Рішення № 74072605, 18.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
803/738/18
Номер документу
74072605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/738/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що позивач є інвалідом війни 2 групи безстроково, перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності з 03 січня 2006 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що він має право на пенсію по інвалідності згідно з статтею 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленої частиною 3 статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" та статтею 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а тому 20 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив прийняти рішення та призначити йому пенсію відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Про те листом №311/ж-01 від 29 березня 2018 року позивачу надана відповідь, що згідно з статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії по інвалідності призначаються для інвалідів 2-ої групи в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку), тому розмір його пенсії з 01 жовтня 2017 року складає 3702,62 грн., з урахуванням інших складових (підвищень, допомог). Відмову відповідача призначити пенсію відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, здійснивши її перерахунок, позивач вважає неправомірною, та такою що порушує його право на соціальний захист та отримання пенсії у більшому розмірі. Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не призначення йому пенсії відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зобов’язати Камінь-Каширське об’єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити йому пенсію, як інваліду війни 2-ої групи, відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з 20 березня 2018 року.

У відзиві відповідач позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Заява про переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії до Управління не подавалася. Заявою від 20 березня 2018 року ОСОБА_1 просить прийняти рішення та призначити йому пенсію відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням інших доплат та виплат, передбачених для інвалідів війни чинним законодавством. Отже ОСОБА_1 у своїй заяві та позовних вимогах не висловив бажання перейти на інший вид пенсії, а фактично просить змінити порядок нарахування пенсії, який не передбачений чинним законодавством. З врахуванням викладеного просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про спонукання призначити та перерахувати пенсію відмовити повністю.

Дослідивши докази та письмові пояснення, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни 2 групи безстроково, перебуває на пенсійному обліку у Камінь-Каширському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності з 03 січня 2006 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

20 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Камінь-Каширського об’єднаного управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області в якій просив прийняти рішення та призначити йому пенсію відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням інших доплат та виплат, передбачених для інвалідів війни чинним законодавством.

Листом №311/ж-01 від 29 березня 2018 року позивачу надана відповідь, що згідно з статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії по інвалідності призначаються для інвалідів 2-ої групи в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку), тому розмір його пенсії з 01 жовтня 2017 року складає 3702,62 грн., з урахуванням інших складових (підвищень, допомог).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення", мінімальний розмір пенсії особам, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконання інтернаціонального обов’язку , а також громадянам, яких необгрунтовано було піддано політичним репресіям і в подальшому реабілітовано, інвалідність яких пов’язана з репресіями, встановлюється:

інвалідам І та ІІ груп – у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком;

інвалідам ІІІ групи – у розмірі півтори мінімальних пенсій за віком.

Статтею 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не визначено поняття "мінімальний розмір пенсії за віком" про те у статті 19 цього Закону зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості.

Згідно з посвідченням серії Є №107597 ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.

Відповідно до довідки №039987 МСЕК, причина інвалідності ОСОБА_1 – травма отримана при виконанні обов’язків військової служби.

Отже, ОСОБА_1, як інвалід війни, має право на отримання пенсії за інвалідністю, як за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і за Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсії внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов’язку.

Таким чином, зазначеною нормою визначено право позивача обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час проведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Згідно пункту 4.1 постанови Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року "Про Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документі, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 заяву про переведення на інший вид пенсії до Управління не подавав. Заявою від 20 березня 2018 року ОСОБА_1 просить прийняти рішення та призначити йому пенсію відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням інших доплат та виплат, передбачених для інвалідів війни чинним законодавством. Отже ОСОБА_1 у своїй заяві та позовних вимогах не висловив бажання перейти на інший вид пенсії, а фактично просить змінити порядок нарахування пенсії, який не передбачений чинним законодавством.

З врахуванням викладеного у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про спонукання призначити та перерахувати пенсію слід відмовити.

Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (44666, с.Боровичі, вул. Ярмолюка,5 , Маневицький район, Волинська область, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Камінь-Каширського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 44500, м. Камінь-Каширськ, вул.1-го Травня, 1-а Волинської обл. код ЄДРПОУ 41248058) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.Д. Ковальчук