
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/789/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.
секретар судового засідання Сільник Н.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Зубович-Яворської О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною дії Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова протиправними, щодо відмови у переведенні її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 14.12. 2017 року ОСОБА_1 повторно звернулась в управління щодо права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого батька ОСОБА_5 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1), який одержував пенсію по інвалідності - інвалід I групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідь на звернення, у якій обґрунтовано відсутність законних підстав переведення на пенсію по втраті годувальника надана управлінням 26.12.2017 року за №610/Б-9/ЗЛЗ/10-37. На даний момент позивач отримує пенсію за віком і вважає, що має повне право переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, вказаних в позовній заяві та відповіді на відзив, просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, подав письмовий відзив, зазначає, що до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону. Такі документи Позивачкою в управління не надавались. 31.01. 2018 року ОСОБА_1 повторно звернулась в управління щодо правильності пенсійного забезпечення. Відповідь на звернення, після перевірки матеріалів пенсійної справи Позивачки, надана управлінням 16.02.2018 року за №74/Б-9/ЗЛЗ/10-37. Акт від 13.12.2012 року, виданий ЛКП «Богданівка» ОСОБА_1, не може розглядатись управлінням, як підстава для переведення на пенсію по втраті годувальникаю. Абзацом другим пункту 1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону визначено, що з 1 січня 2005 р. набрав чинності п. 2 ст. 14 Закону щодо сплати страхових внесків страхувальниками за осіб, зазначених п.8, 11, 13, 14 ст. 11 Закону. Час догляду, починаючи з 01.01.2005, зараховується до страхового стажу виключно за умови отримання відповідної допомоги або компенсації в органах соціального захисту. У відповіді на відзив, ОСОБА_1, обгрунтовуючи своє право на пенсію по втраті годувальника, вказує зокрема на ч.1 ст.10 (Право вибору пенсійних виплат) ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.30, 31 (Члени сім»ї, які мають право на пенсію по втраті годувальника) ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", однак незрозуміло до якої саме категорії осіб відносить себе Позивачка.
В судовому засіданні представник відповідача відзив підтримав, просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 відкрито спрощене провадження у справі.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 12 квітня 2018 року.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 суд закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду.
Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 19.07.2017 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність законних підстав для її переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Не погодившись із вказаним рішенням ОСОБА_1 оскаржила його до суду.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 25 вересня 2017 року у справі №462/3620/17 в позові ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 Постанову Залізничного районного суду м. Львова від 25 вересня 2017 року у справі № 462/3620/17 скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено, з підстав викладених в мотивувальній частині постанови.
В постанові від 06.12.2017 колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду вказала, що позивачем не дотримано порядок звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника, а тому в позові слід відмовити, що не позбавляє права позивача на звернення до пенсійного органу, з належно оформленими документами.
14.12.2017 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого батька ОСОБА_5 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1), який одержував пенсію по інвалідності - інвалід I групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26.12.2017 року Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова надало відповідь на звернення за №610/Б-9/ЗЛЗ/10-37, у якій обґрунтовано відсутність законних підстав переведення на пенсію по втраті годувальника.
Не погодившись із вказаним рішенням ОСОБА_1 оскаржила його до суду.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Згідно з статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Відповідно до частини 2 статті 36 цього Закону непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
Частиною 3 статті 36 цього Закону встановлено, що до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Крім вищезазначених осіб право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника також мають усиновлені діти нарівні з рідними дітьми; пасинок і падчерка, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.
Положення цього Закону, що стосуються сім'ї померлого, відповідно поширюються і на сім'ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.
Статтею 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено коло осіб, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Отже, право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімї загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні.
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається : непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення , конфузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Статтею 30 цього Закону встановлено, що непрацездатними членами сімї є, зокрема, діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема діти, які не мають (і не мали) своїх сімей.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N 1566/11846 (у редакції Постанови правління ПФУ 07.07.2014 №13-1) далі - Порядок) встановлено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п. 2.3. до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи і не заперечується самим позивачем і його представником, що такі документи позивачем в управління після прийняття постанови 06.12.2017 Львівським апеляційним адміністративним судом не надавались.
31.01. 2018 року ОСОБА_1 повторно звернулась в управління щодо правильності пенсійного забезпечення.
Однак, і до цього звернення позивачем не подано документів, що передбачені Порядком.
Відповідь на звернення після перевірки матеріалів пенсійної справи Позивача надана управлінням 16.02.2018 року за №74/Б-9/ЗЛЗ/10-37.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подається довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.
Відповідачем правомірно не взято до уваги Акт від 13.12.2012 року, виданий ЛКП «Богданівка» ОСОБА_1, як підстава для переведення на пенсію по втраті годувальника, оскільки згідно з Порядком це має бути не Акт, а довідка про склад сім'ї та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.
Крім того, суд наголошує, що вказаний Акт складено ще 13.12.2012 року.
Судом встановлено, що жодних документів, які передбачені Порядком та на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2017 ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова не надано.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що працівники управління відмовилися приймати в неї документи, оскільки жодних доказів намагання подати документи і відмов працівників їх прийняти, суду не надано.
Нічого не змогла пояснити суду і позивач на запитання суду, чому відповідні документи ОСОБА_1 не направила до управління поштою.
Крім того, суд зауважує, що ОСОБА_1 не оскаржувала до суду дії чи бездіяльність Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у прийнятті в неї документів, які передбачені Порядком.
Суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N 1566/11846 (у редакції Постанови правління ПФУ 07.07.2014 №13-1), а тому в позові слід відмовити.
Відповідно не підлягає до задоволення вимога про зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, яка є похідною з вимогою визнати дії відповідача протиправними.
При цьому суд зауважує, що це позбавляє права позивача на звернення до пенсійного органу, з належно оформленими документами.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно зі ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що дії Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника є правомірними, а тому позов до задоволення не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при відмові у задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 17.05.2018.
Суддя Р.М. Брильовський