Рішення № 74070672, 14.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
805/2533/18-а
Номер документу
74070672
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2018 р. Справа№805/2533/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Східні Автовокзали» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій щодо затвердження робочих розкладів руху у паспортах автобусних маршрутів, -

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Східні Автовокзали» (далі – ТОВ «Східні Автовокзали», позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (далі – відповідач) про визнання незаконними дії Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації щодо затвердження робочих розкладів руху у паспортах автобусних маршрутів: № 120 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Часів Яр (ЗА); № 122 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Соледар (ЗА) ч/з Ступки; № 123 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Соледар (ЗА) ч/з Бахмутське; № 142 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – ОСОБА_1 (ЗА); № 303 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Клинове (ЗА); № 304 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Никифорівка (ЗА); № 305 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Новолуганське (ЗА); № 306 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Привілля (ЗА); № 307 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Трипілля (ЗА); №№ рейсів 25/2290-25/2291, 25/2292-25/2293, 25/2294-25/2295 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Серебрянка (ЗА).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що робочі розклади руху у паспортах автобусних маршрутів №№ 120, 122, 123, 142, 303, 304, 305, 306, 307, 25/2290-25/2291, 25/2292-25/2293, 25/2294-25/2295 є незаконними, оскільки в цих розкладах руху не зазначені автостанції позивача, з яких, на його думку, повинні здійснюватися відправлення по зазначеним маршрутам. Через наведені обставини позивач несе матеріальні збитки і не може належним чином здійснювати свою підприємницьку діяльність. З урахуванням наведеного, позивач просить у судовому порядку визнати незаконними дії відповідача із затвердження робочих розкладів руху у паспортах наведених вище автобусних маршрутів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.04.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

У визначений судом строк відповідач відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження до суду не надав.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Східні Автовокзали» є юридичною особою, ідентифікаційний код - 39715368 (а.с. 112-114), статут затверджений протоколом загальних зборів учасників № 6 від 26.10.2016 року (а.с. 11-13). Основний вид діяльності – пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.

Відповідач - Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації є юридичною особою за законодавством України, створений Розпорядженням Голови обласної державної адміністрації № 127 від 01.03.2012 року.

Зі Свідоцтва про атестацію автостанції від 26.11.2017 року вбачається, що автостанція «Бахмутська», що належить ТОВ «Східні автовокзали», відповідає першому класу, строк дії: з 27.10.2017 року до 26.10.2022 року (а.с. 14).

Як слідує з наявних у матеріалах справи паспортах автобусних маршрутів регулярних перевезень за маршрутами: № 120 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Часів Яр (ЗА); № 122 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Соледар (ЗА) ч/з Ступки; № 123 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Соледар (ЗА) ч/з Бахмутське; № 142 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – ОСОБА_1 (ЗА); № 303 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Клинове (ЗА); № 304 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Никифорівка (ЗА); № 305 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Новолуганське (ЗА); № 306 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Привілля (ЗА); № 307 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Трипілля (ЗА); №№ рейсів 25/2290-25/2291, 25/2292-25/2293, 25/2294-25/2295 Бахмут (ЗА вул. Незалежності) – Серебрянка (ЗА), з додатками, вони затверджені перевізником – ТОВ «Автотранспортне підприємство 11406», та погоджені із Управлінням патрульної поліції в містах Краматорську та Слов’янську (а.с. 16-105).

В робочих розкладах руху автобусу на приміських автобусних маршрутах, затвердженим відповідачем, які є складовими частинами відповідних паспортів автобусних маршрутів, початковими пунктами маршрутів визначено: зупинка Бахмут (ЗА вул. Незалежності), що згідно Характеристиці маршруту є диспетчерським та контрольним пунктом.

У відповідності до Реєстру приміських автобусних маршрутів загального користування, затвердженого наказом Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 10.10.2016 року № 43-од, за маршрутами: 120, 122, 123, 142, 303, 304, 305, 306 та 307 автомобільним перевізником є ТОВ «Артемівське АТП 11406», місце відправлення – Бахмут (АС) (а.с. 102-103).

