
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2018 року справа № 823/1573/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Тимошенко В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити дії,
встановив:
13 квітня 2018 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Управління надзвичайних ситуацій у Черкаській області (вул. Ярославська, 1, м. Черкаси), в якому просить:
1) визнати дії Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області щодо відмови у нарахуванні заробітної плати та видачі довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС ОСОБА_1 – неправомірними;
2) зобов’язати Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області нарахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЄС, з 06.06. по25.06.1986, з урахуванням посадового окладу за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі в сумі 360,80 крб.; обрахувати 12 днів в трьохкратному розмірі, 8 днів в п’ятикратному розмірі в сумі 685,52 крб.; - одноразової виплати за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення 50 мілізівертів (у позивача – 157,3 мілізівертів) в період з 06.06. по 25.06.1986 в сумі 500 крб.; - добових в розмірі 70 крб.; та врахувати збережений заробіток за дні роботи в зоні відчуження в сумі 180,50 крб., без їх виплати, про що винести наказ, відповідно до якого видати довідку про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС, встановленої для перерахунку пенсії форми, відповідно до якої заробітна плата складає 1796,82 крб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в період з 06 червня по 25 червня 1986 року і внаслідок цього має захворювання, пов'язане з виконанням вказаних робіт. Його визнано інвалідом ІІ групи, віднесено до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надано статус інваліда війни.
Під час видачі довідки про заробітну позивачу не вірно визначено кратність 20 днів -3, хоч відповідно до довідки про заробітну плату №8 від 04.02.2005 має бути 12 днів в трьохкратному розмірі, 8 днів в п’ятикратному розмірі, подвійна заробітна плата, винагорода за радіоактивне переопромінення в період з 06.06.1986 по 25.06.1986 більше 50 мілізівертів (у позивача – 157,3 мілізівертів) та добові.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
В березні 2018 року дізнавшись про порушення своїх прав він звернувся до відповідача із заявою щодо видачі йому довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС, з врахуванням всіх видів оплати, які передбачені чинним законодавством. Однак листом №02-2053/01-20 від 02.04.2018 йому відмовлено. Позивач вважає, що відмова у видачі довідки про оплату праці за роботу з населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС, для перерахунку пенсії порушує його права та вимоги чинного законодавства.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що на підставі заяви у січні 2012 року позивачу видана довідка, в якій зазначений розмір грошового забезпечення, який відповідає вимогам нормативних документів, а саме розпорядження ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964, постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 07.05.1986 №524-156, розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 05.06.1986 №655-195, постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.06.1986 №207-7.
Щодо виплати одноразової винагороди передбаченої ОСОБА_2 Міністрів СРСР №964-рс від 17.05.1986 в сумі 500 крб. та добових за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС інформація у відповідача відсутня.
Ухвалою суду від 18.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з ч. 2 зазначеної статті Кодексу справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заперечення відповідача та докази, якими вони обґрунтовуються, судом встановлено таке.
ОСОБА_1, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, що підтверджується посвідченням Серії А № 050716.
27.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати довідку про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС м. Чорнобиль з врахуванням усіх видів оплати, які передбаченні чинним законодавством.
Однак листом від 02.04.2018 № 02-2053/01-20 у задоволенні вказаної заяви позивачу було відмовлено. У вказаному листі відповідач зазначив, що у січні 2012 року позивачу була видана довідка, в якій зазначено розмір нарахованого грошового забезпечення відповідає вищевказаним вимога нормативних документів того часу.
Не погоджуючись з такою відмовою та вважаючи за необхідне зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та видати довідку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні даного спору суд зазначає таке.
Згідно з вимогами постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10.06.1986 № 207-7 “Про оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища” надано право керівникам міністерств і відомств і заступникам провадити оплату праці працівників, зайнятих на ліквідації наслідків аварії у відповідних зонах небезпеки, в передбачених розпорядженням ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964.
У свою чергу, розпорядженням ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964-рс “Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати” з метою прискорення робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції було: - надано право голові урядової комісії з ліквідації аварії виплачувати відзначившимся за виконання особливо важливих і відповідальних робіт в залежності від небезпеки їх проведення одноразової допомоги в розмірі до 1000 крб; - дозволено керівникам міністерств і відомств, що беруть участь у ліквідації аварії, за узгодженням з головою урядової комісії проводити у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на цих роботах у III зоні небезпеки, у п'ятикратному розмірі, порівняно з установленими чинним законодавством нормами, у II зоні - у чотирикратному розмірі і в І зоні - у трикратному розмірі.
У тих випадках, коли працівник отримує гранично допустиму дозу радіації і у зв'язку з цим не допускається для подальшої роботи у вказаних зонах небезпеки, йому виплачується одноразова винагорода у розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського і начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового змісту за посадою і військовому або спеціальному званню, прапорщикам мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівельникам – 300 крб.
ОСОБА_3 Міністрів УРСР та Української Республіканської ради профспілок від 10.06.1986 року №207-7 розповсюдили на працівників підприємств, організацій і установ, незалежно від відомчої підлеглості включаючи осіб, що тимчасово переведені і відрядженні, а також на військовослужбовців і військових будівельників, занятих на вказаних роботах, дія пунктів 1(на період проведення цих робіт) і 10 постанов ЦК КПРС, Президії Верховної ради СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 7 травня 1986 року № 524-156 підпунктів 1 і 10 пункту 1 постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР від 8 травня 1986 р. №168-5
Згідно п. 1 постанови ЦК КПРС Президії ВР СРСР РМ СРСР ВЦРПС від
07.05.1986 № 524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції було постановлено «виплачувати військовослужбовцям військових частин і органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, які виконують службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади і оклади по військовому чи спеціальному званню в подвійному розмірі.
