
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 415/2057/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
18 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду з Лисичанського міського суду Луганської області відповідно до вимог статей 20, 29 Кодексу адміністративного судочинства України надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 05 грудня 2016 року позивачу виповнилося 50 років, його загальний стаж праці на момент звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області складав 21 років 07 місяців 13 днів, з них 15 років 06 місяців 14 днів складає пільгова робота за списком № 1. Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком. Відповідачем розглянуто зазначену заяву та 20.02.2018 винесено рішення, яким позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії за віком. Позивач вважає таку відмову протиправною.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов’язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 17.01.1985 по 25.08.1993 у “Шахті ім. Чапаєва” в/о “Шахтарськантрацит”, та період з 30.08.1993 по 16.05.1999 у шахті “Кіровська в/о “Октябрьвугілля”;
- зобов’язати відповідача вчинити певні дії та нарахувати позивачу пільгову пенсію за віком як працівнику у зв’язку з іншими роботами із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 1 з моменту звернення.
Ухвалою суду від 20 квітня 2018 року провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 17 травня 2018 року (а.с. 39-40).
Позивач у судове засідання не прибув про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 86).
Представник відповідача у судове засідання не прибув про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином суду, надав відзив на позовну заяву, у якому розгляд справи просив проводити без його участі (а.с. 46-47). В обґрунтування відзиву зазначено, що у лютому 2017 року позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням управління від 20.02.2018 № 1223 було відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.
Зарахувати до пільгового стажу період роботи на «Шахті ім. Чапаєва» з 15.08.1989 по 25.08.1993 та «Шахті ім. Кіровська» з 30.08.1993 по 16.05.1999 не має можливості, так як цей період роботи не підтверджено уточнюючими довідками підприємства.
Період роботи з 17.01.1985 по 01.02.1985 в якості учня електрослюсаря підземного, з 01.02.1985 по 24.07.1985 в якості електрослюсаря підземного, з 15.08.1989 по 25.08.1993 в якості електрослюсаря підземного та з 30.08.1993 по 16.05.1999 в якості електрослюсаря підземного зарахувати до пільгового стажу за списком № 1 не має законних підстав.
На підставі вищевикладеного представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини дев’ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки позивача серії БТ-ІІ № 0231457 від 18.09.1984 ОСОБА_1 з 18.09.1984 був прийнятий на посаду різноробочого будцеху у шахті ім. Чапаєва в/о «Шахтарськантрацит», з 17.01.1985 позивач був переведений на посаду учня електрослюсаря підземного у шахті ім. Чапаєва в/о «Шахтарськантрацит», з 01.02.1985 був направлений на навчання по спеціальності електрослюсаря підземного строком на 6 місяців, з 24.07.1985 по 25.08.1993 перебував на посаді електрослюсаря підземного у шахті ім. Чапаєва в/о «Шахтарськантрацит», з 30.08.1993 по 16.05.1999 перебував на посаді електрослюсаря підземного п’ятого розряду шахта «Кіровська», з 01.08.2013 по 15.03.2014 перебував на посаді електрика у Шахтарській школі мистецтв, з 18.05.2016 по 31.07.2017 перебував на посаді електрослюсаря підземного п’ятого розряду у ВП «Шахта Новодружевська» ПАТ «Лисичанськвугілля» (а.с. 8-9, 54-58).
У довідці № 1-/19/761297 від 10.10.2014, виданої відокремленим підрозділом «Управління допоміжного виробництва» ДП «Шахтарськантрацит», зазначено, що архівні документи з основної діяльності та особовому складу підприємства ДП «Шахта «Тернопільська» та ДП «Шахта «Кіровська» знищені в результаті пожежі від попадання вибухового предмету в адмінбудівлю ДП «Шахтарськантрацит» під час проведення антитерористичної операції (а.с. 10, 59).
