Рішення № 74070537, 17.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
805/2407/18-а
Номер документу
74070537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 р. Справа№805/2407/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23 травня 2007 року № 4262,-

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2018 року, позивач ОСОБА_1 служба геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, 03680, м.Київ, вулиця Антона Цедіка, будинок 16) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ» (ідентифікаційний код 32610217, 83114, Донецька обл., місто Донецьк, вулиця Щорса, будинок 81-56) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23 травня 2007 року № 4262. В обґрунтування зазначив, що ТОВ “БЕСТ” видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 23 травня 2007 року № 4262, невід'ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами від 24 травня 2007 року. З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615. Посилаючись на статтю 24 Кодексу України про надра та Угоду про умови користування надрами, позивач стверджує, що відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “ОСОБА_1 інформаційний геологічний фонд України” (далі - ДНВП “Геоінформ України”) щорічні звіти, як підтвердження експлуатації корисних копалин. ДНВП “Геоінформ України” листами від 07.04.2015 № 02/302-0972 та від 20.07.2017 № 03/303-2912 надало до позивача перелік суб'єктів господарювання, які не звітували щодо руху запасів за формою № 5-гр за 2014 рік та 2016 рік, відповідно. За результатами опрацювання вказаного листа установлено, що ТОВ «БЕСТ»у порушення вимог Угоди про умови користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік та 2016 рік. З метою запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра як орган, що здійснює державний геологічний контроль, відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294, видало наказ від 19.05.2015 № 122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами. Цим наказом встановлений строк для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів. У зв'язку з тим, що УДППЗ “Укрпошта” не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції, ОСОБА_1 службою геології та надр України подано оголошення до офіційного вісника “Урядовий кур'єр” щодо зупинення спеціальних дозволів на користування надрами та надання 30 календарних днів для усунення порушень, у зв'язку з невиконанням щорічного звітування перед ДНВП “Геоінформ України” щодо руху запасів за 2014 рік. Після спливу зазначеного строку жодної відповіді від відповідача не надходило. 15 грудня 2017 року в офіційному виданні “Урядовий кур'єр” за № 237 Держгеонадра оприлюднили оголошення з проханням повідомити у 15-денний строк з моменту опублікування оголошення власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом. Позивач зазначив, що на час звернення до суду з цим позовом жодних листів чи інформації про усунення порушень від відповідача не надходило. На підставі викладеного просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23 травня 2007 року № 4262, наданого відповідачу.

10 квітня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 27 квітня 2018 року.

27 квітня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено до судового на 16.05.2018.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд адміністративної справи у письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився.

Відповідно до Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (зі змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМУ № 128-р від 18.02.2015) «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», УДППЗ «Укрпошта» не здійснюється пересилання пошти в м.Донецьк. (https://www.kmu.gov.ua/ua/news/247779985)

Отже, надіслання судом процесуальних документів відповідачу за його місцезнаходженням рекомендованим листом з повідомленням про вручення є неможливим з огляду на певні загальновідомі обставини.

Суд вважає за необхідне застосувати постанову Верховної Ради України від 21.05.2015 № 462-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод», яка, серед іншого, передбачає відступ від зобов'язань України за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 № ETS N005 (ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР), яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Відповідно до частини першої статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання..

Відповідно до вимог ст. 103 КА України повідомлення відповідача відбувалось шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Донецького окружного адміністративного суду http://adm.dn.court.gov.ua.

Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового розгляду справи.

Враховуючи положення частини дев’ятої статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕСТ» (ідентифікаційний код 32610217, 83114, Донецька обл., місто Донецьк, вулиця Щорса, будинок 81-56) зареєстроване як юридична особа з 11.08.2003.

23.05.2007 Держуправлінням екоресурсів в Донецькій області надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4262 на видобування вугілля кам’яного в м.Сніжне (технічні межі шахтоділянок №№1-3 закрита шахта №15, закрита шахта «Сніжнянська» (колишня шахта №10-біс), закрита шахта №9, пласти h8, h7). Термін дії спеціального дозволу – 19 років.

Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 24.05.2007 № 3288, укладена між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та ТОВ «БЕСТ».

Статтею 13 вказаної угоди передбачена щорічна звітність про рух запасів відповідної форми (5-гр, 6-гр, 7-грн).

Листом від 07.04.2015 № 02/302-0972 ДНВП «Геоінформ України» повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей, зокрема й від ТОВ «БЕСТ», щодо руху запасів (форми 5-гр, 6-гр, 7-гр) за 2014 рік не надходила.

19 травня 2015 року ОСОБА_1 службою геології та надр України у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, винесено наказ №122 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача 30 календарних днів.

Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадра від 19.05.2015 № 122 надано 30 календарних днів для усунення порушень, оприлюднений в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр». Дослідженням оголошення встановлено, що до переліку надрокористувачів за номером 62 включено ТОВ «БЕСТ».

Листом від 20.07.2017 № 03/303-2912ДНВП «Геоінформ України» повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів, зокрема й від ТОВ «БЕСТ», щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2016 рік не надходила.

15 грудня 2017 в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» № 237 оприлюднено оголошення, яким Держгеонадра повідомив, що у разі незгоди користувачів на припинення права користування надрами, таке право буде припинено в судовому порядку. Запропоновано в 15-денний строк проінформувати Держгеонадра про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціальних дозволів на користування надрами відповідно до переліку ТОВ «БЕСТ» включено до переліку.

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк суду не надані.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Статтею 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615),

Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження (п. 25 Порядку №615)

Згідно статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку (ч.2 ст. 26 Кодексу України про надра).

За змістом цієї норми, право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувачів.

Суд зазначає, що можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено ч. 3 статті 26 Кодексу України про надра, але не може бути змінено правило, відповідно до якого, у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку, звертаючи увагу. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом України.

Факт незгоди відповідача щодо припинення користування надрами позивачем не доведений, що, в даному випадку, виключає правові підстави для припинення права користування надрами у судовому порядку.

Слід також зазначити, що пунктом 10 Порядку № 615 передбачено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають, зокрема, підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

Так, п. 5.1 Угоди про умови користування надрами від 24.05.2007 зупинення або анулювання дії Дозволу здійснюється відповідно до чинного законодавства.

Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право: зупинити дію Дозволу у випадках передбачених пунктом 22 Порядку; припинити право користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу у випадках передбачених пунктом 23 Порядку; зупинити та припинити право користуванням надрами шляхом прийняття наказу про анулювання Дозволу в інших випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, право припинення користування надрами у випадках, передбачених п.п. 1,2,3,7 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра здійснює безпосередньо Держгеонадра шляхом прийняття відповідного наказу про анулювання Дозволу, а припинення користування надрами у судовому порядку можливо лише у випадках, передбачених п.п. 4,5,6 ч.1 ст. 26 Кодексу України про надра у разі незгоди надрокористувачів з припиненням такого права, тобто, у разі наявності спору з цього приводу.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року у справах №812/1735/17, №805/4098/17-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/73451039, http://reyestr.court.gov.ua/Review/73451039 ).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі, оскільки, в даному випадку відсутній спір щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання відповідного спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволені позовних вимог Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, 03680, м.Київ, вулиця Антона Цедіка, будинок 16) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ» (ідентифікаційний код 32610217, 83114, Донецька обл., місто Донецьк, вулиця Щорса, будинок 81-56) про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 23 травня 2007 року № 4262 відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано 17 травня 2018 року.

Суддя Кошкош О.О.