більшим.

Під час судового розгляду справи, ухвалою суду від 04.04.2018 р., з метою повного та всебічного з`ясування усіх обставин справи, витребовувались додаткові докази з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_2 “А”, кв. 10, м. Новоселиця, Чернівецької обл., РНОКПП НОМЕР_1) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з 02.07.2000 р., як одержувач пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с. 9, 10, 17).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 26.07.2017 р. № 13/4292, виданою ОСОБА_4, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 р. №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р. за посадою "заступник начальника-начальник слідчого відділення Новоселицького РВ - Заступник начальника ВП" становить 8483,38 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3250,00 грн, підполковник міліції/підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби 45 % - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн, премія 3,11% - 255,88 грн (а.с. 16).

19.01.2018 р. позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії, призначеної йому вислугу років, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900-VІІІ, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та здійснити виплату донарахованої частки починаючи з 01.01.2016 р.

Вказана заява отримана зареєстрована відповідачем 22.01.2018 р. та зареєстрована за вх. №66/Ш-11 (а.с. 62).

За результатами розгляду звернення позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 01.02.2018 р. надано відповідь за №66/Ш-11, відповідно до змісту якої зазначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права і проводиться у строки. Відповідне повідомлення про підстави перерахунку пенсій, мало надійти від Міністерства внутрішніх справ України у 5-денний термін до Пенсійного фонду України. Оскільки дана вимога чинного законодавства не була виконана, у державних бюджетах України видатки для проведення перерахунку пенсій особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені у зв’язку з відсутністю підстав.

Отже, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після прийняття відповідних законодавчих актів та виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.63)

Вважаючи рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-XII від 09.04.1992 р. (далі - Закон №2262-XII, у редакції чинній на час виникнення спірних відносин).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" та розпочато ліквідацію органів міліції.

29.12.2015 р. набрав чинності Закон України від 23.12.2015р. № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким, зокрема, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (далі - Закон № 900-VIII, у редакції чинній на час виникнення спірних відносин).

Також Законом №900-VIII внесено зміни до п. 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із положенням ст. 102 Закону України “Про Національну поліцію” пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 р. № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ (далі - Постанова № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 р.).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45, який набрав чинності 20.02.2008 р.).

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 р. у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції (далі - постанова КМУ № 103) .

Згідно із ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення постанови Кабінету Міністрів України №103 та внесені нею зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 5 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови №103 визначено перерахувати з 01.01.2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 р. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р.; з 01.01.2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Судом встановлено, що після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" довідка від 26.07.2017 р. № 13/4292 на ім'я ОСОБА_4, яка була направлена відповідачу у 2017 році, є недійсною.

З огляду на вказані обставини, ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім'я ОСОБА_4 від 14.03.2018 р. № 13/4292, яка була направлена до відповідача для проведення перерахунку пенсії та долучення до його пенсійної справи.

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 14.03.2018 р. № 13/4292, виданою на ім'я ОСОБА_4, відповідно, постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, від 11.11.2015 р. № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р. за прирівняною посадою поліцейського “заступник начальника ВП” до посади на день звільнення із служби “заступник начальника-начальник слідчого відділення Новоселицького РВ” становить 8699,76 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3250,00 грн, підполковник міліції/підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби 45 % - 2452,50 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн, премія 5,74% - 472,26 грн (а.с. 74).

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 р. у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та від 21.02.2018 р. № 103, а саме - належним чином засвідчену копію протоколу перерахунку пенсії віл 12.04.2018 р. за пенсійною справою №N/А4292-МВС, згідно з якою пенсія перерахована з 01.01.2016 р., розмір пенсії (з надбавками) становить 5567,85 грн.

У судовому засіданні представник відповідача стверджував та підтверджується матеріалами справи, що 17.04.2018 р. позивачу виплачено частину перерахованої пенсії в сумі 10509,08 грн. Наведена обставина не заперечувалася представниками позивача в судовому засіданні.

Крім того, представник відповідача вказував, що сума перерахованої позивачу пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. буде виплачуватися в порядку встановленому Постановою № 103.

Отже, перерахунок пенсії позивачу відповідачем здійснено з 01.01.2016 р. у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 14.03.2018 р. № 13/4292 та у відповідності до вимог діючих нормативно - правових актів - Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 та від 21.02.2018 р. № 103.

Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження відповідачем нечинності довідки від 26.07.2017 р. №13/4292 внаслідок неправильного врахування розміру премії.

Необхідно зазначити, що об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 26.07.2017р. № 13/4292. Таке право позивача на перерахунок пенсії визначено ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення в позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 р. у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996 р., якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005 р.) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 р. у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 р. у справі №21-977во10, від 03.12.2010 р. у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 17.03.2004 р. № 7-рп/2004, від 01.12.2004 р. № 20-рп/2004, від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, у рішенні від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

З огляду на наведене, дійсно, бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України № 988 та довідки № 13/4292 від 26.07.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області, мала протиправний характер, і відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії листом від 01.02.2018 р. № 66/Ш-11 з підстав відсутності фінансування, діяв протиправно.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, право на захист можна визначити як надану правомочній особі можливість застосування заходів правоохоронного характеру для відновлення її порушених прав чи таких, що оспорюються.

Право на захист є самостійним суб'єктивним правом, яке з'являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання і реалізується в межах охоронюваних правовідносин, які виникли при цьому.

Відтак, захист порушених прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто передбачає наявність встановленого факту їх порушень. Пункт 1 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачає що, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Системний аналіз наведених норм КАС України свідчить, що судовий захист прав, свобод або інтересів шляхом повного чи часткового задоволення адміністративного позову, можливий виключно щодо інтересу, порушеного протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень за наявності між ними та порушенням причинно-наслідкового зв'язку умови порушення її прав.

Отже, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

У розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 14.03.2018 р. № 13/4292 жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 26.07.2017 р. № 13/4292. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення в позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві - набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання Ліквідаційною комісією УМВС України у Чернівецькій області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.

Суд зазначає, що Постанова №103 на час вирішення справи позивачем не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою №45 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., суд зазначає, що таке право надано Кабінету Міністрів України ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу, що предметом позову у справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши у квітні 2018 р. перерахунок позивачу пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов'язок.

В той же час, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі, відтак, не є перешкодою для оскарження позивачем, у разі незгоди, в судовому порядку.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, у задоволенні позову позивачу відмовлено повністю, та за відсутності понесення відповідачем судових витрат, судом розподіл судових витрат не проводиться.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Суддя В.К. Левицький

Повне судове рішення складено 17.05.2018 р.