Згідно з п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, РМ СРСР, ВЦРПС від 07.05.1986 №524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної постановлено «Особам офіцерського складу, начальницькому та рядовому складу органів внутрішніх справ виплачувати, крім того, добові».
ОСОБА_3 Міністрів УРСР і Української республіканської ради профспілок № 207-7 від 10.06.1986 передбачено виплату добових у розмірі 3 крб. 50 коп.
Суд зазначає, що відповідно наданої довідки, позивачу фактично виплачена заробітна плата - 721 крб. 70 коп. з урахуванням коефіцієнтів 3 відповідно до постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986р.№207-7.
Однак не нараховано і не виплачено - посадовий оклад за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі - 360,80 крб. (денна тарифна ставка 9,02 крб. х 20 днів х 2 = 360,80 крб.); невірно визначено кратність 20 днів - 3, хоч відповідно до довідки №
8 від 04.02.2005 має бути 12 днів в трьохкратному розмірі, 8 днів в п’ятикратному розмірі в сумі 685,52 крб. (денна тарифна ставка 9,02 х 3 кратність х 12 днів =324,72 крб. + 9,02 х 5 кратність х 8 днів = 360,80 крб. разом 685,52 крб.); - одноразову виплату за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення 50 мілізівертів (у позивача - 157,3 мілізівертів) в період з 06.06.1985 по 25.06.1986 особам молодшого начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ у розмірі - 500 крб.; - добові в розмірі - 70 крб. (3,50 х 20 діб). Разом - 1616,32 крб. (одна шістсот шістнадцять крб. 32 коп.)
Міністерство праці та соціальної політики України в своєму листі від 06.03.2012 № 544/20/132-12 надало роз'яснення, що відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їх запровадження по конкретних особах можуть мати, а отже й надавати виключно підприємства, установи, організації (далі - підприємства), де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Згідно статті 15 цього ж Закону видача довідок про заробітну плату у період роботи (служби) з ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами (військкоматами), які відповідно до ч.2 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її».
Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов’язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
Статтею 1 Закону України “Про оплату праці” визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У статті 2 цього ж Закону встановлено, що основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата – винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищень посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія складається з грошової виплати та одноразової винагороди відповідно до наказу МВС СРСР від 26.05.1986 № 0149. Абзацом першим пункту 1 наказу МВС СРСР від 26.05.1986 № 0149 «Про додаткові виплати особовому складу органів та внутрішніх військ МВС СРСР, які зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», наказано, зокрема, міністру внутрішніх справ Української PCP дозволяти, за погодженням з головою Урядової комісії з ліквідації аварії, здійснювати у виняткових випадках оплату праці робітників, службовців, а також призваних на збори військовозобов'язаних, що зайняті на особливо важливих і відповідальних роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у III зоні небезпеки у 5-кратному розмірі в порівнянні зі встановленими чинним законодавством нормами, у II зоні - у 4-кратному розмірі, у І зоні - у 3-кратному розмірі.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29 жовтня 1992 року № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
Відповідно до листа Мінсоцполітики від 09 червня 1995 року № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд наголошує, що позивач просить зробити перерахунок заробітної плати без виплати та індексації з посиланням на вищезазначені нормативно-правові акти.
Згідно з частиною 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, визначений механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
ОСОБА_3 Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 №122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
Відповідно до статті 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період надаються підприємствами, установами та організаціями за основним місцем роботи працівників або їх правонаступниками.
Таким чином, з метою належного виконання прийнятого судом рішення, уникнення будь-яких перешкод в отриманні позивачем вказаної довідки та відновлення його порушеного права, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (вул. Ярославська, 1, м. Черкаси, ідентифікаційний код 38646021) провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 (вул. Богдана Хмельницького, 27, с. Медведівка, Чигиринський район, Черкаська область, НОМЕР_1) за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЄС, з 06.06.1986 по25.06.1986, з урахуванням посадового окладу за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі в сумі 360,80 крб.; обрахувати 12 днів в трьохкратному розмірі, 8 днів в п’ятикратному розмірі в сумі 685,52 крб.; - одноразової виплати за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення 50 мілізівертів (у позивача – 157,3 мілізівертів) в період з 06.06.1985 по 25.06.1986 в сумі 500 крб.; - добових в розмірі 70 крб.; та врахувати збережений заробіток за дні роботи в зоні відчуження в сумі 180,50 крб., без їх виплати та видати довідку про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС встановленої для перерахунку пенсії.
При цьому, суд вважає безпідставними вимоги позивача про зобов’язання відповідача видати відповідний наказ про видачу відповідної довідки, оскільки законодавством не передбачено обов’язку відповідача видавати наказ для оформлення згаданої довідки.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв’язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області щодо відмови у видачі довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС ОСОБА_1.
Зобов’язати управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (вул. Ярославська, 1, м. Черкаси, ідентифікаційний код 38646021) провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 (вул. Богдана Хмельницького, 27, с. Медведівка, Чигиринський район, Черкаська область, НОМЕР_1) за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЄС, з 06.06.1986 п 25.06.1986, з урахуванням посадового окладу за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі в сумі 360,80 крб.; обрахувати 12 днів в трьохкратному розмірі, 8 днів в п’ятикратному розмірі в сумі 685,52 крб.; - одноразової виплати за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення 50 мілізівертів (у позивача – 157,3 мілізівертів) в період з 06.06.1985 по 25.06.1986 в сумі 500 крб.; - добових в розмірі 70 крб.; та врахувати збережений заробіток за дні роботи в зоні відчуження в сумі 180,50 крб., без їх виплати та видати довідку про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильської АЕС.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.П. Тимошенко