Рішення № 74072769, 15.05.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
814/2440/17
Номер документу
74072769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р. № 814/2440/17 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому проваджені адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55200

до відповідача:Миколаївського обласного центру зайнятості, вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправними та скасування наказу від 11.09.2017р. № 171-23, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Миколаївського обласного центру зайнятості (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати наказ № 171-23 від 11.09.2017 року "Про внесення змін до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 року № 285", який видано Миколаївським обласним центром зайнятості та зобов'язати відповідача затвердити головою ліквідаційної комісії директора (керівника) Первомайського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1;

- визнати протиправним та скасувати наказ Миколаївського обласного центру зайнятості № 212-23 від 16.11.2017 року "Про внесення змін до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 року № 285" в частині призначення головою ліквідаційної комісії Первомайського МРЦЗ начальника відділу ОСОБА_2".

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що оскаржувані накази Миколаївського обласного центру зайнятості є протиправними, оскільки не відповідають правовому акту вищої юридичної сили - Наказу Міністерства соціальної політики України "Про затвердження Положення про державну службу зайнятості" від 28.12.2016р. № 1543, порушують нормальне функціонування Первомайського МРЦЗ, ставить під сумнів законність здійснення ним своїх повноважень, прийнятих рішень центром, у тому числі щодо виплати безробітним допомоги по безробіттю, здійснення господарської діяльності, а тому підлягають скасуванню.

Відповідач заперечув проти позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач зазначив, що Миколаївський ОЦЗ є правонаступником майна, прав та обов'язків базових центрів зайнятості. Відповідно до наказу Миколаївського ОЦЗ від 09.11.2017 № 204-23 "Про створення філій Миколаївського обласного центру зайнятості та затвердження їх Положень" з урахуванням листа - погодження Державної служби зайнятості від 30.10.2017 № 33/03/6004-17 відповідачем створено Первомайську міськрайонну філію Миколаївського обласного центру зайнятості. Враховуючи, що Первомайський МРЦЗ реорганізується шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ, то управлінські функції керівника Первомайського РЦЗ, щодо якого прийнято рішення про припинення, є лше у голови комісії з припинення юридичної особ та її заступника, повноваження директора центру зайнятості, як керівника, при цьому припиняються.

Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження.

Відповідно до приписів ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 26.10.2016 року № 194 "Про реорганізацію базових центрів зайнятості Миколаївської області" розпочата реорганізація базових центрів зайнятості Миколаївської області шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ.

Наказом Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 № 285 "Про заходи у зв'язку з припиненням юридичних осіб" були призначені голови комісій з припинення юридичних осіб у кожному базовому центрі зайнятості Миколаївської області, з повідомленням про дані управлінські заходи державного реєстратора.

Відповідно до підпункту 5 пункту 8 Розділу IV Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 15.12.2016 № 1543 (надалі - Положення № 1543) та підпункту 5 пункту 12 Положення про Миколаївський ОЦЗ, затвердженого наказом Державної служби зайнятості від 15.06.2017 року № 80 (надалі - Положення № 80) директор регіонального центру зайнятості приймає рішення щодо утворення та ліквідації міських, районних, міськрайонних і районних у містах філій регіонального центру зайнятості в межах затвердженої граничної чисельності працівників регіонального центру зайнятості за погодженням з Центральним апаратом Служби, затверджує структуру та штатний розпис таких філій.

Головою комісії з припинення юридичної особи - Первомайського МРЦЗ було призначено ОСОБА_3, заступника директора Первомайського МРЦЗ.

Згідно з частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, припиняються повноваження керівника юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про припинення (за умови, що такого керівника не включено до складу відповідної комісії з припинення юридичної особи).

Тобто, управлінські функції керівника Первомайського МРЦЗ, щодо якого прийнято рішення про припинення, є лише у голови комісії з припинення юридичної особи та її заступника, повноваження директора центру зайнятості, як керівника, при цьому припиняються.

Право підписувати документи та представляти інтереси юридичної особи, що припиняється, надається голові комісії (у разі її відсутності з поважних причин - заступнику голови комісії) з моменту його затвердження до дня внесення запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

У вересні 2017 року ОСОБА_3 звільнилася з займаної посади. На посаду заступника директора Первомайського МРЦЗ було прийнято ОСОБА_4 (наказ Миколаївського ОЦЗ від 11.09.2017 № 294-к). До виконання посадових обов'язків вона приступила з 12.09.2017р. Наказом від 11.09.2017р. № 171-23 було внесено зміни до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016р. № 285, яким Головою комісії з припинення юридичної особи було призначено ОСОБА_4, яка приступила до своїх повноважень як Голова комісії з припинення юридичної особи з 12.09.2017р.