По маршруту Бахмут (АС) – Серебрянка (ЗА) автомобільним перевізником також є ТОВ «Артемівське АТП 11406», що вбачається з Реєстру міжміських автобусних маршрутів загального користування, затвердженим наказом Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 10.10.2016 року № 43-од (а.с. 104-105).

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон про автотранспорт), «Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту» затвердженім Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.05.2010 № 278 (далі - Порядок № 278), «Порядком організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом», затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 15.07.2013 року № 480 (надалі – Порядок № 480).

За положеннями ст. 1 Закону про автотранспорт автобусний маршрут – це шлях проходження автобуса між початковим та кінцевим пунктами з визначеними місцями на дорозі для посадки (висадки) пасажирів.

Паспортом маршруту, у розумінні ст. 1 Закону про автотранспорт, є документ, що містить схему маршруту, розклад руху, таблицю вартості проїзду, графіки режимів праці та відпочинку водіїв тощо.

Згідно п. 2.1 Порядку № 278, паспорт маршруту включає, в тому числі: схему маршруту; характеристику маршруту; копію затвердженого організатором розкладу руху автобусів; відомості про зміни на маршруті; умови здійснення перевезень на маршруті (для регулярних спеціальних перевезень); акт відповідності паспорта автобусного маршруту умовам здійснення перевезень на маршруті, та іншу інформацію.

У паспорті маршруту зазначають назву маршруту, яка складається з назв початкового та кінцевого пунктів маршруту (зупинок), а для приміських, міжміських автобусних маршрутів загального користування - з назв автостанцій, у разі їх відсутності - з назв зупинок, передбачених розкладом руху.

Разом з цим, автостанції, початковий та кінцевий пункти маршруту (зупинки) за маршрутом відмічаються на схемі маршруту із зазначенням їх назв. При розробці схеми маршруту враховують, що відправлення чи прибуття автобусів приміських, міжміських автобусних маршрутів загального користування повинно здійснюватись тільки з територій автостанцій, а в разі їх відсутності - із зупинок, передбачених розкладом руху (п. 2.2 Порядку № 278).

Згідно ст. 1 Закону про автотранспорт автостанцією є споруда або комплекс будівель, споруд, стоянок та під'їздів для прийняття, відправлення, управління рухом автобусів та обслуговування пасажирів.

Отже, як слідує з вимог Закону про автотранспорт та Порядку № 278, паспортом маршруту є документ, що містить назву маршруту (із зазначенням назв автостанцій або зупинок), схему маршруту, розклад руху, та іншу інформацію. Тобто, розклад руху є складовою частиною паспорту автобусного маршруту.

Як слідує з аналізу спірних паспортів (з урахуванням розкладів руху), вони містять необхідну інформацію, визначену Законом про автотранспорт та Порядку № 278.

На підставі п. 2.9 Порядку № 278, акт відповідності паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень умовам перевезень складається комісією, утвореною відповідним організатором перевезень, до складу якої входять представники відповідного організатора перевезень, Державної служби України з безпеки на транспорті, перевізника, замовника послуг, Державтоінспекції.

У відповідності до п. 1.2 Порядку № 278 організаторами перевезень є Державна служба України з безпеки на транспорті, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації, районні державні адміністрації, Київська міська державна адміністрація, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад відповідних населених пунктів

Затвердження паспорта діючого автобусного маршруту регулярних перевезень (додаток 1) здійснюється перевізником; затвердження паспорта автобусного маршруту регулярних спеціальних перевезень (додаток 2) здійснюється замовником послуг за погодженням з організатором перевезень на відповідній території (у частині маршруту та графіка руху); затвердження паспорта нового автобусного маршруту регулярних перевезень (додаток 3) здійснюється організатором перевезень на відповідній території (п. 2.13 Положення № 278).

