Рішення № 74072157, 27.04.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
760/26262/17
Номер документу
74072157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 760/26262/17

Провадження № 2-а/760/301/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року м. Київ

Солом'янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Букіна О.М.

при секретарі Кривулько С.В.

розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.11.2017 ОСОБА_1 звернулася в суд з зазначеним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зарахування стажу роботи для призначення пенсії за віком та зобов"язання призначити та виплатити пенсію за віком та просить суд:

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців у період з 30.08.1976 по 01.08.1978 протягом якого ОСОБА_1 працювала на посаді старшого рахівника у відділі соціального забезпечення виконавчого комітету Глобинської районної Ради депутатів трудящих;

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 з 18.09.2017 пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку та водночас призупинити виплату пенсії за віком, призначеної згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI;

- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 та фактично виплаченою сумою пенсії за віком, обчисленої згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI, починаючи з 18.09.2017.

Свої вимоги мотивує тим, що з травня 2014 позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначає, що 18.09.2017 звернулась до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Вказує, що листом № 58268/07 від 01.11.2017 відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії посилаючись на те, що стаж роботи позивача на посадах державного службовця складає 18 років 8 місяців 25 днів, а період роботи ОСОБА_1 з 30.08.1976 по 01.08.1978 не може бути зарахованим до стажу державної служби відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби.

Посилаючись на вказані обставини та порушення пенсійних прав, позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва 30.11.2017 відкрито скорочене провадження по справі.

Копія ухвали разом з адміністративним позовом була направлена відповідачу по справі.

15.01.2018 на адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов та клопотання про призначення справи до судового розгляду.

З заперечень представника відповідача вбачається, що проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. Зазначає, що відповідно до п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889, пунктами 10, 12 розділу XI цього Закону передбачено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993 року, зокрема, особам, які на день набрання чинності Законом № 889 мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723 від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України (пункт 12).

Зазначає, що відповідно до Закону України "Про державну службу" та записів у трудовій книжці ОСОБА_1, стаж останньої складає 18 років 8 місяців 25 днів, а тому Управління не має підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно ч. 3 ст. 30 КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Відповідно до п. 10 Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

18.09.2017 позивач звернулася до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом № 58268/07 від 01.11.2017 відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії посилаючись на те, що стаж роботи позивача на посадах державного службовця складає 18 років 8 місяців 25 днів, а період роботи ОСОБА_1 з 30.08.1976 по 01.08.1978 не може бути зарахованим до стажу державної служби відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби.

Отже, позивачу було відмовлено в переході на пенсію за віком як державному службовцю через відсутність необхідного стажу державного службовця відповідно до положень Закону України «Про державну службу».

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 1 цього Закону державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

У п.2 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889 вказано, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723 від 16 грудня 1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

В силу приписів пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889 відповідно: державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до положень ст. 37 Закон України "Про державну службу" № 3723 від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з записів трудової книжки, ОСОБА_1 з 30.08.1976 по 01.08.1978 працювала на посаді старшого рахівника у відділі соціального забезпечення виконавчого комітету Глобинської районної Ради депутатів трудящих.

Спеціальним законом, що визначає правові засади та порядок організації діяльності працівників є Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до ст. 2 Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Пунктом 2 розділу VII «Прикінцеві та Перехідні положення» ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначалося, що дія ЗУ «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

При визначенні права особи на призначення пенсії згідно із Законом про держслужбу слід за записами трудової книжки (в деяких випадках з додаванням інших документів) проаналізувати відповідність посади, яку вона обіймає, посадам, визначеним у ст. 25 Закону № 3723 та актах Кабінету Міністрів України.

Основним критерієм, за яким визначається можливість зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії згідно зі ст. 37 Закону № 3723, є встановлення за посадою, яку вона обіймає, відповідного рангу.

Згідно із записами у трудовій книжці 03.09.1976 ОСОБА_1 з 30.08.1976 зарахована на посаду старшого рахівника відділу соціального забезпечення виконавчого комітету Глобинської районної Ради депутатів трудящих та 01.08.1978 звільнена із займаної посади.

Пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 встановлено зарахування до стажу державної служби, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, ОСОБА_1 перебувала на посаді державного службовця, а відповідач протиправно відмовив зарахувати в стаж для призначення пенсії період роботи позивача на посаді старшого рахівника відділу соціального забезпечення виконавчого комітету Глобинської районної Ради депутатів трудящих з 30.08.1976 по 01.08.1978 та призначити пенсію за віком як державному службовцю відповідно до положень Закону України «Про державну службу».

Крім того, позивач просила зобов'язати відповідача призначити їй пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту звернення до відповідача з відповідною заявою, а саме з 18.09.2017.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Враховуючи, що позивач звернулася до відповідача за призначенням та виплатою пенсії 18.09.2017, її права підлягаю поновленню саме з цього часу.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1920 грн. 00 коп.

Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про державну службу" № 3723 від 16 грудня 1993 року, Законом України «Про державну службу» № 889 від 10 грудня 2015 року, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, ст.ст. 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251, 263, п. 10 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання вчинити дії , задовольнити частково.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 18.09.2017, відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період роботи на посаді старшого рахівника у відділі соціального забезпечення виконавчого комітету Глобинської районної Ради депутатів трудящих з 30.08.1976 по 01.08.1978.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 та фактично виплаченою сумою пенсії за віком, обчисленої згідно з ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI, починаючи з 18.09.2017.

В іншій частині позовних вимог, відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у розмірі 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О.М. Букіна