У довідці № 17/19/7.6-283 від 10.10.2014, виданої ВП «Шахтоуправління імені 17 партз’їзду» ДП «Шахтарськантрацит», зазначено, що ВП «Шахтоуправління імені 17 партз’їзду» ДП «Шахтарськантрацит» є правонаступником архівних документів ліквідованих шахт: ВП «Шахта імені 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит», ВП «Шахта імені ОСОБА_2» ДП «Шахтарськантрацит» та ДВАТ «Шахта «Рассвет» ДПГХК «Жовтеньвугілля» за актом прийому-передачі з 08.12.2010. 31.07.2014 під час проведення антитерористичної операції архівні документи були знищені в результаті попадання вибухового пристрою (а.с. 10).
Наказом Державного Відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління Кіровське» дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Жовтеньвугілля» Міністерства топлива та енергетики України від 23.05.2000 № 598, було проведено атестацію робочих місць за списком № 1 та № 2 (а.с. 11, 61-62).
Відповідно до додатку до зазначеного наказу до переліку професій, робочих місць, виробництв та посад на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, входила в тому числі посада електрослюсаря (а.с. 12-13, 63-66).
Згідно із наказом № 480 від 25.10.1995 Шахтоуправління імені 1 Травня в/о «Шахтарськвугілля» Міністерства вугільної промисловості України, підтверджено право за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, професій, посад та показників, затвердженому постановою КМУ № 162 від 11.03.1994 працівникам професій зазначеним у додатку № 2 (а.с. 14, 67-68).
Відповідно до додатку № 2 зазначеного наказу до списку професій та посад, яким підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, входить в тому числі електрослюсар підземний 3-4 розряду (а.с. 15, 69-70).
Відповідно до договору № 01705279100001 від 10.11.2017 ОСОБА_1 було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за попередній період з 01.01.2005 по 31.05.2010 у розмірі 45760,00 грн, що підтверджується копією квитанції № 0.0.895634532.1 від 17.11.2017 (а.с. 16-18).
Згідно довідки № 534 від 22.09.2005 вперше за списком № 1 атестація робочих місць була проведена по ш/у «Кіровське» ДХК «Жовтеньвугілля» у 2000 році (а.с. 20).
13 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області із заявою про призначення пільгової пенсії (а.с. 52).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області № 1223 від 20.02.2018 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. В обґрунтування відмови зазначено, що періоди роботи з 17.01.1985 по 01.02.1985 в якості учня електрослюсаря підземного, з 01.02.1985 по 24.07.1985 в якості електрослюсаря підземного, з 15.08.1989 по 25.08.1993 в якості електрослюсаря підземного та з 30.08.1993 по 16.05.1999 в якості електрослюсаря підземного зарахувати до пільгового стажу за списком № 1 не має законних підстав, оскільки зазначені періоди роботи не підтверджено уточнюючими довідками підприємств та довідкою про спуски-виїзди в шахту, випискою наказу в якості учня підземного та оплатою праці та підземною тарифною ставкою (а.с. 28-29).
Довідкою від 10.11.2017, яка видана ВП «Шахта Новодружевська» ПАТ «Лисичанськвугілля», підтверджено трудовий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, та зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював підземним електрослюсарем з 18.05.2016 по 07.08.2017 у ВП «Шахта Новодружевська» ПАТ «Лисичанськвугілля» (а.с. 71).
Згідно із п. “а” ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування":
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 2. ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, аналізуючи норми зазначеного законодавства, суд дійшов висновку, що обов’язковими умовами для призначення пенсії за віком на пільгових є факт роботи особи, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та за умови проведення атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Проведення атестації робочих місць за умовами праці регулюється Порядком про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі Порядок № 442).
Відповідно до пункту першого Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Пунктом 2 Порядку № 442 визначено, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Пунктом 10 Порядку № 442 передбачено, що результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулюється Порядком застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383).
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162. Розділом І "Горные работы" цієї постанови передбачено віднесення до Списку №1 всіх працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 383, атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Згідно із підпунктом 4.1 пункту 4 Порядку № 383, зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 Порядку № 383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Згідно із підпунктами 4.4 та 4.5 пункту 4 Порядку № 383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Як встановлено судом вперше за списком № 1 атестація робочих місць була проведена по ш/у «Кіровське» ДХК «Жовтеньвугілля», лише у 2000 році.
