
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/4802/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, в складі, головуючий суддя Гавдик З.В., суддів Ланкевич А.З., Мартинюк В.Я., в секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за
позовом ОСОБА_1, - не прибула ОСОБА_2, представник – ОСОБА_3 ОСОБА_4, - не прибуладо Державної Казначейської служби України, представник – ОСОБА_5 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, представник – не прибувпро визнання протиправною бездіяльність
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просили визнати протиправною бездіяльність Державної Казначейської Служби України щодо списання коштів з відповідних рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері Казначейського обслуговування бюджетних коштів з врахуванням закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» на користь позивачів.
Ухвалою суду від 29.01.2018 року позовні вимоги ОСОБА_6 залишено без розгляду.
Позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що Дрогобицьким міськрайонним судом видано виконавчі листи № 442/1608/14-ц від 17.12.2014 року, № 442/9713/14-ц від 26.01.2016 року, № 442/1333/14-ц від 21.10.2014 року про стягнення з Дрогобицької районної лікарні №5 на користь позивачів заборгованості по заробітній платі.
За відповідним поданням Дрогобицького міськрайонного відділу суду ДВС ГТУЮ у львівської області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду від 27.07.2016 року по справі №442/2067/16-ц встановлено спосіб і порядок виконання зазначених виконавчих листів, шляхом списання коштів з врахуванням Закону України «Про гарантії держави щодо виконавчих судових рішень».
Позивачі зазначають, що відповідач ухиляється від перерахування встановлених судом коштів позивачам, оскільки повторно отримавши виконавчі докумети на початку квітня 2017 року і на протязі трьох місяців не виконав їх.
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилися, подали 02.02.2018 року суду заяву, в якій позовні вимоги підтримали, просили позов задоволити в повному обсязі.
Представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду додаткові пояснення, просив позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позивних вимог заперечив з підстав, що з метою вжиття відповідних заходів щодо виконання виконавчих документів Казначейством такі були скеровані до відповідного органу казначейства за місцем знаходження боржника. Дрогобицьким управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області було скеровано відповідні листи про вжиття заходів на забезпечення виконання виконавчих документів, зокрема до Дрогобицького територіального медичного об’єднання та Дрогобицької районної ради. Згідно відомостей ЄДРПОУ організаційно-правова форма боржника, Дрогобицької районної лікарні №5 є комунальна організація (установа, заклад), що унеможливлює застосування Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», оскільки держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства. Таким чином, зважаючи на вищезазначені дані обставини унеможливлюють виконання Казначейством виконавчих листів Дрогобицького міського суду про стягнення коштів на користь позивачів у спосіб встановлений ухвалою від 27.07.2016 року з врахуванням Закону України «Про гарантії держави щодо виконавчих судових рішень».
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 09 січня 2018 року відкрито провадження у справі, 07 березня 2018 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Судом встановлені наступні обставини:
Згідно виконавчого листа №442/1608/14-ц виданого Дрогобицьким міськрайонним судом від 17.12.2014 року стягнуто з Дрогобицької районної лікарні № 5 на користь ОСОБА_2 заборгованість по заборгованість платі загальною сумою 56915,25 грн.
Згідно виконавчого листа №442/9713/14-ц виданого Дрогобицьким міськрайонним судом від 26.01.2016 року стягнуто з Дрогобицької районної лікарні № 5 на користь ОСОБА_4 заборгованість по заборгованість платі загальною сумою 61238,31 грн.
Згідно виконавчого листа №442/1333/14-ц виданого Дрогобицьким міськрайоннимсудом від 21.10.2014 року стягнуто з Дрогобицької районної лікарні № 5 на користь ОСОБА_1 заборгованість по заборгованість платі загальною сумою 43908,70 грн.
Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27.07.2016 року № 442/2067/16-ц встановлено спосіб і порядок виконання вищевказаних виконавчих документів, а саме: встановити спосіб і порядок виконання шляхом списання коштів з рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів з врахуванням Закону України «Про гарантії держави щодо виконавчих судових рішень».
27.03.2017 року листом № В-3/09-13/541 Дрогобицького міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Львівській області повторно надіслано до Державної казначейської служби України до виконання виконавчі листи Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області № 442/1608/14-ц від 17.12.2014 року, № 442/9713/14-ц від 26.01.2016 року, № 442/1333/14-ц від 21.10.2014 року про стягнення з Дрогобицької районної лікарні №5 на користь позивачів заборгованості по заробітній платі.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачі вважають бездіяльність відповідача протиправною, оскільки відповідач ухиляється від перерахунку встановлених судом коштів позивачам.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Докази надані сторонами, встановлюють наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом враховуються аргументи наведені позивачами з наступних підстав:
Частиною 2 статті 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Статтею 1 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VІ, зазначено, що даним законом встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.
Пунктом 1 статті 3 цього ж Закону, встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частини 2, 4 ст. 3 цього ж Закону, передбачають, що стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду; перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
27.03.2017 року листом № В-3/09-13/541 Дрогобицького міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Львівській області надіслано до Державної казначейської служби України до виконання виконавчі листи Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області № 442/1608/14-ц від 17.12.2014 року, № 442/9713/14-ц від 26.01.2016 року, № 442/1333/14-ц від 21.10.2014 року про стягнення з Дрогобицької районної лікарні №5 на користь позивачів заборгованості по заробітній платі.
Відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів перерахування на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 встановлених коштів на підставі виконавчих листів Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області № 442/1608/14-ц від 17.12.2014 року, № 442/9713/14-ц від 26.01.2016 року, № 442/1333/14-ц від 21.10.2014 року, протягом трьохмісячного строку встановленого Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Зважаючи на положення частини 4 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд дійшов висновку, що відповідачем порушено граничні строки виконання виконавчих листів Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області № 442/1608/14-ц від 17.12.2014 року, № 442/9713/14-ц від 26.01.2016 року, № 442/1333/14-ц від 21.10.2014 року, що свідчить про бездіяльність відповідача.
Таким чином, позовні вимоги позивачів про визнання протиправною бездіяльності Державної Казначейської Служби України щодо списання коштів з відповідних рахунків центрального органу виконавчої влади підлягають задоволенню.
З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Мотиви застосування вказаних норм наступні: зазначені норми встановлюють підстави, порядок та строки перерахування коштів.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (82100, АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (82100, АДРЕСА_2), ОСОБА_4 (82100, Львівська область, Дрогобицький район, с. Брониця, вул. Шевченка,12) до Державної Казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Уповноваженого Верховної Ради України (01008, м. Київ, вул. Інститутська,21/8) про визнання протиправною бездіяльність - задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної Казначейської Служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) щодо списання коштів в відповідних рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері Казначейського обслуговування бюджетних коштів з врахуванням Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної Казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 640,00 грн. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної Казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, АДРЕСА_2) 640,00 грн. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної Казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3, Львівська область, Дрогобицький район, с. Брониця, вул. Шевченка,12) 640,00 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено у повному обсязі 17.05.2018 року.
Головуючий суддя Гавдик З.В.
Суддя Ланкевич А.З.
Суддя Мартинюк В.Я.