Рішення № 74072017, 17.05.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
819/289/18
Номер документу
74072017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/289/18

17 травня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Кухар О.Л.

представника позивача: Свистун Є.М.;

представника відповідача: ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Тернопільській області (далі - позивач, ГУ ДФС в Тернопільській області) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_3) про стягнення податкового боргу в сумі 6800,00 грн. по платежу адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну.

Ухвалою суду 16.02.2018 відкрито провадження у адміністративній справі №819/289/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 13.03.2018 року адміністративну справу №819/289/18 призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалами суду від 12.04.2018 р., 24.04.2018 р. та 08.05.2018 р. в судовому засіданні розгляд справи відкладався.

Також ухвалою суду від 17 травня 2018 року в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення Верховним Судом справи № 819/199/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС в Тернопільській області про скасування рішення від 31.01.2017 р. про застосування фінансових санкцій № 000005/19-00-40/НОМЕР_1 відмовлено.

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити. Вказала, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами сумі 6800,00 грн. по платежу адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, яка виникла внаслідок несплати узгодженого грошового зобов'язання нарахованого згідно рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 року, винесеного на підставі матеріалів перевірки Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, якими встановлено факт продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі. Оскільки відповідач добровільно дану заборгованість не сплатила, відтак вона підлягає до стягнення у судовому порядку.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила в повному обсязі. Вказала, що висновок про порушення відповідачем ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є необґрунтованим та не доведеним, у зв'язку із чим рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 р. є протиправним, відтак відповідач оскаржила його в судовому порядку. Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №819/199/17 про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 р. на загальну суму 6800,00 грн. адміністративний позов ФОП ОСОБА_3 задоволено, проте Львівським апеляційним адміністративним судом 15.06.2017 року винесено постанову, якою апеляційну скаргу ГУ ДФС у Тернопільській області задоволено, скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 року та прийнято нову, якою в задоволенні позову ФОП ОСОБА_3 про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 р. на загальну суму 6800,00 грн. відмовлено. Не погодившись із даною постановою Львівського апеляційного адміністративного суду відповідач оскаржила її в касаційному порядку. 06.09.2017 року Вищим адміністративним судом України винесено ухвалу про відкриття касаційного провадження. Відтак просить суд відмовити в задоволенні даної позовної заяви.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 перебуває на податковому обліку у Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків.

Відповідно до ліцензії від 30 березня 2016 року серії АЖ №053786 ОСОБА_3 має право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями в магазині-кафе по вул.Білецькій, 36/21 в місті Тернополі.

Згідно довідки про наявність податкового боргу у відповідача наявний податковий борг перед бюджетами та державними цільовими фондами сумі 6800,00 грн. по платежу адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну.

Заборгованість по даному платежу виникла внаслідок несплати узгодженого грошового зобов'язання нарахованого згідно рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 року на загальну суму 6800,00 грн., винесеного на підставі матеріалів перевірки наданих Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області, протокол про адміністративне правопорушення ТЕ007497 від 28.11.2016 року.

Постановою №5 по справі по адміністративне правопорушення від 11.01.2017 року встановлено, що 12.11.2016 близько 17 год. 00 хв. виявлено, що продавець магазину-кафетерію по вул.Білецька 36, м.Тернопіль, гр. ОСОБА_4 здійснила продаж слабоалкогольного напою «Сидр» неповнолітньому ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, чим порушила правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями та ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Рішенням про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 року застосовано до ФОП ОСОБА_3 фінансову санкцію у вигляді штрафу за продаж напоїв неповнолітній особі в розмірі 6800,00 грн.

Не погодившись із відповідним рішенням, відповідач оскаржила його в судовому порядку.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 року у справі819/199/17 адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління ДФС в Тернопільській області задоволено та скасовано рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 31.01.2017 р. про застосування фінансових санкцій № 000005/19-00-40/НОМЕР_1.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017 року у справі №876/5859/17 апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області задоволено, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.04.2017 року у справі №819/199/17 скасовано та прийнято нову, якою відмовлено в задоволенні позову ФОП ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 р. на загальну суму 6800,00 грн. Дана постанова набрала законної сили з моменту проголошення.

Не погодившись із постановою Львівського апеляційного адміністративного суду відповідач оскаржила її в касаційному порядку.

06.09.2017 року Вищим адміністративним судом України винесено ухвалу про відкриття касаційного провадження проте станом на час розгляду даної адміністративної справи касаційну скаргу не розглянуто.

Отже рішення про застосування фінансових санкцій №000005/19-00-40/НОМЕР_1 від 31.01.2017 р. на загальну суму 6800,00 грн. є чинними, відтак визначені грошові зобов'язання є узгодженими.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України, Податкового кодексу України, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виконанням податкового обов'язку згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Статтею 15-3 Закону №481/95-ВР визначено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: особам, які не досягли 18 років.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Відповідно до пункту 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону № 481/95-ВР, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №790 від 02.06.2003 року, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій зокрема є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно із ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів зокрема у разі порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.

При цьому слід враховувати, що Закон № 481/95-ВР не пов'язує відповідальність суб'єкта господарювання з тим, хто саме здійснив правопорушення, в даному випадку продаж тютюнових виробів не повнолітній особі (офіціант, бармен, продавець чи інший працівник господарської одиниці), а визначає, що необхідною умовою для відповідальності суб'єктів господарювання, передбаченої частиною 2 статті 17 Закону N 481/95-ВР, є факт реалізації тютюнових виробів особі, яка не досягли 18 років.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визнається податковим боргом.

Судом встановлено, що у зв'язку з виникненням податкового боргу у відповідача, податковим органом у відповідності до ст. 59 Податкового кодексу України надсилалась податкова вимога форми «Ф» №979-17 від 05.07.2017 року, з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.

Пунктом 87.1 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.

Згідно пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

З урахуванням викладеного, норми статей 95 - 99 Податкового кодексу України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України.

Таким чином, процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом. При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не застосовуються, а виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється не податковими органами, а державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 46024, РОНКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління ДФС у Тернопільській області (вул.Білецька, 1, м.Тернопіль, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 39403535) податковий борг в сумі 6800,00 (шість тисяч вісімсот) грн. по платежу адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну на р/р 31418561700002, код одержувача 37977726, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081500.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 18 травня 2018 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.