Рішення № 74072081, 18.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
803/766/18
Номер документу
74072081
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/766/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюк А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду Волинської області (далі - Камінь-Каширське ОУПФ України, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11 жовтня 2017 року відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3. З 30 травня 2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію по віку відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VI позивачу змінено умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж в розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року.

В грудні 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 03 червня 2018 року вказав, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеної норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, а вказану доплату перераховано відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Такі дії позивач вважає протиправними та просить суд зобов'язати Камінь-Каширське ОУПФ України провести перерахунок та виплату пенсії з 11 жовтня 2017 року, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2018 року відкрито провадження у даній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Камінь-Каширському ОУПФ України, отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року у справі № 162/1010/15-а позивачу з 05 березня 2015 року проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-УІІ від 03 жовтня 2017 року, яким пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, зазначає, що частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зі вступом у дію Закону України №2148-УІІ від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо підвищення пенсії ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства. Розмір пенсії позивачки до проведеного перерахунку становив 1604,81 грн., а після перерахунку склав 1677,24 грн. У зв'язку зі змінами до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії позивачки за рішеннями судів спричинить зменшення розміру даної виплати, а тому перерахування пенсії ОСОБА_1, з врахуванням вказаних норм після 10.10.2017 року є недоцільним.

З наведених підстав просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 31 травня 2009 року перебуває на обліку в Камінь-Каширському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Волинської області, є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3, що підтверджується посвідченням потерпілого в наслідок аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Загальний стаж позивача складає 31 років 2 місяці 6 днів.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року у справі №161/1010/15-а, яка набрала законної сили 01 березня 2016 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області, починаючи з 05 березня 2015 року, провести перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку.

З моменту набрання вказаною постановою законної сили до 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 проводилась доплата до пенсії в розмірі 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку, згідно умов, норм та порядку нарахування доплат та пенсій за понаднормовий стаж роботи відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно вимог постанови Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року у справі №161/1010/15-а.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року №2148-УІІ, з 01.10.2017 року позивачу було частково змінено умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж роботи в розмірі визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 18 червня 2015 року у справі №161/1010/15-а.

Судом також встановлено, що 22 грудня 2017 року позивач звернулася із заявою до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про перегляд призначеної позивачу пенсії з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Камінь-Каширське ОУПФ України листом від 03 січня 2018 року за №2191/М-01 на звернення позивача від 22 грудня 2017 року щодо перерахунку пенсії повідомило, що розрахунок та підвищення до пенсії позивача за понаднормативний стаж проведено відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, вказало, що підстав застосування пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для перерахунку пенсії немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з статтею 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 55 цього Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 56 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, згідно із яким частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Таким чином, зазначеними нормами визначено право позивача обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Позивач обрала умови, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер, визначений в частині 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тому суд дійшов висновку, що позивачу ОСОБА_1, якій призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожен повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року (справа №21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа №21-1255а16), Верховним Судом від 06 лютого 2018 року (справа №560/675/17).

Разом з тим, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що у зв'язку зі змінами внесеними до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чергове проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 спричинить зменшення такої виплати позивачу, оскільки відповідач зобов'язаний проводити призначення та виплату пенсії особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними, а тому необхідно зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11 жовтня 2017 року, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж - 15 років.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності своїх дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з врахуванням пільг, наданих частиною другою статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції № 0.0.1019505886.1 від 23 квітня 2018 року.

Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад нормативний стаж 15 років.

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця 1-го Травня, будинок 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 11 жовтня 2017 року, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад нормативний стаж - 15 років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця 1-го Травня, будинок 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) судові витрати у сумі 704 грн 80 коп. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк