
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 травня 2018 року Справа № 808/1037/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., при секретарі судового засідання Фесик А.В., розглянув в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя
про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії позивачці сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
-зобов’язати відповідача здійснити позивачці перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 01.01.2018 із розрахунку 90% (відсотковий розмір призначеної пенсії) всієї заробітної плати, тобто з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки №12216-08-40/08-48 від 02.11.2017 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”.
В обґрунтуванні позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно відмовлено їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Головного територіального управління юстиції у запорізькій області від 02.11.2017 №12216-08-40/08-48 про складові заробітної плати позивачки за останні 24 місяці перед звільненням з урахуванням індексації заробітної плати, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально – побутових питань, з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою суду від 02.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 02.05.2018.
26.04.2018 (вх.№13470) відповідачем було надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначає, що дії Пенсійного фонду є правомірними, оскільки позивачка отримує пенсію за віком, яка була призначена їй з 19.12.2010 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, але з 20.12.2010 позивача було переведено на пенсію за віком, розраховану згідно вимог Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723, відповідно до її заяви про проведення з одного виду пенсії на інший. Зазначає, що позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії за віком, з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої 02.11.2017 Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 №5-1, яка втратила чинність 24.03.2017 року. У зв’язку з чим, відповідач не може взяти до уваги надану довідку позивачем про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити перерахунок пенсії та включити до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, оскільки дана довідка не відповідає вимогам чинного законодавства. В задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивачу 19.12.2010 позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, але з 20.12.2010 позивачку було переведено на пенсію за віком, розраховану згідно вимог Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723, відповідно до її заяви про переведення з одного виду пенсії на інший.
09.01.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя із заявою, в якій просила перерахувати їй пенсію відповідно до довідки № 12216-08-10/08-48 від 02.11.2017 року.
Листом від 22.01.2018 року № 30/К-1 у перерахунку пенсії Шевченківським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Запоріжжя позивачці відмовлено, оскільки Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ не передбачалося включення одноразових виплат (матеріальної допомоги та індексації) при обчисленні пенсії за віком, а з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким не передбачений перерахунок пенсії державним службовцям.
Не погоджуючись із відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачка звернулась до суду із цим позовом.
Стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-ХІІ, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058 визначають виплати (доходи), що враховуються в заробітку застрахованої особи, зокрема, як суми виплат, з яких були обчислені та сплачені страхові внески.
Згідно до статті 37 спеціального Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-ХІІ (який був чинний на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 цього Закону встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У відповідності з частиною другою статті 33 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною та такою, що прийнята з формальних підстав, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд враховує, що надана позивачем довідка Головним територіальним управлінням юстиції у Запорізькій області № 12216-08-10/08-48 від 02.11.2017 року про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.06.2007 року по 31.05.2009 року містить відомості про нарахування, розмір та виплату позивачеві матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, пенсійний орган за наявності відповідних документів з такими даними мав здійснити перерахунок з урахуванням матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, а тому в цій частині позов слід задовольнити.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м.Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, б. 25-а, ідентифікаційний код 41248959) щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: 69007, м.Запоріжжя, вул. Арсенальна, буд. 27, ідентифікаційний код НОМЕР_1) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м.Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, б. 25-а, ідентифікаційний код 41248959) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: 69007, м.Запоріжжя, вул. Арсенальна, буд. 27, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 01.01.2018 року із розрахунку 90% (відсотковий розмір призначеної пенсії) всієї заробітної плати, тобто з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки №12216-08-40/08-48 від 02.11.2017 р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу».
Присудити на користь ОСОБА_1 (69007, м.Запоріжжя, вул. Арсенальна, буд. 27, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м.Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, б. 25-а, ідентифікаційний код 41248959)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.
Суддя Н.В.Стрельнікова