Рішення № 74072986, 03.04.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
808/695/18
Номер документу
74072986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 квітня 2018 року Справа № 808/695/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., при секретарі судового засідання Фесик А.В., розглянув в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу

позову ОСОБА_1

до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області

про зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі- відповідач), в якому позивач просить:

-зобов’язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням включення до складу грошового забезпечення з якого призначається пенсія, суми індексації , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, які були йому нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зазначених у довідках Мелітопольської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №53, Бердянської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №4770/10/05-035 про додаткові види грошового забезпечення з 01.11.2017.

В обґрунтуванні позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідач безпідставно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідок Мелітопольської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №53, Бердянської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №4770/10/05-035 про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням індексації заробітної плати, виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 05.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 03.04.2018.

20.03.2018 відповідачем було надано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач зазначає, що дії Пенсійного фонду є правомірними, Вважає, що з 01.01.2018 всі пенсії перераховані з врахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою. Види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії з 01.01.2018 чітко визначені постановою Кабінету Міністрів України №103 і не включають суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. В задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах державної податкової служби та з 2014 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 без врахування всіх сум з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування з дня призначення пенсії.

23.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію із включенням до грошового забезпечення, з якого нараховано пенсію, суми з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №53 та довідки Бердянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 20.07.2017 №4770/10/05-035.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 08.11.2017 року № 1074/М-9 у перерахунку пенсії позивачу відмовлено, оскільки ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, врахування в розмір грошового забезпечення позивача пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації чинним законодавством не передбачено.

Не погоджуючись із відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії позивач звернувся до суду із цим позовом.

Правовідносини в даному випадку врегульовані Конституцією України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ЗУ «Про оплату праці», нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим ( спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положеннями ч.2 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей встановлено, що пенсії обчислюються, зокрема, з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяців перед звільненням.

Згідно із довідками Мелітопольської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №53, Бердянської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №4770/10/05-035 про додаткові види грошового забезпечення підтверджено, що позивачем фактично отримані у складі грошового забезпечення (заробітної плати) суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, які були нараховані позивачу за останні 24 місяці перед звільненням.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 1788-XII від 5 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Дана правова позиція висловлена Верховним Судом України в рішенні від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Індексація грошового забезпечення здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення).

Згідно з підпунктом 2.2.7. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати (грошового забезпечення) входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною грошового забезпечення.

Виходячи з вищевказаних норм, такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, та на вирішення соціально-побутових питань, індексації па заробітну плату - це винагорода за виконану роботу, та відноситься до фонду заробітної плати у вигляді інших заохочувальних і компенсаційних виплат, має системний характер.

Тобто, пенсійний орган за наявності відповідних документів з такими даними мав здійснити перерахунок з урахуванням матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, а тому в цій частині позов слід задовольнити.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.-т Соборний, б.158 Б, ідентифікаційний код 204900012) здійснити ОСОБА_1 (70628, Запорізька область, Пологівський район, с. Федорівка, вул. Молодіжна, 16, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок пенсії з урахуванням включення до складу грошового забезпечення з якого призначається пенсія, суми індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, які були йому нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зазначених у довідках Мелітопольської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №53, Бердянської об’єднаної ДПІ ГУДФС в Запорізькій області від 20.07.2017 №4770/10/05-035 про додаткові види грошового забезпечення починаючи з 01.11.2017.

Присудити на користь ОСОБА_1 (70628, Запорізька область, Пологівський район, с. Федорівка, вул. Молодіжна, 16, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.-т Соборний, б.158 Б, ідентифікаційний код 204900012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Суддя Н.В.Стрельнікова