Ухвала суду № 74071702, 16.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
815/1023/18
Номер документу
74071702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1023/18

У Х В А Л А

16 травня 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Рудченко О.І.

Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 24.04.2018р. вхід.№11292/18) про закриття провадження у справі №815/1023/18, оскільки суб'єктом владних повноважень виправлено оскаржувані позивачем порушення у повному обсязі,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності в 2016-2017роках щодо здійснений перерахунку і виплати пенсії в 2016-2017роках ОСОБА_1, яка створила заборгованність по виплаті пенсії за період з 01 грудня 2015року по 01 січня 2018року як пенсіонеру ОВС згід но із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» №614-VІІІ від 15.07.2015р., Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; зобов'язання нарахувати та повністю виплатити ОСОБА_1 в 7-денний термін, з дня набрання чинності рішення суду, заборгованості з виплати перерахованої пенсії за період з 01 грудня 2015року по 01 січня 2018року як пенсіонеру ОВС згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» №614-VІІІ від 15.07.2015р., Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.04.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №815/1023/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

24.04.2018р. до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов письмовий відзив на адміністративний позов (вхід.№11292/18), у якому суб'єктом владних повноважень викладено клопотання щодо закриття провадження у справі №815/1023/18, оскільки порушені законні права та охоронювані законом інтереси позивача - ОСОБА_1 відновлено, що не потребує визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом;

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи не з'явилися у судове засідання 11.05.2018р., хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Зокрема, судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

29.12.2015р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIШ, яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992року №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що після набуття чинності змін, внесених до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015р. №988, згідно яких призначена особам начальницького та рядового складу органів МВС України пенсія перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії, з урахуванням видів та розміру грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.

Між тим, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій, та порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначено згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зобов'язано перерахувати з 01.012016р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019р. по 31 грудня 2019р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р.; з 1 січня 2020р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016р. по 31 грудня 2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Згідно з п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. №45.

Таким чином, судом з'ясовано, що Кабінетом Міністрів України встановлено обов'язок органам Пенсійного фонду України здійснювати виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. лише з 01.01.2019р.

Між тим, Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не заперечує наявності у відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у межах спірних правовідносин.

Натомість, суд зазначає, що право на перерахунок пенсії у позивача - ОСОБА_1 виникло на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», та в жодному разі не Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р. є абсолютним, та не може відстрочуватися в часі.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто, набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011, від 20.12.2016 №7-рп/2016).

Водночас, викладені в Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» умови щодо перерахунку пенсії погіршують становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак означений підзаконний номативно-правовий акт не може мати зворотної дії у часі, що підтверджене також позицією, викладеною у рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999р. у справі №1-рп/99.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Водночас, судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні жодні належні та допустимі докази на підтвердження вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області дій щодо виконання суб'єктом владних повноважень вимог позивача, а тому, на думку суду, у даному випадку, відсутнє відновлення відповідачем порушеного права позивача.

Між тим, судом встановлено, що у клопотанні (від 24.04.2018р. вхід.№11292/18) про закриття провадження у справі №815/1023/18 відповідач посилається на те, що ним у майбутньому буде вчинено певні дії щодо виплати пенсії позивача.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області оскаржувані позивачем - ОСОБА_1 порушення не виправлено, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення клопотання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 24.04.2018р. вхід.№11292/18) про закриття провадження у справі №815/1023/18.

Керуючись п.10 ч.1 ст.4, ч.6 ст.7, ч.9 ст.205, п.8 ч.1 ст.238, ст.ст.243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (від 24.04.2018р. вхід.№11292/18) про закриття провадження у справі №815/1023/18, оскільки суб'єктом владних повноважень виправлено оскаржувані позивачем порушення у повному обсязі, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Харченко Ю.В.