
Справа № 365/271/18
Номер провадження: 2-о/365/15/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.05.2018 смт. Згурівка Київської області
Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого-судді ДЕНИСЕНКО Н.О.
за участі секретаря
судового засідання ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання цивільну справу у порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Згурівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2018 року заявник звернулася із вищезазначеною заявою, посилаючись на те, що вони є матір»ю ОСОБА_3, який народився 05.12.2016 року в АР Крим м. Алушта. Отримати свідоцтво про народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», тому просить встановити факт народження дитини чоловічої статі 05.12.2016 року в АР Крим м. Алушта, а також встановити дані про його батьків.
В судове засідання учасники справи не з’явилися, про дату, час і місце судового засідання були належним чином повідомлені, направили суду заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, заявник заяву підтримує повністю, заінтересована особа заяву визнає повністю.
Оцінюючи наведені у справі аргументи, ґрунтуючись на засадах верховенства права, на повно і всебічно з’ясованих обставин, об'єктивно та безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів, наявних у справі, суд дійшов висновку.
Судом встановлено, що заявник є матір»ю ОСОБА_3, який народився 05.12.2016 року у м. Алушта, АР Крим, Україна, від батьків, що перебувають у шлюбі, матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, та батька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-АЯ № 695871 від 15.12.2016, виданим Алуштинським міським відділом запису актів громадського стану Департаменту запису актів громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Згурівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації народження дитини у зв’язку із відсутністю необхідних документів для такої реєстрації, оскільки заявником було надано документ про народження дитини, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно зі ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі, якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному КМУ. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави – учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов’язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення повністю, так як в судовому засіданні доведено, що дитина народилась на тимчасово окупованій території України, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилась.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 19, 76-81, 83, 89, 95, 259, 263-265, 268, 293, 315, 317, 319, 354-355 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, заінтересована особа Згурівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, вулиця Українська, 10 смт. Згурівка Київської області, 07601, код ЄДРПОУ 23243314, про встановлення факту народження дитини задовольнити повністю.
Встановити факт народження дитини чоловічої статті ОСОБА_3, який народився 5 грудня 2016 року у м. Алушта, Автономна Республіка Крим, Україна, від батьків, що перебувають у шлюбі, матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, та батька - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення суду.
Повне судове рішення складене 18 травня 2018 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ Н.О.ДЕНИСЕНКО