
№ 566/368/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 року смт.Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді Феськова П.В.
при секретарі Мельничук Т.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 року в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору,-
В С Т А Н О В И В:
30 березня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулось до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 року ВП № 55975225 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п. 3 постанови). В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.03.2018 р. позивач отримав від відповідача постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 р. ВП №55975225, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №566/1022/17, виданого 03.03.2018 р. (п. 1 постанови); постановлено стягнути з головного управління виконавчий збір у розмірі 14892,00 грн. (п. 3 постанови). Вважає, що постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору є незаконною та необґрунтованою. При цьому вказує, що відповідно до пунктів 1, 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 р. ВП №55975225 в частині стягнення виконавчого збору (п. 3 постанови).
У судове засідання представник позивача не з’явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату і місце судового засідання, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що даний позов є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з огляду на недоведеність позовних вимог. Просив в задоволенні позову відмовити, розглянути справу без їхньої участі (а.с. 33-35).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03 березня 2018 року Млинівським районним судом Рівненської області було видано виконавчий лист в справі № 566/1022/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною та зобов’язання перерахувати та виплатити пенсію (а.с. 49). Із виконавчого листа вбачається, що суд вирішив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки № 5/96 від 18.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», та довідки № 5/96 від 18.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру (а.с. 49).
14.03.2018 року постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 566/1022/17, виданого 03.03.2018 року Млинівським районним судом Рівненської області (а.с. 41-42). Крім того, у п. 2 постанови зазначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а у п. 3 цієї постанови – стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказану постанову державного виконавця разом із супровідним листом від 14.03.2018 року позивачем було отримано 15.03.2018 року, що підтверджується відміткою про реєстрацію вхідної кореспонденції (а.с. 5-8).
30.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було направлено державному виконавцю відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ в Рівненській області заяву за вихідним № 3648/09 (а.с. 47) про закінчення виконавчого провадження, у якій повідомлено відповідача про те, що ними було в добровільному порядку виконано постанову суду №566/1022/17, з урахуванням постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяких інших категорій осіб», та 12.03.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року із розрахунком на доплату 42673,23 грн. У зв’язку із фактичним виконанням управління просило закінчити виконавче провадження.
03.04.2018 року позивач отримав від відповідача вимогу виконавця за вихідним №3662 від 02.04.2018 року про негайне повідомлення відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ в Рівненській області щодо виконання рішення Млинівського районного суду Рівненської області виконавчого листа №566/1022/17, виданого 03.03.2018 року та надати належним чином завірені документи, що свідчили б про виконання вищезазначеного рішення (а.с. 48).
04.04.2018 року позивач повідомив відповідача листом від 04.04.2018 року за 3889/09 про виконання в межах повноважень зазначеного виконавчого листа суду в добровільному порядку, до цього листа було додано копію розрахунку на доплату, копію доручення на одноразову виплату пенсії, витяг з квитанції банку (а.с. 43-46). При цьому зазначив, що головне управління не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов’язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інших коштів, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Пунктом 1 частини 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно частин 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Частиною 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено у яких випадках виконавчий збір не стягується, а зокрема:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 40/26485 (далі – Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі – головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі – Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаними управліннями (далі – управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду. Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Згідно із підпунктами 2, 4 пункту 4 Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).
На підставі аналізу зазначених норм суд приходить до висновку про те, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 14 березня 2018 року були законними та спрямованими на виконання виконавчого листа, виданого 03 березня 2018 року Млинівським районним судом Рівненської області по справі № 566/1022/17.
Водночас щодо стягнення з боржника виконавчого збору законних підстав немає, оскільки відповідно до пунктів 1, 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. До періодичних платежів в розумінні положень цього Закону відносяться і пенсійні виплати, перераховані і виплачені за судовим рішенням.
Із урахуванням вищевикладеного та вимог діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 14.03.2018 року про відкриття виконавчого провадження №55975225 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п.3 постанови).
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про виконавче провадження», ст.ст. 6-8, 19, 30, 77, 120, 205, 229, 241-251, 287 КАС України,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2018 року в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 14.03.2018 року про відкриття виконавчого провадження №55975225 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п.3 постанови).
Апеляційна скарга на рішення Млинівського районного суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Млинівський районний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 18 травня 2018 року.
Суддя П.В. Феськов