Враховуючи вимоги п.п.4.4 та п.п.4.5 Порядку № 383, час роботи позивача в шахті "Кіровське" - з 30.08.1993 по 15.05.1999, наказ Державного Відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління Кіровське» дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Жовтеньвугілля» Міністерства топлива та енергетики України від 23.05.2000 № 598 про проведення атестації робочих місць за списком № 1 та № 2, суд дійшов висновку, що атестація робочого місця позивача не проводилась, а дія наказу Державного Відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління Кіровське» дочірнього підприємства Державної холдингової компанії «Жовтеньвугілля» Міністерства топлива та енергетики України від 23.05.2000 № 598 не розповсюджується на період його роботи в шахті "Кіровське".
З урахуванням вищенаведеного, відповідно до підпункту 4.4. пункту 4 Порядку № 383 до пільгового стажу ОСОБА_1 повинен бути зарахований період роботи із шкідливими умовами праці весь період роботи до 21.08.92 включно без будь-яких додаткових доказів щодо проведення атестації робочого місця, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі – Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку № 637).
Пунктом 20 зазначеного Порядку передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Відповідно до записів у трудових книжках ОСОБА_1 підтверджено зайнятість на посаді, яка надає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у період 17.01.1985 по 21.08.1992 (до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць).
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу за період роботи на «Шахті ім. Чапаєва» з 15.08.1989 по 25.08.1993 позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
Також посилання відповідача на те, що підтвердження періоду роботи в якості учня підземного електрослюсаря участка ЕМО з 17.01.1985 по 24.07.1985 позивач повинен був надати первинні документи, підтвердити довідкою про спуски-виїзди в шахту, випискою з наказу на прийом в якості учня електрослюсаря підземного та оплатою праці за підземною тарифною ставкою, випискою з наказу про направлення на навчання підземного електрослюсаря є необґрунтованими та безпідставними, оскільки це період роботи підтверджений записом в трудовій книжці позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем підтверджено зайнятість на посаді, яка надає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у період 17.01.1985 по 21.08.1992 (до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць).
Крім того судом встановлено, что «Шахта ім. Чапаєва» перейменована в шахту 1-го травня в/о "Шахтерськантрацит", яке в свою чергу ліквідовано та передано в управління в/о «Шахтарськвугілля», про що здійснено запис у трудовій книзі позивача, а також ДП шахта "Кіровська" припинено, про що здійснено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.80-82).
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок №18-1).
Згідно з п. 3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
У відповідності до п. 4 Порядку № 18-1, Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Відповідно до п. 6 Порядку №18-1 основними завданнями Комісії є, зокрема, розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.
Відповідно до п. 11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об’єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату;
б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Згідно п.п. 12, 13 Порядку Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об’єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об’єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у містах та районах, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.
Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що вирішення питання про зарахування до пільгового стажу періоду роботи на підприємстві, яке ліквідоване, віднесено до виключної компетенції Комісій при Головних управліннях Пенсійного фонду в областях.
Оскільки обов’язок щодо оформлення документів для зарахування до пільгового стажу роботи на підприємствах, які ліквідовані, та передача таких документів до комісії ГУ ПФУ в Луганській області покладається саме на відповідача по справі, рішення відповідача про відмову у призначенні пільгової пенсії, без рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, є передчасним.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи норми Порядку № 18-1 та той факт, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий стаж позивача, а також відсутність у позивача висновку комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених обставин та з урахуванням вимог Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105.
Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення адміністративного позову шляхом скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області повторно розглянути його заяву з врахуванням наведених у рішенні суду обставин та з урахуванням вимог Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн., про що суду надано квитанцію № 88 від 06.02.2018 року (а.с. 1).
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 352,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області № 1223 від 20.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за пунктом “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з врахуванням наведених у рішенні суду обставин та з урахуванням вимог Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105.
В решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань рішення управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (ідентифікаційний код юридичної особи 21792407, місцезнаходження юридичної особи: 93113, Луганська обл., місто Лисичанськ, вулиця ім. В.Сосюри, будинок 347) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 352,40 грн (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя ОСОБА_3