Отже, затвердження паспорту діючого автобусного маршруту відноситься до повноважень відповідного перевізника, і не відноситься до компетенції відповідача.

Порядок розроблення паспорта маршруту визначений Розділом ІІІ Положення № 278 (п.п. 3.3 – 3.6).

Зокрема, паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень після розроблення надається на погодження до відповідних підрозділів Державтоінспекції МВС України, після чого - до організатора перевезень на відповідній території.

Підрозділи Державтоінспекції розглядають протягом 30 днів та в цей самий строк погоджують паспорти маршрутів (в частині схеми автобусного маршруту та характеристики маршруту) за умови дотримання вимог безпеки перевезень або надають обґрунтовану письмову відповідь із зазначенням причин відмови в погодженні.

Підставами для відмови в погодженні паспорта є фактори, які не забезпечують належного рівня безпеки перевезень, а саме: невідповідність стану проїжджої частини вимогам безпеки перевезень; відсутність дозволу начальника залізниці або власника переїзду за умови обладнання переїзду переїзною сигналізацією з автоматичними шлагбаумами, що перекривають проїзну частину дороги на всю ширину в обох напрямках руху, та висновку комісії відповідно до пункту 2.23 Інструкції з улаштування та експлуатації залізничних переїздів, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.01.2007 № 54, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.02.2007 за № 162/13429 (у разі розроблення паспорта нового автобусного маршруту, проходження якого передбачається через залізничний переїзд, на якому не відкрито автобусний рух); невідповідність швидкісних режимів руху, закладених у розкладі руху, вимогам, встановленим Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

Погоджені підрозділами Державтоінспекції паспорти маршрутів регулярних спеціальних перевезень надсилаються на погодження до організатора перевезень, який протягом 30 днів з дня їх надходження приймає відповідне рішення. У разі непогодження паспорта маршруту організатором перевезень у цей самий строк надається письмова обґрунтована відповідь із зазначенням причин.

Паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень не погоджується організатором перевезень у разі: невідповідності паспорта вимогам, установленим цим Порядком; невідповідності відомостей, що містить паспорт автобусного маршруту, вимогам законодавства до регулярних спеціальних перевезень; невідповідності режимів праці та відпочинку водіїв вимогам законодавства; відсутності договору про надання послуг з перевезення пасажирів; невідповідності відомостей, внесених до паспорта маршруту, вимогам законодавства.

З урахуванням наведеного, спірні паспорти автобусних маршрутів регулярних перевезень, у відповідності до вказаних положень Порядку № 278, розроблені та затверджені перевізником – ТОВ «Автотранспортне підприємство 11406», та погоджені із Управлінням патрульної поліції в містах Краматорську та Слов’янську.

Таким чином, вказані паспорти затверджені та погоджені іншими суб’єктами.

На підставі правового аналізу паспортів маршруту (в тмоу числі робочих розкладів руху), з урахуванням наведених вище приписів Закону про автотранспорт та Порядку № 278, судом не встановлено їх невідповідності вимогам діючого законодавства, при цьому наведені паспорти погоджені відповідними суб’єктами, у встановленому порядку.

З огляду на наведе, приймаючи до уваги, що спірні паспорти містять необхідну інформацію, визначену Законом про автотранспорт та Порядку № 278, складені та погоджені перевізником та Управлінням патрульної поліції в містах Краматорську та Слов’янську, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову в частині визнання незаконними дій відповідача щодо затвердження робочих розкладів руху, як складових частин діючих паспортів автобусних маршрутів, які розроблені перевізником.

На думку суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах вимог ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

Крім цього, згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, позивач суду не надав, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Зважаючи на відсутність з боку відповідача витрат із залучення свідків та проведення експертиз, судові витрати у порядку ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з позивача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Східні Автовокзали» до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій щодо затвердження робочих розкладів руху у паспортах автобусних маршрутів – відмовити повністю.

Судове рішення складене 14 травня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Чучко В.М.