Рішення № 74072532, 14.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
818/914/18
Номер документу
74072532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2018 р. Справа № 818/914/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.В.Косолап,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:

визнати неправомірними дії відповідача щодо самовільного встановлення нового (зменшеного) розміру грошового забезпечення та не проведення перерахунку пенсії;

зобов’язати відповідача забезпечити гарантії позивачеві, надані державою, а саме витребувати з Сумського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення позивача станом 01.09.2008 відповідно до наказу МО України від 28.07.2008 № 377, на 01.01.2014 відповідно до наказу МО України від 27.11.2013 № 814, на 01.01.2016 відповідно до наказу МО України від 27.01.2016 № 44;

здійснити перерахунок його пенсії з 01.09.2008, з 01.04.2012, з 01.01.2014, з 01.06.2016 відповідно до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення;

зобов’язати виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України своїм наказом вносити зміни в грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, тому зазначені накази Міністра оборони України щодо збільшення військовослужбовцям посадових окладів шляхом збільшення премії є нормативно-правовими актами України, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як такі, що змінюють розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, проте відповідач безпідставно відмовляє йому у проведенні такого перерахунку.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності об’єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказів від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814 та від 27.01.2016 № 44, оскільки вони видавались на відповідний рік та в межах видатків передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України і не стосуються осіб, які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Крім того, видання довідки про розмір грошового забезпечення на підставі наказу Міністра оборони України № 377 та № 814 не передбачено відповідно до наказу Міністра оборони України № 61. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.

Позивач звернувся з скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, якою просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 № 814, наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44. Позивачу відмовлено у відповідному перерахунку пенсії.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з підпункту 2 пункту 5 Порядку про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надати право, зокрема, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, Міністр оборони України наказом від 27.01.2016 № 44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" врегулював окремі питання виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за рахунок збільшення (зменшення) премій і у межах видатків, передбачених на грошове забезпечення військовослужбовців у 2016 році.

При цьому, в наказі зазначено, що він прийнятий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (зі змінами) і протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 3.

Накази Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814, від 27.01.2016 № 44 не є нормативно-правовими актами України, якими змінено розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що є підставою для перерахунку пенсії, так як дані накази мають індивідуальний і тимчасовий характер, а також обмежені вже передбаченими у кошторисі Міністерства оборони України видатками на грошове забезпечення військовослужбовців. Вони є відомчими документами і відповідно не є законодавчими актами, а тому дані документи не можуть бути застосовані органами Пенсійного фонду України і не можуть бути правовою підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Сторонами не надано суду доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям КМУ повідомляло Пенсійний фонд України, а останній повідомляв Головне управління ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Посилання позивача на накази Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814 та від 27.01.2016 № 44 як на підстави перерахунку його пенсії, є помилковим, оскільки вказаними наказами було встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках, вони носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а накази Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377, від 27.11.2013 № 814, від 27.01.2016 № 44 не є законодавчими актами, в самих цих наказах не визначено порядку перерахування пенсійного забезпечення колишнім військовослужбовцям, обов'язкового для виконання органами Пенсійного Фонду України, зокрема Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Сумській області, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вказаних наказів.

Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка була висловлена у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14) та від 23 грудня 2014 року (№ 21-569а14). Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 30 січня 2018 року (справа № 753/21475/16-а).

Суд визнає, що у відповідача відсутні підстави для складання та направлення списків за формою згідно із додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 до Сумського обласного військового комісаріату, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576, яким були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідному році.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що діями відповідача права позивача не порушені і адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 травня 2018 року.

Суддя М.М. Шаповал