Для здійснення своїх повноважень голова комісії у своїй діяльності використовує бланки базового центру зайнятості, здійснює керівництво роботою всіх працівників центру зайнятості, з метою виконання основних функцій, покладених на центр зайнятості, а також забезпечує контроль за ефективним, економним, раціональним використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до Положення про Первомайський міськрайонний центр зайнятості, затвердженого наказом Миколаївського ОЦЗ від 30.06.2017 №112-23 «Директор Первомайського МРЦЗ може мати заступників. Заступників директора та заступників директора - начальників відділів призначає на посади директор Миколаївського ОЦЗ за поданням директора Первомайського МРЦЗ». Як зазначалось вище, спочатку Головою комісії з припинення юридичної особи було призначено ОСОБА_3 - заступника директора Первомайського МРЦЗ, яка згодом звільнилась. Потім наказом Миколаївського ОЦЗ від 11.09.2017 № 294-к ОСОБА_4 було призначено з 12.09.2017 року Головою комісії з припинення юридичної особи.

Враховуючи, що на час розгляду справи триває процедура реорганізації Первомайського МРЦЗ шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ, то створені комісії з припинення юридичної особи та призначені голови комісій з припинення юридичних осіб у кожному базовому центрі зайнятості Миколаївської області, до яких відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України переходять управлінські справи юридичної особи. Тому відповідне подання повинне подаватися Головою комісії з припинення юридичної особи, так як повноваження органів управління юридичної особи, що діяли відповідно до установчих документів (повноваження директора Первомайського МРЦЗ) припиняються.

Отже, подання на призначення на посаду заступника директора Первомайського МРЦЗ ОСОБА_4 було подано до Миколаївського ОЦЗ заступником голови комісії з припинення юридичної особи ОСОБА_2, так як Голова комісії з припинення юридичної особи ОСОБА_3 знаходилася у щорічній відпустці.

Так як, в базових центрах зайнятості була розпочата процедура реорганізації шляхом приєднання до Миколаївського ОЦЗ, були призначені голови комісій з припинення юридичних осіб у кожному базовому центрі зайнятості Миколаївської області, з повідомленням про дані управлінські заходи державного реєстратора.

Як зазначалось вище,відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України, до комісії з припинення юридичної особи з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Тому, Наказом Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 № 285 «Про заходи у зв'язку з припиненням юридичних осіб» призначені Голови комісії з припинення юридичної особи. А ОСОБА_1 не було призначено головою комісії з припинення Первомайського МРЦЗ та не включено до складу відповідної комісії з припинення юридичної особи.

Твердження позивача, що у директора Первомайського МРЦЗ та Голови комісії з припинення юридичної особи ідентичні повноваження не є вірним, так як управлінські функції керівника Первомайського МРЦЗ, щодо якого прийнято рішення про припинення, є лише у голови комісії з припиненя юридичної особи та її заступника - у ОСОБА_2 згідно наказу Миколаївського обласного центру зайнятості № 212-23 від 16.11.2017 року "Про внесення змін до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 року № 285" в частині призначення головою ліквідаційної комісії Первомайського МРЦЗ начальника відділу ОСОБА_2".

Відповідно до ст. 5 КАС Україна кожан особа має право в порядку встановленому Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням діє чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є вирішення спорів з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України зазначається, що у позовні заяві повинно бути обґрунтовано порушення оскаржуваним рішенням, прав, свобод або інтересів позивача.

Відповідно до п. 19 ст. 4 КАС України - індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийнятий) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

В цьому випадку, судом встановлено, що накази відповідача № 171-23 від 11.09.2017 року "Про внесення змін до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 року № 285", № 212-23 від 16.11.2017 року "Про внесення змін до наказу Миколаївського ОЦЗ від 08.11.2016 року № 285", які оскаржує позивач, є індивідуальними актами суб'єкта владних повноважень.

Спірні накази не породжують, не змінюють та не припиняють прав та обов'язків позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржувані накази не порушує прав, свобод та інтересів позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Миколаївського обласного центру зайнятості (вул. Нікольська, 68, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 03491441) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов