
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2018 р. № 814/812/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54058
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 р.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач протиправно не перерахував та не виплатив пенсію позивачу за наявності підстав для її перерахування та виплати.
Ухвалою від 02.04.2018 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Відповідач надав відзив на позов, зазначив, що пенсію позивача вже перераховано. Також відповідач вказав, що оскільки 24.02.2018 набрала чинності Постанова КМУ від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103) відповідно до якої пенсію позивача слід перерахувати з 01.01.2016, то і виплата перерахованої пенсії розпочнеться відповідно до постанови.
Ухвалою суду від 07.05.18 закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 р. - з підстав, передбачених п.8 ст.238 КАС України - у зв'язку з тим, що Управління здійснило 27.03.2018р. перерахунок пенсії позивачу.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 24.01.2005 р. призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".
29.12.15 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.15, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За таких обставин з 01.01.16 у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою КМУ №988 від 11.11.15 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Відповідно до вимог ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262) та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.08 (далі-Порядок №45), перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України.
Будь-яких дій з боку пенсіонера щодо перерахунку Порядок №45 не вимагає. Перерахунок повинен здійснюватися автоматично на підставі обміну інформації між МВС України, Мінсоцполітики України та органами Пенсійного фонду України.
В цьому випадку, такого автоматичного перерахунку пенсії ОСОБА_1 не відбулося, оскільки кожен з органів державної влади не виконав свою частину обов'язків, необхідних для перерахунку пенсії позивачу.
Лише, 27.04.2017 УМВС України в Миколаївській області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 НОМЕР_2 - за вислугу років, відповідно до якої його розмір грошового забезпечення дорівнює 6626,09 гривень.
Але, навіть після отримання зазначеної Довідки, відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача.
В березні 2018 позивач направив на адресу відповідача запит щодо надання інформації про розмір та проведення перерахунку пенсії.
16.03.18 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надало відповідь, в якій повідомило, що перерахунок та виплата будуть здійсненні відповідно до норм Постанови № 103, після уточнення розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках, наданих ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області.
Відповідно до ст.63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вирішуючи зазначену справу суд враховує, що Верховним Судом було розглянуто зразкову справу №820/6514/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72290243), спір у якій виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачем заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.02.18 по цій зразковій справі, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону № 2262.
На порушення вимог статті 51 Закону № 2262 та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивачу після надходження довідки не перерахував.
За таких обставин, суд дійшов висновку, про протиправну бездіяльність відповідача та безпідставну відмову у перерахунку йому пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення поліцейського в період з 27.04.17 по 26.03.18, оскільки відповідачем здійснено перерахунок 27.03.18р.
В цій частині позов належить задовольнити.
Хоча відповідачем станом на час розгляду справи вже здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2018р. та нарахування заборгованості з 01.01.16 відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.15, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.15 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», але при цьому не надано доказів перерахування цих коштів на адресу позивача.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст.55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться в Законі Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч.4 ст.45 перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ст.46 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст.47 Закону України Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
Таким чином, відповідно до вимог Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія це щомісячний обов'язковий платіж.
У зазначених Законах відсутня норма про те, що виплата пенсій здійснюються під умовою виділення коштів з державного бюджету, та з розстрочкою на декілька років.
Відповідно до ч.3 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
За таких обставин, суд застосовує Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.18, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ перерахованої на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 р. необхідно задовольнити.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 704,80 грн., підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54058, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 13844159) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54058, ідентифікаційний код НОМЕР_1), як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії НОМЕР_2 - за вислугу років станом на 01.01.16, в період з 27.04.17 по 26.03.18.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 13844159) щодо не виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54058, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 р., як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії НОМЕР_2 - за вислугу років станом на 01.01.16.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 13844159) здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54058, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення поліцейських станом на 01.01.2016 р.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54058, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 705,00 грн. (сімсот п'ять гривень).
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар