Рішення № 74072603, 18.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
818/1563/18
Номер документу
74072603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2018 р. Справа №818/1563/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі- позивач, ОСОБА_1І.) звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 оборони України (далі – відповідач), в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, якій встановлена інвалідність 2 групи з 05.08.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов’язати відповідача повторно розглянути заяву та додані до неї документи та прийняти рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, як особі, якій встановлена інвалідність 2 групи з 05.08.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного із виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 1976 по 1978 рік проходив строкову військову службу. З січня по квітень 1990 року був призваний на спеціальні збори та знаходився на виконанні службового завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 14.09.2017 Сумською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. 05.08.2017 позивачу було встановлено 2 групу інвалідності, у зв’язку із чим виникло право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Однак відповідачем було відмовлено у виплаті такої допомоги, у зв’язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 18.04..2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

07.05.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву від ОСОБА_2 оборони України, в якому відповідач проти позову заперечує, зазначає, що у позивача відсутнє право на отримання допомоги, оскільки інвалідність була встановлена пізніше ніж три місяці після закінчення зборів, що не відповідає нормам Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975. Інвалідність встановлена позивачу у 2017 році, а на зборах позивач перебував в період з 12.01.1990 по 16.04.1990. Таким чином позивач не має право на отримання одноразової допомоги.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 був призваний на спеціальні збори у військову частину 61753, збори проходили з 12.01.1990 по 16.04.1990р.р. під час яких приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Дані обставини підтверджуються матеріалами справи, зокрема, відомостями із військового квитка позивача, архівною довідкою з Галузевого державного архіву ОСОБА_2 оборони України від 30.01.2015 №14.01-28/626/06, довідкою від 17.04.1990р. №476, довідкою від 17.04.1990р. № 477, посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При виконанні обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримав дозу опромінення 4,896бєр.

Згідно з висновком Центральної військово-лікарської комісії від 14.06.2017 встановлено, що захворювання позивача були пов'язані з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується відповідним витягом із протоколу засідання № 1704 від 14.06.2017.

Відповідно до довідки МСЕК від 05.08.2017 серії 12ААА №669625 за результатами огляду позивачу встановлено безтерміново II групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач звернувся до ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України та Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги з заявою, в якій просив призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, як інваліду II групи, захворювання якого пов’язано з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС (а.с. 29). До заяви позивачем було додано всі необхідні документи.

ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України від 26.01.2018 №248/3/6/284 позивача повідомлено, що отримав інвалідність у 2017році, тобто після терміну, встановленого п.п.3 п.6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвр. Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), яка набрала чинності 24.01.2014 року.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Пунктом 3 Порядку № 975 передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Предметом спору у цій справі є вимога визнати протиправною відмову у виплаті одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи та зобов’язання повторно розглянути заяву позивача щодо отримання ним одноразової допомоги.

На день звернення позивача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги на підставі статей 16-1, 16-2, 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" після отримання інвалідності 05.08..2017, діяв Порядок № 975, а тому саме його належить застосовувати у спірних правовідносинах.

Згідно пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Відповідно до пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

На час звернення позивача у 2017 року порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", врегульований наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в ОСОБА_2 оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" (далі - Наказ №530).

Пунктом 1.1 Наказу № 530 передбачено, що даним Положенням визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві"

Відповідно до п. 4.6 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня - обласних військових комісаріатів, військових частин, та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України (п.4.10 Наказу № 530).

Пунктом 12-13 Порядку № 975 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що прийняття рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової допомоги є виключною компетенцією ОСОБА_2 оборони України, а не ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України, на який покладено обов'язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (ОСОБА_2 оборони) розпорядниками нижчої ланки.

За таких обставин, суд вважає, що розгляд заяви позивача відбувся без дотримання процедури, визначеної Порядком № 975 та Наказом № 530, оскільки будь-яке рішення з даного питання ОСОБА_2 оборони України не приймалося, а лист ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України від 26.01.2018 № 2448/3/6/284 не можна розцінювати як рішення ОСОБА_2 оборони України про результати розгляду звернення позивача.

Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб’єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.

В даному випадку, позивач просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 оборони України щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової допомоги, та зобов’язання повторно розглянути заяву позивача.

Натомість суд вважає такі вимоги їх передчасними, оскільки будь-яке рішення по заяві позивача ОСОБА_2 оборони України не приймалося, заява не розглянута уповноваженим органом, висновки, викладені в листі ОСОБА_3 фінансів ОСОБА_2 оборони України від 26.01.2018 №248/3/6/284 не можуть бути визнані обґрунтованими та правомірними, оскільки дані висновки не покладені в основу рішення щодо відмови чи задоволення заяви позивача, що зобов’язано розглянути та прийняти саме ОСОБА_2 оборони України, тому вказані вимоги не підлягають задоволенню.

Отже, суд вважає за необхідне захистити право позивача шляхом зобов'язання ОСОБА_2 оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги згідно Постанови КМУ від 25.12.2013р. № 975 та прийняти відповідне рішення по суті поставлених питань.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.

Частиною 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України про визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, як особі, якій встановлена інвалідність 2 групи з 05.08.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; зобов’язати ОСОБА_2 оборони України повторно розглянути заяву та додані до неї документи та прийняти рішення про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, як особі, якій встановлена інвалідність 2 групи з 05.08.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного із виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – задовольнити частково.

Зобов'язати ОСОБА_2 оборони України розглянути заяву та додані до неї документи, подані ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, як особі, якій встановлена інвалідність 2 групи з 05.08.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного із виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прийняти відповідне рішення по суті поданої заяви.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 18.05.2018.

Суддя С.М. Гелета